Centralno i etazno grejanje.

Dobro jeste i to da je 108% jedan od marketinških trikova. Zato što je 108% iskorišćenost energije kondezacinonih kotlova u odnosu na konvencionalne... ali je i zbog toga povećana ušteda energije pa je procenat veći od 16%.

Послато са SM-N900 уз помоћ Тапатока
 
Prilikom sagorevanja nekog energenta, maksimalna iskorištenost može biti 100%, sem ako vrhovni vođa nekaže drugačije :osmeh:.
A ta priča o kodenzacionom kotlu se svodi samo na veće iskorištenje, ili ti manje gubitke, i zavisi sa kojim "starim" kotlom se upoređuje. Kvalitetniji "stari" fasadni kotlovi imaju iskorištenje do 92%, jer deo toplotne energije gube kroz izduvne gasove, a kondenzacioni preko dodatnog izmenjivača deo te toplote iskoriste (zadrže), ali opet to iskorištenje nemože nikako biti veće od 100%, a u praksi je to manje od 98%.
Manja temeratura u sistemu, peć ima veće iskorištenje.
Što se tiče podnog grejanja, ušteda je oko 16% u odnosu na radijatorsko grejanje, samo iz razloga niže temperature u sistemu.
16% je malo jer ako na 32 stepena dodaš 16 % dobićeš temperaturu od nekih 37 stepeni što je peiznaćete malo za radijatorsko grejanje.
Što se stepena iskorišćenosti tiče ne bih komentarisao jer mislim da nisam pametniji od samih konstruktora,ima tu i marketinga a ima i istine.
 
Sve zavisi sa kojim "starim" kotlom se upoređuje. Neki kotlovi na gas su imali iskorištenje čak ispod 80%, pa ako se oni upoređuju bude baš velika razlika.
Neračuna se ušteda tako, već u potrošnji energenta sa istim kotlom za radijatorsko i podno grejanje.
Dve identične kuće, sa istim kotlom, samo jedna sa radijatorima, a druga sa podnim grejanjem, ušteda energenta (npr. gasa) kod ove sa podnim grejanjem je oko 16%, i to samo iz razloga manje radne temperature sistema, plus ako je umesto kotla toplotna pumpa, kod koje raste COP sa manjom temperaturom rada, ušteda bude ogromna, pa se može sa manje od 1000 kwč električne energije mesečno, grejati kuća od 200 m2.
 
Za lovačke ne brinite... puška je zakočena ☺.
108% nisu naše računice, nego njihovih inžinjera koje stoje u katalozima.

Послато са SM-N900 уз помоћ Тапатока
 
Ljudi sta savetujete za grejanje, koji sistem montirati. kuca je u osnovi 120kvadrata ima 2 sprata. podno je gde su plocice ostalo su radijatori, cevi su postavljene. ostalo je ostalo da se montira, nismo se jos odlucili za sta. razmisljamo o toplotnoj pumpi vazduh vazduh
 
Ja bi umesto radijatora stavljao fenkol grejna tela, zato što rade na istoj temperaturi vode kao i za podno grejanje. Time se dobija najefikasniji energetski učinak i toplotne pumpe.

Послато са SM-N900 уз помоћ Тапатока
 
Sve zavisi sa kojim "starim" kotlom se upoređuje. Neki kotlovi na gas su imali iskorištenje čak ispod 80%, pa ako se oni upoređuju bude baš velika razlika.
Neračuna se ušteda tako, već u potrošnji energenta sa istim kotlom za radijatorsko i podno grejanje.
Dve identične kuće, sa istim kotlom, samo jedna sa radijatorima, a druga sa podnim grejanjem, ušteda energenta (npr. gasa) kod ove sa podnim grejanjem je oko 16%, i to samo iz razloga manje radne temperature sistema, plus ako je umesto kotla toplotna pumpa, kod koje raste COP sa manjom temperaturom rada, ušteda bude ogromna, pa se može sa manje od 1000 kwč električne energije mesečno, grejati kuća od 200 m2.
Ako idemo u sitna crevca i tražiti dlaku u jajetu,blokiraćemo celu temu ne bi li nešto dokazali.Ja nisam matematilčar nego samo jedan mali kotlar i pokušavam da pišem narodski da mogu svi da razumeju šta sam hteo da kažem.Ko je radio sa oba vida grejanja ( da zanemarimo toplotne pumpe jer su one tek u povoju ) će moći da iznese pravo stanje stvari.
 
Ja bi umesto radijatora stavljao fenkol grejna tela, zato što rade na istoj temperaturi vode kao i za podno grejanje. Time se dobija najefikasniji energetski učinak i toplotne pumpe.

Послато са SM-N900 уз помоћ Тапатока
A kako izgledaju ta grejna tela? Prvi put cujem za to pa ako ti nije problem kazi nesto vise. Hvala unapred.
 
Ja bi umesto radijatora stavljao fenkol grejna tela, zato što rade na istoj temperaturi vode kao i za podno grejanje. Time se dobija najefikasniji energetski učinak i toplotne pumpe.

Послато са SM-N900 уз помоћ Тапатока
I mala ispravka...
Vazduh vazduh su rakete, a toplotna pumpa je vazduh voda. Tako da ćeš fenkol kalolifere moći da koristiš i za hlađenje prostorije na leto.

Послато са SM-N900 уз помоћ Тапатока
 
A kako izgledaju ta grejna tela? Prvi put cujem za to pa ako ti nije problem kazi nesto vise. Hvala unapred.
Ima ih raznih. Ni ja ih nisam dovoljno upozno osim ovo što sam se raspitivao za sebe( uzeo sam kucu koju sad adaptiram sve pa i grejanje). Ove što bi ja uzimao izgledaju kao norveški radijatori (da tako opišem). Unutra je saće kao hladnjak, kao u klima uređaju kroz koj protiče voda, i ima fen motor koj izbacuje vruć ili hladan vazduh. Tako da zimi mogu da greju a leti hlade.

Послато са SM-N900 уз помоћ Тапатока
 
To su fan-coil uređaji,koji se koriste i za grejanje i za hlađenje.Mogu biti plafonski,zidni i podni.Plafonski su oni koji se koriste u velikim supermarketima i uduvavaju topao ili hladan vazduh u prostor.Vezani su na toplotnu pumpu.Za hlađenje moraju imati još i posebno dovedenu do svakog cev malog promera za odvod kondenza.
 
Razvucena je instalacija za grejanje... Sad cekamo da se podstavi parket pa radijatori... Pitanje, bojler za sanitarnu vodu dolazi mi u podrumu (kotlarnica je iznad podruma) malo je podaleka instalacija a sledece nedelje radim kupatilo i neznam da li da stavim bojler i u kupatilu?
 
Ja sam stavio bojler koji ima prikljucak za centralno grejanje,ima spiralu u sebi kroz koju voda iz sistema za grejanje i kad radi kotao,bojler drzis iskljucen a imas toplu vodu.
 
Ma tako je planirano i kod mene, ali leti kad greje vodu na struju posto mi je instalacija oko 20 m da nepotrosi mnogo struje? Ja sam hteo da stavim i u kupatilu i leti da koristim taj ali me majstor ubedjuje da nemam potrebe za bojler u kupatilu
 
Samo obavezno nek ti stavi dve cevi za toplu vodu do bojlera, da imaš kružni sistem sa pumpom. Izoliraš cevi, i nije bitno koliko je daleko, uvek imaš toplu vodu čim otvoriš slavinu :ppozdrav:
 
Ne kapiram, sta obavezno dve cevi za toplu vodu ?
Na kombinovani bojler i idu dve cevi ,na topli vod i povratni.Drugacije se ni ne moze povezati

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
Tesla misli na recirkulaciju tople sanitarne vode i za to je potrebno dve cevi i pumpa. Dakle napravi razliku između (tople) sanitarne vode i tople vode iz sistema grejanja.

Ali hajde ovako da ti pojasnim. Imaš dva načina grejanja sanitarne vode:

Jedan je da u samom bojleru (kombinovani bojler) u kupatilu imaš spiralu kroz koju teče topla voda iz grejanja i preko te spirale zagreva sanitarnu vodu u bojleru. Problem je kad staneš sa loženjem i kad se ohladi voda u sistemu grejanja, onda ta hladna voda koja ide kroz spiralu hladi vodu u bojleru. Kad se dovoljno ohladi onda se u tom kombinovanom bojleru pali električni grejač i greje vodu. Ali pored te vode on preko spirale greje i vodu iz grejanja i tako se povećava potrošnja struje.

Drugi način je da je bojler sanirane vode u samoj kotlarnici, najčešće u sklopu samog kotla. I onda se iz tog bojlera sanitarne vode iz kotlarnice vuku cevi u kupatilo. Ali kada pustiš toplu vodu u kupatilu treba da isteče dosta vode (koja se ohladila u tim cevima od kotlarnice do slavine) dok ne dođe topla do slavine. Što je veća razdaljina od kotlarnice do kupatila više vode treba da isteče pre nego krene topla voda. Da bi se to sprečilo radi se recirkulacija te tople sanitarne vode tako što se vuče još jedna cev iz kotlarnice do kupatila kroz koju se vraća ta topla sanitarna voda nazad do bojlera u kotlarnici i tako se obezbeđuje da je voda u cevi uvek topla i čim se odvrne česma poteče odmah topla voda. Ne znam koliko sam bio jasan, ali jako je prosto za razumevanje ako se nacrta, ali sad mi je kasno da crtam, slikam, uploadujem sliku itd... :osmeh:
 
Nazad
Vrh