Centralno i etazno grejanje.

Znam da je familija menjao peć ali reče da mu je prethodna trajala 10 godina.Kod nas se loži sve sem vode(neće da gori nikako :haha: ) a od uglja samo Banovići kocka i ponekad Đurđevik ako ga bude u ponudi kod Gavre.
 
Kod Šijaka na tehničkom pregledu u Rumi sam video zidanu peć.Gazda Jova je sam zidao a ima je i kod kuće u Šašincima takođe sazidanu pre 30+ godina.Prosto a veoma zahvalno.
 
Na kojoj visini ti je otvor dimnjace,ja sam se isto dvoumio izmedju ta dva kotla ,po sam uzeo solid term ,samo zbog visine otvora dimnjace,radi solidno posao ,izlazi oko 580 evra sa popustom,takva mu je i sad cena,lak za odrzavanje,mada viudrus ima tu prednost sto ako nekad prelazis na palet ima na vratima vec ugradjeno,a kod solida moras kupovati druga vrata,koja su 60 evra,toliko ti je i vidrus skupli pa de si tu si.Ako imas para da uzmes sime solid ev tu nemas sta da mislis , po meni od svi kotlova su na 1 mestu,samo sto nema 25 do 26 kw sto bi meni odgovaralo ima 23 kw pa 34 kw,a sto se tice kvaliteta lik sto mi je doneo kotao kaze da u toj livnici liju za mnoge evropske proizvodjace kotlova,.Ukratko kod mene je presudila osa dimnjace,da ti dajem neku drugu preporuku nebi posto ga imam svega godinu dana.

- - - - - - - - - -

Au diklofen al smo se potrefili u isto vreme i ista preporuka.

Otvor imam 40*40 na visini od 70cm,mislim da to nece predstavljati problem jer cim je majstor krocio u kucu odmah je pogledao otvor i dimnjak kaze da je idealno,sirina dimnjaka je 25*25 a visina 7-8 metara,kod mene ovako to izleda,treba da grejem kucu 8*10,dve sobe ,kupatilo,hodnik i dnevna soba sa kuhinjom,to jest 4 panelna radijatora od 600*1400,jedna od 600*600 i jedan susac u kupatilo.Kuca je izolovana.
 
Tombica onda uzmi viadrus 4, njemu je osa na 65 cm,a zapremina lozista spram solid terma ti je manja za samo 4 litre,u ehpontu je 79 hiljada i popust za kes izlaz ti oko 620 evra,a osa na solid termu je 85 cm pa bi moro da pravis drugu rupu,.a pod viadrus mozes da podmetnes nesto da bi ti cev isla pravo,ja sam morao solid da uzmem posto mi je visina dimnjace 90 cm i jos sam podmetno 4 cigje pod njega,sidelov odzak tu nema pravljenja druge rupe .Slobodno uzmi viadrus 4 on je 23,3 kw na ugalj na drva je manji ali nebrini imaces i rezerve snage posto kazes da je izolovana,
 
Tombica onda uzmi viadrus 4, njemu je osa na 65 cm,a zapremina lozista spram solid terma ti je manja za samo 4 litre,u ehpontu je 79 hiljada i popust za kes izlaz ti oko 620 evra,a osa na solid termu je 85 cm pa bi moro da pravis drugu rupu,.a pod viadrus mozes da podmetnes nesto da bi ti cev isla pravo,ja sam morao solid da uzmem posto mi je visina dimnjace 90 cm i jos sam podmetno 4 cigje pod njega,sidelov odzak tu nema pravljenja druge rupe .Slobodno uzmi viadrus 4 on je 23,3 kw na ugalj na drva je manji ali nebrini imaces i rezerve snage posto kazes da je izolovana,

Jeste,izolovana je kuca sa stiroporom od 5cm,severna strana sa 8cm,i zaboravio sam da kazem da je majstor racunao da mi je potrebno svega 17kw snage,ali moze i jaci kotao,mozda dodju zetovi u kucu pa taman da namestim potkrovlje za njih,ili za mene:osmeh: .
 
Koji je propisan pritisak za zatvoren sistem kucnog centralnog grejanja? Ja ga drzim oko 1bar hladan, a kad se ugreje voda zna da ode i do 1,5-1,7 zavisi od temperature.
 
Meni rekli od 1 /1,4
.Kada sam ja kupovao pec ,zaista moze da deluje zbunjujuce. Ciji god sajt otvoris dali Bosne SR. iLi Hr. svi nesto pisu kako oni jedini imaju neke certifikate ,i najveci su proizvodjaci itd. itd. Najveca iskoristenost ,garancija ovoliko onoliko ,. I ja tada prelomim. Pa kad su oni toliko dobri sta su onda Viadrus Buderus Stadler, koje su livnice stare po 300 god ,i odlucim gusani Viadrus .Strah me toga da procuri pa da to rusim menjam za 3 .5 ili 7 god. Posao je to i kosta .Nekazem da sam dobro odlucio i da ova nece procuriti za 3 god. ali sam se dobro rspitivao i dosta citao i tako odlucio. Pelet mi se svidja ,ali je zakon plin.
Trenutno 0.88 km. sto sipam u auto i to je dosta povoljno .Do sada je zimi skakao na 1.2km pa je bilo skupo. Vec posedujem bocu za susaru od 3 000. Mislim da bi mi bilo dovoljno 2000l. sa ovom izolacijom koju imam. Ako neko greje na propan butan neka napise potrusnju da bas znamo tacno.
 
Otvor imam 40*40 na visini od 70cm,mislim da to nece predstavljati problem jer cim je majstor krocio u kucu odmah je pogledao otvor i dimnjak kaze da je idealno,sirina dimnjaka je 25*25 a visina 7-8 metara,kod mene ovako to izleda,treba da grejem kucu 8*10,dve sobe ,kupatilo,hodnik i dnevna soba sa kuhinjom,to jest 4 panelna radijatora od 600*1400,jedna od 600*600 i jedan susac u kupatilo.Kuca je izolovana.

Uzmi slobodno malo veće radiatore sa termo ventilima pa da se ugreješ pošteno jer majstori uvek računaju potrebu u proseku ali ne škodi ništa malo veće a nisu ni puno skuplji. Evo mi u dnevnu sobu od 30m2 imamo 2x160x60(2x140x60) pa hodnih je 1x80x60(1x60x60) kupatilo sušač od 1x60x170(1x50x150) soba 20m2 1x160x60(1x140x60)+1x100x60(1x80x60) i garaža 30m2 1x200x60(1x160x60) u zagradama je koje majstor predlagao a nisam se pokajao što su stavljeni veću jer uvek može da se smanji ako je toplo.
 
Danas je kupljen sav materijal za c.g,odlucio sam se za kotao Viadrus 5 snage 29.1kw posto sam poslusao Atilin savet svugde je kupljen veci radijator, za dnevnu sobu duzine cak 2 metra dok u ostale sobe 20 cm duzi.Od ponedeljka-utorka krecu radovi.
 
Zbog garancije na kotao nije lose raditi usred zime,obicno kotao procuri na pocetku grejne sezone ,pa samim tim mu produzavas garanciju,mozda nije njeghov razlog bas taj ali ima logike.
 
Pa evo ovako,sav materijal je uzet kod Bel-a iz Zrenjanina( nije reklama)kotao je kostao 85000,to su panelni radijatori. Sto bi bilo nezgodno pitanje, sad sam dosao do novca i imamo vremena pa reko ajd da se odradi,inace ovo je zadnje vece ulaganje u kucu koja je gradjena 1994 godine.To me najvise raduje.Majstor mi rece da ce biti gotovo za 2-3 dana.Izmedju ostalog,cim krene prolece i nemam bas puno vremena za majstorije, a i volim da sam blizu majstora kad rade nesto:osmeh:.
 
Nazad
Vrh