Centralno i etazno grejanje.

Da li neko ima kotao Sukom Knjazevac. Razmatram kupovinu jednog od 20 kw pa me interesuje kako se pokazao.

Ja sam od njih uzeo kotao 40kw ali na biomasu i prezadovljan sam

Trosim od 5-8 bala soje u zavisnosti od hladnoce a grejem 200 kvadrata (unutrasnjih dimenzija prostorija) i soja mi je vlazna pobalirana

Najvece iznenadjenje mi je bilo kad sam ubacio dve bile Slame od zita , reko bas da probam , sta znam ako soje nedaj boze Ne bude, da nabaliram i slame za svaki slucaj.Bolje ista nego nista ali na moje zaprepascenje dve bale slame su drzale 6h posle 6h temp na kotlu je sa 90 pala na 50. A napolju - 4
Dogodine baliram i zitnu slamu bez razmisljanja
Posle 8 bala soje imam kantu ipo od jupola pepela. A od slame nesto malo vise, mozda dve kante
Ali experimentisao sam sa normalnom promajom i vestackom promajom (ima ventilator u kotlu ugradjen) mnogo duze drzi i mnogo manje pepela bude kad ventilator radi nego kad odzak vuce
 
Ja planiram da sledece godine prebacim grejanje na bale od slame,i jos uvek ne shvatam kako mogu dve bale da gore 6h?Ja imam iskustva sa tim balama jos samo iz detinjstva na onom prazniku Poklade ili karavestica sta znam kako se tacno svuda zove u Srbiji,i lepo pamtim da bala slame prakticno bukne za 10-setak minuta,jeste to su bile bale sa prese od kombajna slabo nabivene,pa bih da pojednostavim pitanje...kada ubacis te dve bale one se normalno odmah zapale i od tog momenta u kojem vremenu ce one sagoreti a kad kazem sagoreti je dok postoji plamen sa njih,zar i tem.vode je sad nebitna.
 
Nemam puno iskustva sa ovim tipom grejanja....
Ali mislim da je fora bas u regulaciji temperature vode(cug) i odvoda dima....
Drugacije sagoreva sve napolju i ukontrolisanim uslovima kotla....
i drva brze gore na otvorenom....
Moje misljenje javice se neko kompetentniji....
 
Dali taj kotao je direktno povezan za grejni tela ili ide preko veliki rezervoar toploca ?
 
kotao je direktno povezan na radijatore, u sam kotao stane 200l vode

ne gore one 6h , gore mozda 4-5h ali voda u kotlu nagura 90 stepeni pa ne moram tih jos sat vremena loziti

ne gore bale ni non stop, ventilator kad nagura 90 stepeni gasi se preko termostata i pali se opet kad temperatura padne na 75-80

kad se ventilator ugasi ne postoji vise promaja u kotlu i vatra se gasi , tinja ( odzak ne moze da vuce jer je klapna nazad zatvorena)


bale su jezivo nabijene , ni jedna nije ispod 17-18 kg , ne mogu ni da buknu nego postepeno gore

svi radijatori imaju termo glave , kad naguraju 22 stepena u kuci zavrcu se sami, automatski gotao se dogreje i on se gasi tj ventilator

ali svuda mi je pvc uglavnom, pola kuce cigla ipo cekonjic a druga polovina naboj cerpic ili sta vec pa opsiveno ciglom, zid je 60+ cm debeo
 
@daner
Da li lozite iskljucivo balama ili nekad koristite za lozenje drva,ugalj? Ustvari,da li je ta pec predvidjena,osim bala,i za cvrsta goriva?
 
daner ,koje proizvođjač kotla i dali bi mogao da ga slikaš?
 
Poslednja izmena:
Da li neko ima kotao Sukom Knjazevac. Razmatram kupovinu jednog od 20 kw pa me interesuje kako se pokazao.
Evo i ja da se javim imam Sukomov kotao na bio masu od 40kw do 60kw zavisno od brzine ventilatora . http://www.sukom.co.rs/proizvodi/?page_id=1854 ovakav samo crveno crni . Kad sam ga kupovao nisam znao nikog sto ima isti . Mogu reci da sam zadovoljan sa njim . lozim baliranu kukuruzovinu , cokanje tj. sapurine ...Skuplji je od vasarskih ali se nadam da ce ulozen novac opravdati. Radi ga firma u cijem programu je on jedan od najslabijih. Za njega sam dobio garanciju od 5god. i papire za kotlovski lim od kojeg je pravljen...seriski broj sarze lima i broj sarze cevi. Kotao sam narucio direktno u Knjazevac pa su mi trazili avans. Naravno tako je bilo povoljnije nego preko posrednika.
 
Mi imali alfu koja je malo veća od smederevca 7. I grejao je prostoriju u kojoj je bio. Lep spolja. Medjutim, dimovodni kanali uski i nepristupacni pa je procurio. Mislili da ga krpimo ali je nemoguće, tj nije isplativo. Kao da ga je požar uhvatio - ceo je bio loš. Što kažu spolja gladac a iznutra jadac. Trajao nepunih 5 sezona. Sad tražimo nešto drugo.
 
Ja imam Centrometalov kotao od 50 kw i grejem oko 250 m2. Koristim sapurinu samo kad upalim kotao i posle drva i ugalj. Zadnjih godina sam koristio kameni ugalj Banovic koji je jako kalorican a ove godine prvi put sam uzeo suve vreoce jer Banovic nisam nasao na vreme i vise nisam hteo cekati.
Sto kaze Nikola ugalj u kombinaciji sa drvom su stvarno zakon. Ako napunim kotao dobro 5 sati si miran!
 
Jeste prljavo malo kad se cisti izjutra pec i malo smrdi al jbg greje kako treba a i najjeftinije je trenutno....Tako i ja ujutru nabacam cokanja dve korpe i kad se napravi zar napunim uglja i miran do popodne.
 
Kazu stari da gde smrdi i mirise!:osmeh: Pre vise godina sam koristio Alfa kamin i lozio drva u dnevnoj sobi i kuhinji sa trpezarijom, nekih 50 m2 i cesto je pomalo dimio kad sam lozio tako da to je bilo odvratno da smrdi u dnevnom boravku, a ovo sto smrdi nazad u kotlarnici nesto se ne sekiram! Ne vidim veci problem u svakodnevnom ciscenju osim sto mi uzima vise vremena bar jednom mesecno da prvo ugrejem malo kotao i posle ocistim sve te komore u kotlu i cevi, ali dobro je u svakom slucaju!
 
Ne znam kako se ti dragane grejes a znam da je najjeftinije na slamu, po mogućnosti da je soja. Pogotovo ako imaš presu. Nikako ugalj nije u prednosti. Mada ko nema pa sve plati pa još i smeštaj da pravi...
 
Kazu stari da gde smrdi i mirise!:osmeh: Pre vise godina sam koristio Alfa kamin i lozio drva u dnevnoj sobi i kuhinji sa trpezarijom, nekih 50 m2 i cesto je pomalo dimio kad sam lozio tako da to je bilo odvratno da smrdi u dnevnom boravku, a ovo sto smrdi nazad u kotlarnici nesto se ne sekiram! Ne vidim veci problem u svakodnevnom ciscenju osim sto mi uzima vise vremena bar jednom mesecno da prvo ugrejem malo kotao i posle ocistim sve te komore u kotlu i cevi, ali dobro je u svakom slucaju!
Ja te komore čistim na desetak dana,tako što ubacim 2 džaka šapurine i otvorim donja vrata skroz ,sva ona gar lepo izgori kao i gar u dimnjaku tako da kada se smiri vatraa ostane topla voda u kotlu očisti se za 5 min.
 
Mislim da je jos bolja varijanta od soje uljana repica, imam mogucnosti da je baliram na leto, jel neko lozi bale od uljane recice kako se pokazalo??
Kad se dobro sadene pod ceradu ne zakisne ni jedna, nema potrebe graditi nista.
 
Ok, ja imam na tavanu mesta za oko 700-800 bala. Ne moram nista da pravim. Samo bih morao da platim baliranje i utovar/istovar.
 
Nazad
Vrh