Centralno i etazno grejanje.

Pa ljudi ja nikada ne dižem na 72 stepena, uglavnom grejem sa 40 stepeni kuću (do minus 4-5). Otprilike, 80% vremena u toku zime temp. kotla je 40 stepeni, 15% je 50 i 5% je 60-65 stepeni. Kotao ne curi, ne čistim odžak (fi 200, od elemenata) već 10 godina (jednom se sam zapalio i izgoreo za 5 minuta), ložim samo drvima (ali od vrbe, preko kajsije i breskve do bagrema i cera). Kuća je 10x10, grejem prizemlje i sprat (oko 170-175 kvadrata, visina 2.65m), kotao je Termomont Šimanovci 30kw. Ako neko želi, mogu da fotografišem šta ga zanima.
Jel kotao TKK 30 kw ili TZK od 30 kw. Kako se pokazao , jel dimi prilikom lozenja posto planiram I ja jedan TKK od 23 kw za 110 kvadrata?
 
Moje neko iskustvo,u jednoj kuci imam pec sime solid livena 39 kw i aluminijum radijatori bakarne cevi ,kuca 190 kvadrata,tako da u njoj ima vode 40 litri i u sistemu oko 110 litri grubo sve zajedno oko 150 litri,tu pec mogu da drzim na 40 c nikad nece kondezovati ,sto kaze Radasin vecinom je na 50 c.Druga kuca pec solid term, livena 24 kw staje u nju 35 litri vode grejem 90 kvadrata ali u sistemu imam livene radijatore 120 kom 68/4 i pec sa sistemom ima preko 250 litri vode mozda i vise (posto imam 2 cevi od 5/4 cola duzinom neki 15 metara ,prepravljano grejanje)i tu pec drzim standardno na 60 c ,i ta pec mi oce mi kondezuje iznutra,znaci po svoj logici kolicina vode u sistemu utice na kondezovanje,.Odzaci isti ,izolovanost slicna.
 
Nije bitna kolicina nego temperatura vode!
Naravno da neće kondezovati kad grejete kotao sa malim temperaturama! Za kondezovanje je potrebna veca razlika izmedju temp kotla i povratnog voda. ( znate ono toplo - hladno )
Mala temperatura kotla je čisto bacanje para!



Gogi
 
Sto je mala temperatura bacanje pare,ja kad bi ga stavio na 70 c moro bi prozore otvarati,a radio je na 70 u velikim minusu pa opet nije kondezovao kao ovaj drugi ,a sto se potrosnje tice ovaj prvi nesto malo vise trosi otprilike za 1/3 a greje duplo vise,pa sad opet nema logike,primer kod sime solida ako ima samo malo zeravice radijatori i dalje budu mlaki,a kod solid terma sa malo zeravice radijaori se ohlade.Dosta je bio skuplji sime solid ,od sold terma u istoj klasi ali po mom misljenju zezno sam se sto opet nisam uzeo sime solid.Al posle j,,nema kajanja.
 
Kad je dovoljno grejnih tela u kući,pa sa tim mala temperaturna razlika između toplog i povratnog voda,kondenza neće biti,kondenza ima ili zbog odžaka ili zbog nedovoljne količine grejnih tela spram prostorija koje se greju
 
Pametni ljudi su davno napravili mešni ventil!
Jeste culi za ladomat?
@steva 44: to sto u kotlu treba da bude preko 70stepeni ne znaci da i u radijatorima mora tako da bude, mešni ventil je čudo!

1cb645cdba745aa6698a39ba9b325f51.jpg


c3d3cd9eb116ab7ad69b0beaf2882e5f.jpg


http://www.panontherm.co.rs/2757-pirolitički-kotao-na-drvo-centrometal-bio-tec-45.html

Ovako bi to trebalo da izgleda!!


Gogi
 
Jel kotao TKK 30 kw ili TZK od 30 kw. Kako se pokazao , jel dimi prilikom lozenja posto planiram I ja jedan TKK od 23 kw za 110 kvadrata?
Dimi malo prilikom loženja kada je vreme kao danas (magla, kiša, relativno visoka spoljna temperatura), a kada je mraz - ne dimi ni malo. Evo kako to izgleda, malopre sam ložio:



Mala temperatura kotla je čisto bacanje para!

Znači Gogi, ako sam te dobro razumeo, grejanje manje košta onog ko mora da održava 80 stepeni u kotlu da bi ugrejao kuću na 22-23 stepena, nego onog ko uspešno postiže tih 22-23 stepena u kući sa temperaturom kotla od 40 stepeni!? Ili...?
 
Poslednja izmena:
Tačno tako!
Svi kotlovi na cvrsto gorivo najefikasnije rade na najacoj snazi! Radi se o iskorištavanju energije tj samom sagorevanju drveta koje je daleko bolje i bec čadji pri vecoj temperaturi.


Gogi
 
Sada videh ovo za mešni ventil. Ja to nemam. Najbolje za sagorevanje svega u kotlu i dimnjaku jeste visoka temperatura, ali ako nemaš taj mešni ventil, bilo bi prevruće u kući i trošio bi brdo ogreva. Ali, ako može u kotlu da bude non stop 70, a u radijatorima 40-50, onda se drva ne troše više, u kući je OK temperatura, a kotlu je super. To ima logike, ali bez tog ventila je sigurno bolje da greješ sa što manjom temperaturom vode je moguće.
 
Poslednja izmena:
A zašto se onda ti ventili ne ugrađuju u neke savremene i jedne od najskupljih kotlova kao ni na instalaciju prilikom njihove montaže?
 
Ko te to slagao? Nisam video da neko ugradjuje bez mesnog ventila, pogledaj preporuke proizvodjaca pa ces videti u uputstvima za montazu da je svuda ovavezan. Ja ga nisam koristio od ugradnje kotla,9 sezona prosle godine sam ga ugradio sa novim kotlom i neuporedivo bolje. Manje trosi ogreva, ciscenje je simbolicno nema gari kao ranije.
 
Možda je diklofen pod savremeno mislio na pelet,tamo se temperatura u prostorijama reguliše temperaturom vode,proračunatom od "kompjutera" na osnovu spoljne temperature i koeficijenta izolovanosti
 
To dali je pelet, drvo, ugalj ili plin nikakve veze sa temperaturom u radijatorima nema!

A ako vas intersuje danas nijedan proizvodjač nedaje garancuju na kotao bez mesnog ventila!


Gogi
 
@gogi ja imam mesni ventil i nikad ga ne pomeram ugradio sam ga jer je bio kao sto i sam kazes uslov za garanciju,kad su dosli da puste kotao u pogon,pitam vlasnika sto pravi kotlove sta da radim sa mesnim,on kaze otvori ga skroz,meni on koristi kad je napolju toplo pa sam ga malo zatvorio recimo moj kotao radi bez i malo kondenza na 40 stepeni,ali kad je preko 10 stepeni napolju hoce da mi kaplje iz dimovodne cevi a kad stavim recimo temperaturu u kotlu na 45 vec prestaje,pa sam to regulisao jos prosler godine i od tad ne diram mesni ventil,kad sam pricao sa majstorom sto mi je radio grejanje,kaze mi da mesni treba za kotlove na cvrsto gorivo,jer tad kotao ne dobija"sokove"vruce-hladno,i mnogo duze traje kotao.
 
Glavni problem je kod prejakih kotlova pa svi zagušuju kotao na manje temperature!
Imate gore šemu kako bi to trebalo da izgleda! Tako bog zapoveda sve sa spremnikom!
Naravno da je akumulator toplote i svi ventili dodatni trošak al nazalost svaka štednja počinje sa investicijom!


Gogi
 
Imam urađene bakarne instalacije za centralno grijanje, provedene kroz pod.
Da li bi smio da sam pokopčam kotlovnicu i radijatore?
Ovo je više informativno pitanje to bi radio za par mjeseci?
 
Ako znaš kako treba da bude, možeš i sam.
Ja nisam od tog faha, pa sam sve sam uradio.
Jedino nisam najbrži, jer od odluke i izbora za nešto, potrošim dosta vremena da sve nastudiram i ispitam.

Za sad imam etežno grijanje zbog ograničenja starog dimnjaka u kuhinji.
A sledeći projekt je novi inox dimnjak i vezanje stare stadlerice na akumulator od 3.000 litara.
 
Kod mene je grejanje urađeno 83-će,samo jednom je čišćen odžak
Zrenjaninski kotao rebra nikad nisu čišćena samo gornji cugovi jednom pred sezonu
Pozdrav. Interesuje me kolike je snage tvoj kotao, sa koliko je rebara, koju povrsinu grejes, koliko trosis ogreva i kako si zadovoljan sa tim kotlom? Ja imam kotao Radijator Zrenjanin sa 9 rebara, on je mislim 35kw, grejem jednu kucu oko 100m2 i jos jednu oko 60m2 u koju je provedeno podzemno. Kuce nisu bas najbolje izolovane pa me zanima cisto da uporedim. Posto bih radio izolaciju pa me interesuje kako bi to grejao taj kotao? Hvala unapred.
 
Ako znaš kako treba da bude, možeš i sam.
Ja nisam od tog faha, pa sam sve sam uradio.
Jedino nisam najbrži, jer od odluke i izbora za nešto, potrošim dosta vremena da sve nastudiram i ispitam.

Za sad imam etežno grijanje zbog ograničenja starog dimnjaka u kuhinji.
A sledeći projekt je novi inox dimnjak i vezanje stare stadlerice na akumulator od 3.000 litara.

Ma nemam ja sa tim iskustva i ako se prihvatam raznih stvari.
počeo sam da analiziram i da vidim šta mi je činiti, malo ću potražiti korisnih savjeta i Bože pomozi.
 
Nazad
Vrh