Centralno i etazno grejanje.

Meni je ovo prva sezona, pisao sam već kotao je radijator k25, najbolje mi se pokazala kombinacija drvo (cer, jasen, grab) x kocka banovići, kada su niske temperature ložim na 8 a ovih dana na 10 ili 12 sati.
Greje li se neko na pelet ? Razmišljam da se prebacim kada dovršim kuću i odradim izolaciju, čini mi se da isto novca treba za ogrev , jedino što treba doplatiti barem 1000 evrića da se ugradi gorionik ali je dosta manje muke.
 
Hteo bih da podelim,jedno iskustvo sa vama i eto da pomognem nekom ko ima problem sa odzakom.
Naime,nama se jako lako prlja i zapali odzak od centralnog,zasto?
Zato se grejemo na drva i cukanjice,koje se nikada ne mogu dovoljno osusiti,da kada se koriste,ne izazivaju problem.
A u kotlu nam je retko kad vise od 55 c,jer kad je vise,onda je u kuci pretoplo.
Uglavnom,od ove sezone koristimo ove prozivode,
kesicu od 60gr i tecnost za skidanje smole u kotlu.
astrea1.jpg

Sve je nezapaljivo,tecnost se prska po unutrasnjosti kotla,kad je u kotlu oko 30-40c ili ne gori vatra(tada se potrosi malo vise tecnosti).
A kesica se ubaciva kada je kotao dobro ugrejan i kada je unutra dobar zar.
Moje neko ovogodisnje iskustvo,kaze,da je najbolje,danas da se pec,dimovodna cev i odzak ociste.
Kada se sve lepo ocisti,vatra se normalno upali i ceo dan se lozi,da bi uvece,dosta posle zadnjeg lozenja,kada se stvori dobra zeravica ubaciti kesicu i otvoriti sto vise vratanca za promaju.
Sve ostalo hemija radi,nista ne gori,samo jako dimnjak dimi,nekim belim dimom.
Ujutro se opet sve cisti,stim da se sama smola mnogo lakse i vise skida nego bez hemije ili sa vatrom,ne daj boze.
chunak.jpg

Slike nisu moje,samo sam ih pozajmio sa http://www.samsvojmajstor.com


Firma koja to pravi,moze se ovde naci.
http://www.rating.rs/sr/bonitet/Proizvodnja-vatrostalnih-masa-i-hemijskih-proizvoda-ASTREA
 
Kod mene je takođe odžak iz elemenata i nema nikakvih problema.Ne zna se šta je čišćenje.Kod tebe je Robi neko z.stvar.
 
Kod Roberta je problem niska temperatura ložišta i vlažna drva, što uslovljava zadržavanje smole u kotlu i odžaku.

Po pravilu bi trebalo da se koriste što suvlja drva, a to nikako ne mogu biti bez dve godine sušenja. Znači drva za ovu zimu su morala biti spremljena prošle godine, a ovogodišnja drva da se lože tek naredne sezone. I pri tome drva treba da se pogodno čuvaju, na prozračnom mestu a da je istovremeno zaštićeno od padavina.


Što se tiče niske temperature ložišta, to je zbog toga što je sistem veći od potrebnog, ili su zime blaže od one koja se uzimala za planiranje grejanja, ili je naknadno stavljenja izolacija na kuću... Sve u svemu, akumulator toplote bi rešio te probleme i nikad ne bi kuburio sa smolom (jer i smola sagori u kotlu ako je temperatura ložišta veća od 65 stepeni).

To je isto kao i termostat u motoru - stavlja se jer je predviđeno da motor radi na 80-90 stepeni. Tako je i kod kotla, on je predviđen da radi na 90 stepeni, i tu mu je najbolje iskorišćenje i najdugotrajniji vek...
 
Ja takodje nemam problema sa odzakom koji je iz elemenata a tu smolu spalim sa cokanjima,napunim je punu ispolivam uljem i otvorim cugove,obeli cev i odzak kao mleko.
 
Bogami nije veci Fi,mislim da je dukej upravu,mala temperatura u kotlu i oma cadi,nema temperature da to obgori.
 
Ja ovih toplih dana držim na 60C vodu.I na toj temperaturi je pretoplo u kući.Kad je bilo onih -18 držali smo na 70-72C.E tad je stvarno bilo odgorelo rebra super.Kod Solidi su ta rebra nekako uska i lako se prljaju.
 
Prejaka peć je priučeni majstori kad ne znaju kolika peć treba uvjek stave jaču jel računaju da će gazda prigovoriti ako je hladno a ako smoli krivi su ili peć ili odžak a nikad majstor
 
Jel verujete da ja još nisam probao da ložim ugalj u moj kotao?Imam 4t u šupi već tri godine a grama u kotao nisam ubacio.
 
Nazad
Vrh