Centralno i etazno grejanje.

Ok, ja imam na tavanu mesta za oko 700-800 bala. Ne moram nista da pravim. Samo bih morao da platim baliranje i utovar/istovar.
Uff to je na samoj granici da se ne isplati zajebancija, koliko bi te kostala ta avantura, nekih 40 din bala?

- - - - - - - - - -

Ne zezam se a puno bi mi značilo da se očiste sa terena:osmeh:
Potpuno te razumem :osmeh:

- - - - - - - - - -

Ako imas atomobilske gume, e tu te mogu spasti, jedna guma kao jedna bala!
 
Ja imam pecku od bajus iz sente vec 8 god,a iskreno svaka pecka je dobra ako je stavljen dobar lim i dobro izolovana da zadrzava toplotu,na 135 kvadrata potrosim oko 800 bala,

Sent from my Lenovo A536 using Tapatalk
 
A ove pecke sto imaju ventilator jos nisam video al mislim da da u njih bi dobro isla kukuruzovina izbalirana,jer ja sam probao u moju pec to al fali ventilator da pravi bolju promaju

Sent from my Lenovo A536 using Tapatalk
 
Ja plaćam baliranje (30 din/bala) i utovar-istovar, pa mi je opet daleko naj jeftinije grejanje na sojinu slamu :cool:.
U odnosu na gas, više nego duplo jeftinije.
 
Ja sam u mojoj peći probao svakakve kombinacije,i žitnu slamu i kuruzovinu,kombinacija čokova i sojine slame,ali najbolja kombinacija i najmanja potrošnja koju sam imao je sojina slama i meko otpadno drvo,znači ono što se "baci" posle rezanja građe i daske,to se obično pakuje u paletu od 2 kubika,koštalo je negde oko 3000 din.Jedne godine sam tako potrošio tu paletu od 2 kubika i 400 bala slame,a grejem 200m2.Inače ne znam što toliko pravite problem oko skupljanja bala malo smo se izgleda pogospodili.Ja plaćam presovanje 25 din, soje ima koliko hoćeš, ove godine sam ispresovao 550 bala ,ja i ćale sami pokupili za dva poslepodneva.Ostalo izračunajte sami.Ja ne mislim da menjam ovaj način grejanja,jer je trenutno jedan od najeftiniji.
 
Samo soja,pre sam imao cuke pa i to al sad zadnje 4 god samo soja

Sent from my Lenovo A536 using Tapatalk
 
Kod mene je 30 din bala,pa iskreno za 1000 bala ti izadje 30000 plus nadnice i prevoz oko 10000 i za 40000 ipak je jeftinije nego ugalj a soje ce uvek biti

Sent from my Lenovo A536 using Tapatalk
 
Mene zanima koliko bala ti ide dnevno ako je konstantno temperatura u minusu tokom celog dana,i koliko ti noću temp. padne...

Ako je minus kao što je bio prethodnih dana (npr. od -2 do -8 koliko se promeni temperatura u toku jednog dana), potrošim 7 bala i po dve lopate (za sneg) šapurika sa svakom balom. Grejem na min. 25 (i više) kad se kuća ugreje popodne, dok preko noći temperatura padne na 20-21. Kuća nije izolovana (zidovi cigla i po, fasadna cigla pa nema ni spoljašnjeg maltera), drvena stolarija, potkrovlje sa betonskim plafonima (doduše na tim betonskim kosinama u potkrovlju ima nešto staklene vune ali samo na jednom manjem delu)... Sa izolacijom bi priča bila potpuno drugačija, ali uvek nešto preče ispadne...

- - - - - - - - - -

...Ja plaćam presovanje 25 din, soje ima koliko hoćeš...

Mene je jesenas bala koštala 58 din. Tu je sve uračunato, i baliranje i utovar/istovar, i prevoz. Ranije sam ja sam radio prevoz, ali zbog problema sa ljudima i policijom to sad ne radim. Neka neko drugi o tome misli, meni su moji živci ipak najskuplji. Npr. jedne godine kupimo bale po mesečini (do ponoći jer ljudi nisu došli u podne već u 18h, a sutra već idu kod drugog - prime posla više nego što mogu da urade samo da se obezbede), onda loše denu voz - ja kažem to će pasti a majstor da neće, vozim druga spora sa rakovicom na pola gasa i voz padne, a pao bi i da vrabac sleti na njega, pa onda se uvek neko napije - tako mi jedne godine jedan insistirao da sedi na rudi od prikolice i da ga tako vozim kući, molili ga, kumili, ubeđivali svi da sedne u kabinu ali on seo na rudi i ne može ga skinuti sa nje. I odmah sledeće godine je bilo majstore pošto baliranje da ti samo pokažem njivu i gde da složiš bale...

Soje ima dosta, ali slame sve manje. Prvi razlog je što sad skoro svaki kombajn ima sečku, a drugi je što sve više ima ljudi koji se greju na slamu a da nemaju ništa zemlje. Oni kod majstora koji baliraju samo naruče potrebnu količinu a ovaj ide onda do gazda pa moli da mu ostave slamu, samo svake godine sve teže to ide. Pogotovo što jedan broj ljudi sad greje i plastenike pa se naručuje i po 2500-3000 bala...
 
Ma ne treba generalizovati svako zna svoju računicu ja npr imama kvalitetna drva za 25-27 eura i to ne dobijem metar dva manje nego toliko više pa mi je trenutno to najjeftinija varijanta stim da sam i šapurine jel su na ceni prodao pa ubacio u drva, ostavio samo 2 prikolice ali više ide u kazan nego u centralno.
Mada povrh svega planiram paralelno da ubacim još jedan kotao na slamu pa neka stoji.
 
Nazad
Vrh