Centralno i etazno grejanje.

Planiram grejanje na toplotnu pumpu, molim ako neko ima iskustva da nam predoci?

Ukoliko nemaš svog izvora drva, slame... to je jedna od opcija.
Relativno visoka investicija, a nizak trošak grijanja.

Ima za to par preduslova: grijanje s toplotnom pumpom je niskotemperaturno, znači nije to samo da prespojiš radiatore u kući sa peći na pumpu. Tu se radi uglavnom o podnom (a i stenskom) grijanju.


Kuća mora bit vrlo dobro izolirana. 5 cm stiropora je nedovoljno.
Kod nas u Slo se daje subvencija za fasadu, koja ima bar mislim da 15 cm stiropora, na krovu ide oko 30 cm ako imaš sređenu mansardu.

Jer iako ti toplotna pumpa na kilovat uložene elektro energije vrati preko tri kW topline, razlika je, da li trebaš održavat gubitak kuće od 5 ili 15 kW na sat.
Jer kod velikih gubitaka trebaš mnogo jaću pumpu (pa osiguraće...) za isti rezultat.
I kad trebaš dodavat tri puta više topline se i trošak jeftinog načina grijanja digne u visine.
 
Poslednja izmena:
Planiram grejanje na toplotnu pumpu, molim ako neko ima iskustva da nam predoci?
....ja imam 8.sezonu......TP voda-voda
- kod mene u ulici 3 nove kuce pravljene ovih godina svi instalirali TP......veoma se siri bar kod nas
- dobra izolacija kuce
- podno grejanje zbog niskog temperaturnog rezima
- dobri prozori, nemora plasticni ja imam drvene od laminiranog drveta
- ja imam TP koja od 1 KW elektricne proizvodi 3,5 KW toplote a cuo sam da ima nove generacije koje rade sa vecim koeficijentom
- kupio sam od firme u Knjazevcu, uvozne komponente, solidna cena,preporucujem
- MANA....posle par godina nastaje problem sa upojnim bunarom, to se desilo i meni a i cuo sam dosta slucajeva, pa sam odlaznu vodu sproveo u kanalizaciju , nije ekoloski al jbg...
Toplo preporucujem
 
Hteo sam večeras da kresnem prvu vatricu, ali pumpa centralnog grejanja ne vrti. Odvrnuo sam čep i manjim šrafcigerom pokušao da okrenem osovinicu, ide ali ne lako kako bi trebala. Ako je zarotiram dok je pumpa uključena krene malo ali se odmah zaustavi. Pumpa je Severova i negde iz osamdesetih je. Da li to vredi nositi u servis ili da kupim novu. Ako treba nova koju pumpu preporučujete?
 
Hteo sam večeras da kresnem prvu vatricu, ali pumpa centralnog grejanja ne vrti. Odvrnuo sam čep i manjim šrafcigerom pokušao da okrenem osovinicu, ide ali ne lako kako bi trebala. Ako je zarotiram dok je pumpa uključena krene malo ali se odmah zaustavi. Pumpa je Severova i negde iz osamdesetih je. Da li to vredi nositi u servis ili da kupim novu. Ako treba nova koju pumpu preporučujete?

Delove za nju nećeš naći sigurno,a od novi Grunfos ili wilo,ja imam ovu prvu i prezadovoljan sam
 
probaj jos malo da se zazas sa njom, mozda je razradis.Ja sam moju Grunfos, prosle godene, posle 5 sezona grejanja na gas jedva okrenuo.

Znaci dao sam joj zadnju sansu, pred kupovinu nove, uzeo veco cekic I najveci sravciger I udri, neznam kako nisam pokrivio nesto.
Izbacila korodiranu vodu I proradila. Cela sezona bez problema, videcemo kako se ponasa ove godine.
 
Trenutno odlucujem da nabavim nov kotao,grejem oko 120 kvm i Lomim se oko tkk,tzk(Simanovci) odlucio sam na osnovu lozista za ova dva...da li neko ima bar neki od ovih kotlova pa da mi prenese iskustva?

Послато са Tab2A7-10F
 
Trenutno odlucujem da nabavim nov kotao,grejem oko 120 kvm i Lomim se oko tkk,tzk(Simanovci) odlucio sam na osnovu lozista za ova dva...da li neko ima bar neki od ovih kotlova pa da mi prenese iskustva?

Послато са Tab2A7-10F
Ja sam se u februaru mesecu dvoumio izmedju ovih kotlova tzk I tkk za kucu od 120 kvm ali sam na kraju kupio Sukom Knjazevac kotao od 25 kw sa 6 godina garancije. Lozio sam ga jedno 3 meseca. Znaci neznam koliko ce da traje ali je kotao izuzetno dobar. Pogledaj na netu semu tog kotla pa ces videti. Ima troja vrata nema da dimi uopste prilikom lozenja na dimnjak f200 od 7 m potrosac bih rekao da nije veliki jer ima gore cevi kroz koje prolazi dim. Ma kotao je ubica ali stvarno.
 
Ja sam se u februaru mesecu dvoumio izmedju ovih kotlova tzk I tkk za kucu od 120 kvm ali sam na kraju kupio Sukom Knjazevac kotao od 25 kw sa 6 godina garancije. Lozio sam ga jedno 3 meseca. Znaci neznam koliko ce da traje ali je kotao izuzetno dobar. Pogledaj na netu semu tog kotla pa ces videti. Ima troja vrata nema da dimi uopste prilikom lozenja na dimnjak f200 od 7 m potrosac bih rekao da nije veliki jer ima gore cevi kroz koje prolazi dim. Ma kotao je ubica ali stvarno.
A njega nisam video,sve ostale sam zagledao u jednom obliznjem magacinu i svideo mi se tzk.. kod mene u selu je uglavnom viadrus i megal bujanovac...samo jedan kotao iz Simanovaca i on je na pelet. Moracu da pogledam negde taj Sukom.

Послато са Tab2A7-10F
 
Trenutno odlucujem da nabavim nov kotao,grejem oko 120 kvm i Lomim se oko tkk,tzk(Simanovci) odlucio sam na osnovu lozista za ova dva...da li neko ima bar neki od ovih kotlova pa da mi prenese iskustva?

Послато са Tab2A7-10F

Tvoj dimnjak treba da presudi između ova dva kotla. Ako je dovoljno dobar za tzk ja bih uzeo njega, ako nije onda će biti muke sa kotlom pa onda uzmi tkk jer on traži manji potpritisak iz dimnjaka.

Imao sam dva komada tzk (jedan slovenački i jedan vrbaški) i potom jednu sezonu tkk30 (Šimanovci). Nisam bio oduševljen sa tkk, prilikom čišćenja na ona dva otvora pored dimovodne cevi se lako pocepa onaj azbestni dihtung pa posle imaš problem. Doduše to je bilo pre 7-8 god i sad ne znam da li su nešto menjali u konstrukciji.
 
Bilo kakav dimnjak da sazidas taj TZK ili megal ili bilo koji slicne konstrukcije ce prilikom lozenja da zadimi i to dosta. Ljudi se snalaze da ne dimi tako sto zatvaraju donju klapnu pred lozenje i polako otvaraju gornja vrata ali opet izadje dim. Svaki koji smo probali se tako ponasa a zasto nemam pojma.. Znaci otvoris pa izadje dim pa onda lozis. To je jedan nedostatak koji je po meni nedopustiv. Odes cist da lozis a vratis se kao da si odzak cistio.
 
Ja sam takav kad ložim sojine bale, doduše ne od dima već od letećeg pepela. A koliko se sećam nisam imao tih problema sa tzk kotlom.
 
Ja tih problema nemam ni kad sojine bale lozim, kad ubacujem bale u kotao upalim ventilator i ako se i podigne pepeo kotao mu neda napolje da izadje

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
 
To je super, ali ja nemam taj ventilator. Gde on stoji, izvlači dim iz kotla u dimnjak? Može li slika?
 
ac9930d8041d68d543f0fc97f9503b0f.jpg


Sent from my LG-D802 using Tapatalk
 
Šta je ogrev? Prohrom se brže ugreje pa pre provuče dimnjak, a to je npr. bitno kod loženja slame jer tu bude periodično grejanje i hlađenje dimnjaka. Dok kod grejanja na ugalj i drva imaš kontinualno zagrevanje dimnjaka pa je onda sve jedno. Ja imam šidelov dimnjak, sazidan osamdesetih godina, našom greškom je oštećen (ispucale pojedine šamotne cevi) i samo za rušenje mi zidari traže veliku lovu. Koristim ga dok mogu ali mora sve ostalo da bude tip-top (suva sojina slama). Kad više ne bude išlo srušiću ga i staviti prohromski zbog brzine postavljanja, nove pozicije koja je problematrična za zidanje, cene...
 
Ogrev je drvo,svih oblika i vrsta...bar njega imam da ne brinem. Samo da se vrzine poseku i povade panjevi pa sam obezbedjen na duzi period,a inace imam 2ha ozbiljne sume hrasta i 60 ari bagrema. Znaci prednost prohrom u svakom slucaju...a duzina trajanja?

Послато са Tab2A7-10F
 
Ne znam ti to reći. Ali znam da ako se odlučiš za prohrom, onda to uzmi od ozbiljne firma a ne od nekih početnika. Bio sam prošle godine u Kovačici i gledao njihove prohromske dimnjake pa su mi ispričali iskustva u razvoju. Npr. prve dimnjake su kompletne pravili od istog materijala i onda su videli da donji delovi moraju biti od debljeg materijala jer se dešavalo da usled neadekvatnog loženja dođe do usijanja dimjaka u blizini dimovodne cevi i da onda sama težina gornjih segmenata prosto zgužva donje segmente koji popuste usled grejanja. Kad su donje segmente počeli da prave od debljeg lima ti problemi su nestali. Ovo ti je samo prost primer zašto sam napisao da dimnjak kupiš od ozbiljne firme, jer svi sad šparaju na materijalu zbog cene i konkurentnosti, ali ipak to mora da ima neku meru. Zato izbegavaj neke početnike koji tek stiču iskustva na npr. tvom dimnjaku...
 
....ja imam 8.sezonu......TP voda-voda
- kod mene u ulici 3 nove kuce pravljene ovih godina svi instalirali TP......veoma se siri bar kod nas
- dobra izolacija kuce
- podno grejanje zbog niskog temperaturnog rezima
- dobri prozori, nemora plasticni ja imam drvene od laminiranog drveta
- ja imam TP koja od 1 KW elektricne proizvodi 3,5 KW toplote a cuo sam da ima nove generacije koje rade sa vecim koeficijentom
- kupio sam od firme u Knjazevcu, uvozne komponente, solidna cena,preporucujem
- MANA....posle par godina nastaje problem sa upojnim bunarom, to se desilo i meni a i cuo sam dosta slucajeva, pa sam odlaznu vodu sproveo u kanalizaciju , nije ekoloski al jbg...
Toplo preporucujem
A jel znaš šta će da se desi kad svi krenu da vade vodu iz zemlje i da je sipaju u kanalizaciju? Presušiće bunari i počećemo da uvozimo pijaću vodu.
 
Nazad
Vrh