Centralno i etazno grejanje.

Koje bi resenje bilo za centralno grejanje, ako necu da ga palim zimi a napolju minus?Takodje ne bih ni ispustao vodu iz sistema.

Da li je neko probao da ubaci umesto vode antifriz, mada ne znam kako bi to bilo izvodljivo?

Ili da ostavim pumpu da vrti vodu? Ako moze, do kog minusa bih bio siguran da nece zalediti?
Ja sam ubacio antifriz prve godine i posle par sezonea ga izbacio,morao sam da pretumbam sve ventile i slavine . Ubacuje se pomoću pumpe. Kod nas dosta ovih što su u inostranstvu imaju antifriz u sistemu.
 
Poštovani forumaši srećni praznici.

Imam kotao Tam Stadler HS serije 26 kw. Kotao ima turbulatore kroz koje prolaze dimni gasovi i nakon toga odlaze u dimnjak.

Problem je u tome što jako dimi kada se otvore vrata za loženje. Vrata za loženje su inače gore i kotao ima koso ložište. Čak šta više dimi i kroz zatvorena vrata kada je malo zaprljan ili kada duva vetar.

Pretpostavljam da problem može biti i dimnjak a voleo bih ako neko ima pomenuti kotao da razmenimo iskustva jer je tako radio od prvog dana kada je kupljen (pre više godina). Problem želimo već jednom da rešimo jer je vrlo neprijatan.

Što se dimnjaka tiče takođe bi smo želeli da izmerimo promaju dimnjaka pa ako znate da to neko radi u Beogradu ili u okolini molio bih vas za neki kontakt telefon.
 
Dimnjak je fi20 napravljen od okruglih elemenata, elementi su izolovani sa 5 cm staklene vune i spolja ozidano ciglom.

Elementi su 20 cm i visina dimnjaka je oko 8 m, s tim da je priključak dimovodne cevi iz kotla na oko 1 m.

Dimovodna cev iz kotla je fi 16 ili 18, ne znam baš tačno. Dimnjak je udaljen od vrha krova oko 3 m i vrh dimnjaka je okvirno na sličnoj visini kao i vrh krova. Zidao ga je građevinac koji je zidao i celu kotlarnicu. Voleo bih kada bi smo mogli da izmerimo promaju dimnjaka samo ne znam ko to radi.
 
Prema opisu tvoj dimnjak je dobar.Ostaje mogućnost da ga treba očistiti.
Kada budeš u prilici,uzmi ogledalo i usmeri ga prema gore,proveri da li se vidi pun profil otvora.
 
Lako moze biti da su ti "turbulatori",odnosno dimovodni kanali u kotlu zapuseni naslagama cadji i smole i da je potrebno detaljno ciscenje kotla...
 
Delim mišljenje,kada sam imao šimanovce kotao nije dimio,stavio sam centrometal sa tim turbulatorima (pregradama-rupama) i na istom dimnjaku ima problema sa dimom ,nije strašno ali dimi.
 
Ja imam Radijatorov kotao tucani , ciscenje svakih 10 tak dana ako preskocim oce strasno da se nakupi cadji i katrana u dimovodnim kanalima. Lozim komuse i ugalj lignit naj jeftiniji. Klapna izlazna vise od pola zatvorena. Sto se tice dimljaka nisam neki strucnjak al kod nas stari ljudi kazu da dimljak ide ili na pola visine krova ili da bude visi od krova. Nije dobro ako je u istoj visini kao i krov.
 
Slav@--- Kad lozis kotao ti preklopi klapnu da dim neide kroz pregrade i zatvori donja vrata da vazduh ulazi samo kroz gornji poklopac kroz koji lozos. Dimnjak ti je dobar ali i nevalja, mora da bude bar jedan metar vislji od krova u tvom slucaju cak dva metra zbog turbulencije. Isti slucaj je imao moj komsija i na odzak je nabio metalnu cev jedno 2 m. i izolovao je.
 
Dimnjak je fi20 napravljen od okruglih elemenata, elementi su izolovani sa 5 cm staklene vune i spolja ozidano ciglom.

Elementi su 20 cm i visina dimnjaka je oko 8 m, s tim da je priključak dimovodne cevi iz kotla na oko 1 m.

Dimovodna cev iz kotla je fi 16 ili 18, ne znam baš tačno. Dimnjak je udaljen od vrha krova oko 3 m i vrh dimnjaka je okvirno na sličnoj visini kao i vrh krova. Zidao ga je građevinac koji je zidao i celu kotlarnicu. Voleo bih kada bi smo mogli da izmerimo promaju dimnjaka samo ne znam ko to radi.
Mnogi neznaju da se visina dimnjaka racuna od ulazne cevi od peci prema gore ,pa jos ti je cev poprecna dugacka metar , i to automatski smanjuje snagu dimnjaka, sto bi znacilo da moras dozidati jos 1 metar ili cak 1,5 meter,kod mene u selu su svi skoro dozidjivali ,pa i ja.Proveris sad upalis svecu i stavis kod dimnovodne cevi i ako plamen ide prema odzaku pod uglom od 45 stepeni dobro je ako je manji ugao vuce vise neg sto treba ,ako je veci znaci moras odzak u visinu.I to sto kaze ,,sit,, nesme biti u istoj visini sa krovom.

- - - - - - - - - -

sad me nije mrzilo da trzazim za tvoj kotao je potreba vucna sila(20pa) sto bi po gore postavljenom dijagramu sidela optimum ti bi bio 9 meteri ,znaci jos 1,5 meteri dozidjivanja,sta se moze al tako je.
 
Poslednja izmena:
E ovako.

Kotao je kupljen nov 26 kW, pre njega je bio kotao Zavarivač Vranje 40 kw (kotao je bio preveliki i trošio je mnogo više ogreva nego ovaj),

Redovno se čisti kotao i turbulatori se vade i čiste se rupe u kojima stoje turbulatori. Čišćenje kotla je na najviše 7 dana i kotao je jako lagan za čišćenje tako da to nije komplikovano. Naravno kada se očisti malo manje dima izlazi kada se otvore vrata.

Dimnjak se čisti povremeno i pre 10ak dana sam proverio zaprljanost dimnjaka jer je menjana dimovodna cev koja je inače 50 cm. Prethodna je progorela na dojnjem delu i mislili smo da će postavljanjem nove da se problem reši. Dimovodna cev je postavljena vodoravno, možda bi bilo bolje da ima mogućnosti da se postavi pod uglom na gore. Ovih dana smo izolovali ii dimovodnu cev nadajući se da će i to da pomogne.

Zaprljanost dimnjaka smo proveravali kamerom mobilnog telefona i dimnjak ima po nešto vrlo malo sa strane čađi ali je to vrlo malo. Otvor se jako lepo vidi.

Kada se kotao loži obavezno zatvorimo klapnu na dojnjim vratima . I pored toga jedan deo dima izlazi kroz gornja vrata. Ispod gornjih vrata postoji otvor (prečnika oko 60 mm) koji odvodi dim bez da on prolazi kroz turbulatore. Kroz taj otvor , vidi se, ode deo dima, jedan deo verovatno ide i kroz turbulatore ali deo uvek itađe i napolje. Skoro uvek.

Stoji da je dimnjak verovatno potrebno da je malo viši i zbog toga bih da izmerimo promaju. Pronašao sam neki tel pa ću proveriti da li i to rade.

Test sa svećom je interesantan, probaću svakako.
 
Poslednja izmena:
uxac3.jpg
 
Jel ti manje trosi ogreva nego stari kotao simanovci?
Da ne preteram 25-30% manje ,za nepoverovati onaj je bio 60kw a ovaj 50 kw stim da sam tek kada sam počeo ložiti u novom shvatio da je mnogo bežalo kroz dimnjak.
Kod ovoga je dimovodna cev te temperature da možeš držati ruku na njoj.Kod staroga se znala i usijati.jedino ovaj više dimi. Ubačen je mešni ventil ranije nije bio.
 
Da ne preteram 25-30% manje ,za nepoverovati onaj je bio 60kw a ovaj 50 kw stim da sam tek kada sam počeo ložiti u novom shvatio da je mnogo bežalo kroz dimnjak.
Kod ovoga je dimovodna cev te temperature da možeš držati ruku na njoj.Kod staroga se znala i usijati.jedino ovaj više dimi. Ubačen je mešni ventil ranije nije bio.

Ja sam pre ovoga imao neki ''stadler'' **greška li ga kako se zove, ovaj trosi sto ti kazes bar 30% vise. Promenio bi ga odma, ali relativno je nov.
 
@ Slav

Na dnu dimnjaka verovatno imaš otvor za čišćenje dimnjaka, pogledaj koliko dobro dihtuju vrata na tom otvoru. Ta vrata često mogu da istrunu (ako su plehana) ukoliko u dimnjaku ima kondeza koji se sliva dole niz dimnjak, pa onda dimnjak ne vuče sav vazduh kroz kotao već i kroz ta vrata pa automatski smanjuje promaju kroz kotao...
 
Da li neko ima kotao Sukom Knjazevac. Razmatram kupovinu jednog od 20 kw pa me interesuje kako se pokazao.
 
Nazad
Vrh