Centralno i etazno grejanje.

Zato su za ove toplije dane termostatski ventili na radiatorima spas podesiš kolko da bude toplo u kući a u kotlu možeš slobodno da držiš vodu od 70-75 stepeni da bi se istopila i izgorela smola.
 
Jel verujete da ja još nisam probao da ložim ugalj u moj kotao?Imam 4t u šupi već tri godine a grama u kotao nisam ubacio.
Nemoj ni pokusavati istopices je.Zezam malo ,neg sto sam na vasaru prosle godine natrefio cetku za solidu pljosnata zicana sa jakom drskom ko pravljena za nju,Bila neka bagatela 500/600 dinara,sad mi zao sto nisam kupio vise,ma ocisti pec u momentu.
 
Rešenje za gar u kotlu je mešni ventil,nafuraš u peć šta hoćeš i ne razmišljaš !Obratite pažnju na poslednju sliku šta ložim,mahovina se uhvatila, pre oko mesec dana smo isekli nekih 7-8 kubika otpadne građe koja se vukla po dvoristu par godina nikada pod šupom.
 
Ljudi morate temperaturu kotla drzati preko 70stepeni (ako hocete bas tačno 72)!
Prvo zbog kondezazije, kotao izrdja i procuri.
I drugo zbog smole i čadji!
( to je ko jad bi traktor orao sa 1000 obrtaja motora )
Rešenje protih pothladjivanja kotla je trokraki mešni ventil koji pojednostavljeno objašnjeno ne pušta vodu hladniju od 62-65 nazad u kotao!

Ja u radijatore ne puštam nikad više od 60 (kuca nije izolovana ali ima pvc stolariju ) uglavnom je to 50stepeni prema radijatorima. Tu temperaturu isto trokrakim ventilom stelujem.

Ko nema akumulator toplote a greje se na bilo koje čvrsto gorivo baca bar 30% para kroz dimnjak!
Uglavnom ljudi imaju predimenzionirane kotlove i višak energije jednostano bez akumulatora nije moguce iskoristiti!

Obična formula za snagu kotla je 100w/m2 tj npr za 200m2 u vrh glave 20kw kotao.

Kotao moze biti jaci ali samo uz akumulator nema gubitaka!

Jbg oduzio sam ako kome sta treba slobodno pitajte!


Gogi
 
Te računice po m2 ne piju vodu.Mora se računati kubikaža prostorija u m3.Meni je u prizemlju visina prostorija 2,1m a na spratu 2,5m.**greška i oko a na istu m2 površinu.
 
Pa ljudi ja nikada ne dižem na 72 stepena, uglavnom grejem sa 40 stepeni kuću (do minus 4-5). Otprilike, 80% vremena u toku zime temp. kotla je 40 stepeni, 15% je 50 i 5% je 60-65 stepeni. Kotao ne curi, ne čistim odžak (fi 200, od elemenata) već 10 godina (jednom se sam zapalio i izgoreo za 5 minuta), ložim samo drvima (ali od vrbe, preko kajsije i breskve do bagrema i cera). Kuća je 10x10, grejem prizemlje i sprat (oko 170-175 kvadrata, visina 2.65m), kotao je Termomont Šimanovci 30kw. Ako neko želi, mogu da fotografišem šta ga zanima.
 
@diklofen: to je obicna formula koja u 90% slucaja odgovara u nasim uslovima. m3 je isto domaće-seoska računica.
A ko hoće tačno u wat treba kamara podataka ( cigla, blok, siporeks, itong ili beton 10ak % razlike. Prozori obični jednostruki, debeljača dupli, pvc moze biti i 20%. Stiropor izolazija teoretski i 30%!
Razlika iskorištavanja energije kod kotlova je isto ogromna:

-Ovi sto loze kotao sa temp ispod 70 tesko da izvuku preko 60% a kod uglja i drva bi to trebalo i do 80% da dodje

- Plin kod nas retko predje 80% zbog lošeg nedeklarisanog plina

- Pelet 92-95% isto u zavisnosti od peleta

- jedino gde je iskorištenje 100% je struja






Gogi
 
Jbg ovaj od termomonta kaze ako si izoliran dodaj do 20%?????
Od djuture da više ne moze!




Gogi
 
Gogi nisi dobro procitao,neg kontra pise.,Ako si izilovan smanji.za 20%.
 
Poslednja izmena:
Da termomont je nas iz šimanovaca ( prema meni još niko neljubazniji od njih bio nije kad sam radio grejanje )


Gogi
 
Ovo je sve nešto naokolo, a koliko su stručni govori to da mešaju fasadu i izolaciju kuće i naglašavaju PVC stolariju umesto kvalitetne stolarije izrađene od bilo kog materijala.
 
Evo kako se razvija potreba za kw :

9ffdde6f4433a9ee63f22b70fcb241e4.jpg



Gogi
 
Nazad
Vrh