Centralno i etazno grejanje.

To sam video na yt,al meni se to nesto ne dojmi..pa i kurzovina je zeznuta kad uleti u vezac,mogu misliti kako je sa cuncukretom.. Vidim po forumu a i po selu da se sve vise seje repica,mozda je to resenje..
 
Imam kucu od 200m²,hocu da uzmem pec na bale,od kog proizvodjaca preporucujete? Uzeo bih loziste za 2 bale... Gledao sam danas Terming Kula kod drugara kaze da je super,samo je jedna bala...
 
Ako ces da staviš akumulator tople vode onda moze za dve bale,ako ces klasican sistem onda ne vredi,jer ce ti dve bale odjedared dici temp preko 100 stepeni...desavalo se tako...ja ima terming pec i zadovoljan sam,komsije od nekog iz kovacice e ta bolje greje al ne moze da stane cela bala pa je tu malo njaka..
 
Za sad ide bez akumulatora ali bih napr lozio po jednu balu a dogodine bih ubacio akumulator 2500L... Koliko se otprilike krece cena peci?
 
Jedan moj poznanik ima kotao Bajus Senta za dve bale. Prvo je nokoliko godina ložio bez akumulatora toplote, nije temperatura išla jako visoko ali je period između dva loženja bio veći nego kod nas sa jednom balom (mada je to sve strogo indivuidulano, zavisi od kuće, navika i sl...). Onda je hteo da dobije autonomiju da dva puta dnevno loži, ujutro i uveče a da je preko dana slobodan, pa je prvo ubacio akumulator toplote od 1500l i nije uspeo u tome. Pre postavljanja akumulatora je ložio oko 10 bala dnevno i taj akumulator nije mogao da primi energiju od 5 bala već je bio "pun" sa 4 bale. Sledeće sezone je taj akumulator zamenio većim (2000l) i time je dobio ono što je tražio... Kotao je sasvim ok, ako se lepo stave bale onda može da stane i tri...
 
Ja imam od tog bajusa vec 10 godina sa rezervarom ti ne usparas samo ne lozis toliko cesto,pogledaj par stranica unazad neko je spominjao da ima neki SUKOM pec i idu dve bale

Sent from my Lenovo A536 using Tapatalk
 
Možda nisam bio jasan, kad sam rekao da loži samo dva puta, mislio sam dva puta po pet bala. Pet ujutro, i pet uveče. Tako ima potrošnju istu kao i pre akumulatora, ili čak i malo veću, manju nikako. Naravno, ne može odjednom da izloži pet bala već 2x2 +1. samo što se ovde ne guši gorenje pa bale izgoru relativno brzo. Ali zato preko dana može da ide gde hoće, nije vezan za kotlarnicu i loženje.
 
Ako ces da staviš akumulator tople vode onda moze za dve bale,ako ces klasican sistem onda ne vredi,jer ce ti dve bale odjedared dici temp preko 100 stepeni...desavalo se tako...ja ima terming pec i zadovoljan sam,komsije od nekog iz kovacice e ta bolje greje al ne moze da stane cela bala pa je tu malo njaka..
Druze mani se dezinformacija , u moj kotao staju dve bale i nemam akumulator, temperatura je ona koju ja zadam.
Moj savet ti je sukom bios , ostali sci izgledaju ko igracke naspram njega

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Daner to ti imas taj sukom bios? Kad krene sezona lozenja bas bi voleo da svratim da vidim pec

Sent from my Lenovo A536 using Tapatalk
 
Imam , i prezadovoljan sam sa njim, bilo ih je dosta iz sela gledalo i oni planiraju ovakav i da se rese tih iz ade i sente jer previse bala trose . Ja jos rezervoar od 2000l planiram da ubacim i da sam miran , mada i ovako na 5-6 sati lozim pa ne zurim sa prepravkama jer me malo i mrzi da se sezam sa svim tim a i ove god bas se para za razbacivanje

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Daner a kako to sa dodatnom promajom? Ti namestis zeljenu temperaturu a elektronika odradi ostalo ili kako?mene zanima ta dodatna promaja

Sent from my Lenovo A536 using Tapatalk
 
Tako je , ti nastelujes temperaturu , on sam pali i gasi ventilator. Lupam zadata je 90 stepeni ventilator radi do 90 i gasi se, na fabrickom analognom termostatu kad padne na 75 pali se ventilator opet da dize temp

Ja sam to fabricko poskidao i ugradio digitalni termostat, sad stelujem kad ja hocu da se pali i gasi , a ne posle tih 15 stepeni kad padne. I preciznije je mnogo sa digitalnim.
A mozes i bez toga sasvim normalno i prirodnom promajom , ja ventilator palim kad padne nekad pritisak pa slabije vuce, upalim vent onda ko lokomotiva gruva na dimnjak

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Postovane kolege,

Hteo bih da se kosultujem sa vama oko izbora kotla na cvrsto gorivo i da podelim svoja iskustva:

Prosle nedelje sam imao priliku da prodam svoj kotao liveni (viadrus 22 od 35 kw, onaj plavi) zato sto mislim da je preveliki za moju kucu, zato sto mora da se cisti svaki dan da ne bi dimio i zato sto je kondenzovao nevidjeno. Radio je na 50-60 C i mislim da je to bio glavni razlog (bez mesnog ventila). Takodje svi vele da mu ni iskoriscenje nije neko i da trosi 10 % vise od limenih kotlova. Jedina prednost je trajnost (ako ne pukne)

Elem otisao je kod drugara tu u selu kome sam objasnio sve "prednosti" kotla da se ne iznenadi

E sad sam u dilemi i imam 6 meseci da odaberem drugi posto zimujem u toplim krajevima. Evo par detalja o kuci:

Kuca oko 220 m2 na dva sprata i sve se vazda greje
Izolovana sa 8 cm stiroporom; zidovi i druga ploca
Stolarija drvena ali novija i solidno dihtuje (nema vakum stakla)

Sto se kotla tice mislim da mi je 25 kw dovoljno (imao sam pre viadrusa TAM stadler od 35 kw i on je radio na 60 C pre no sto je kuca izolovana)
Za sad sam gledao kraljevacki "Radijator" kotlove TK i K tipa (odgovaraju mi kosa vrata lozista)
Lozio bih ugljem i drvima kad bas zagudi, drvima i seckanim granjem (imam secku) u medjusezoni

Ako imate predloge i iskustva molim vas da delite a ja cu posle da cackam po netu. Sto se radijatorovih kotlova tice obican tip K kosta oko 110000 a TK sa ventilatorima, sondama i digitalizovan 160000. DA li se ispati sva ta elektrika?

Unapred hvala
 
Kakva digitalizacija kotla na čvrsto gorivo? Jedina prava pomoć (da ne smolišu i kondezuju) kotlovima na čvrsto gorivo je dodatak akumulatora toplote. Odgovarajući dimnjak se podrazumeva. Sve drugo je po mom mišljenju šminka.
 
Nazad
Vrh