Centralno i etazno grejanje.

Meni je pre neki dan nestalo struje i nije je bilo 3 sata,klapnu sam odmah zatvorio i kotao je sa 60 popeo na 70 i dalje nije mrdnuo,dosla struja pumpa nastavila da radi i sve u redu.
 
Kupiš pretvarač i ne misliš,Meni je crkao prošle godine pa sam naručio novi a stari popravio za ne daj bože.Pre par godina je selu malo malo pa nestane struja nekada sat nekada 5 .

- - - - - - - - - -

Nikola da bi koliko toliko bio siguran u pretvarač kada sam kući tokom zime i petljam se po dvorištu svake druge nedelje ugasim struju da radi preko pretvarača . Nekako mi nije logično da stoji cele zime i onda u martu "zakaže" mora malo da radi s vremena na vreme.
 
Kakve veze ima otvoren sistem ? Kotao ce kuvati pa ce kuvati a voda ne moze vise od 100 stepeni da primi i ne cirkulise , a ta prirodna cirkulacija je malo i slabo da odvede toliku toplotu

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
Roditelji mi uvode centralno ili ti ga "narodno" grijanje, dakle stednjak sa kotlom itd... majstor im bio neki dan, gledao situaciju i preporucio da rade podno grijanje? To znaci da nema radijatora, vec se po podu razvuku cijevi, kojekakve spirale itd...

Zna li iko o cemu se radi, koliko je to dobra opcija? Da li preporucujete ili pak ne?
Ja planiram da uvedem podno grejanje. I što se toga tiče nemam nikakve nedoumice oko toga, pouzdano je skroz. Planiram da uradim sve sa vailantovim gasnim kotlom za podno grejanje sa 108% iskorišćenja energije. Podno bi razvukao po hodnicima, kupatilima, trpezarija, kuhinja, a u spavaćim sobama bi možda stavljao fenkol peći koje rade na tu temperaturu vode, nisam još razgovarao sa majstorima da čujem i njihove preporuke. I naravno sajam gradjevinarstva je blizu tako da ko je u nedoumici tamo može da nadje dobra rešenja i savete.

Послато са SM-N900 уз помоћ Тапатока
 
Podno grejanje je extra stvar naročito u kombinaciji sa toplotnom pumpom , stim da treba kuća biti propisno izolovana i netreba koristit kombinaciju podno-radijatori jer je za za radijatore potrebna veća temp.vode i onda dolazi do debalansa
 
Kakve veze ima otvoren sistem ? Kotao ce kuvati pa ce kuvati a voda ne moze vise od 100 stepeni da primi i ne cirkulise , a ta prirodna cirkulacija je malo i slabo da odvede toliku toplotu

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
Ima veze jer otvoren sistem izbaci vodu i nema pritiska u peci jedine greske se javljaju kad ekspanziju stave dalje od pecke

Sent from my Lenovo A536 using Tapatalk
 
Ti mislis da pritisak unisti kotao ? Nebih rekao .
Kad istera vodu iz kotla kotao je cao.
U zatvorenom sistemu ima regulator pritiska koji izbaci vodu kad bude prevelik pritisak tako da si na istom.
Poenta je kotao da ne ostane bez vode , mada i voda moze samo 100 stepeni da primi ( u zatvorenom nesto vise) a kotao se nastavlja zagrevati.

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
Sve zavisi,mozda mu je izbacio vodu na sigurnosnom na kotlu a prevelika zar je hos bila u kotlu pa zato

Sent from my Lenovo A536 using Tapatalk
 
Ja u mom kotlu imam 200 litara vode,po mome da he ipak sigurnije otvoren sistem,al da ne lazem nisam nikad imao zatvoren sistem,ima dosta stvari koje uticu na to,mozda los var bio pa zato,samo kazem svoje misljenje

Sent from my Lenovo A536 using Tapatalk
 
Da radi se o kondezacionim kotlpvima koji u sebi imaju izmenjivač gde se iz pare izdvaja toplota.najbolja iskoriščenost je ako polazna temperatura ne prelazi 48 stepeni.Najbolje se pokazalo baš kod podnog grejanja gde se radi sa malim temperaturama,kao i kod dobro izolovanih kuća.Računi za gas u odnosu na stare gasne kotlove su i do 30% manji.Zbog neobaveštenosti,ljudi koji su se grejali sa gasnim kotlovima starog tipa su bili prinuđeni da se šaltaju na čvrsto gorivo ali sada je priča obrnuta.Iz ove priče izuzimam grejanje na bale koje je još uvek najjeftinije.
 
Tačno tako...
Kao drugo prednost podnog grejanja je ta sto celom površinom prostorije ujednačeno toplota ide na gore i postiže se brže zagrevanje prostorije, smim tim i usteda energije. Dok neko drugo grejno telo, na primer radijator treba mu malo više vremena da zagreje drugi kraj prostorije i uvek će postojati temperaturna razlika na oba kraja prostorije.

Послато са SM-N900 уз помоћ Тапатока
 
Prilikom sagorevanja nekog energenta, maksimalna iskorištenost može biti 100%, sem ako vrhovni vođa nekaže drugačije :osmeh:.
A ta priča o kodenzacionom kotlu se svodi samo na veće iskorištenje, ili ti manje gubitke, i zavisi sa kojim "starim" kotlom se upoređuje. Kvalitetniji "stari" fasadni kotlovi imaju iskorištenje do 92%, jer deo toplotne energije gube kroz izduvne gasove, a kondenzacioni preko dodatnog izmenjivača deo te toplote iskoriste (zadrže), ali opet to iskorištenje nemože nikako biti veće od 100%, a u praksi je to manje od 98%.
Manja temeratura u sistemu, peć ima veće iskorištenje.
Što se tiče podnog grejanja, ušteda je oko 16% u odnosu na radijatorsko grejanje, samo iz razloga niže temperature u sistemu.
 
Nazad
Vrh