Cena zemlje? ( kupovina,kredit,prepis )

Nije neki kvalitet zemlje sve to krekecu zabe kada krenu kise asov u ruke i ispustaj vodu na bregu udoljica i lezi voda,sada zadnje 2_3 godine nismo ispustali ,a sta ces kada bolje nema i tu smo gde jesmo.
 
Kod nas je prodato 8,5 kj za 50 hiljada ,sto mu dodje blizu 6 hiljada po kj ,zemlja u tabli ,dosad najvise placena,al nije kupio poljuprivrednik.
 
Kod nas neko zatisje ili igra zivaca izmedju prodavaca i kupaca ili je susa pritegla kajise do maximuma ali zemlje trenutno bas dosta na prodaji trenutno je najaktuelnija tabla od 14kj u komada za 90000evra ali niko se ne nudi da je kupi po 1,2,3,4,5kj ima koliko oces.Inace ova od 14kj je 1 klasa zemlje ravna kao tepsija!
 
Kod nas neko zatisje ili igra zivaca izmedju prodavaca i kupaca ili je susa pritegla kajise do maximuma ali zemlje trenutno bas dosta na prodaji trenutno je najaktuelnija tabla od 14kj u komada za 90000evra ali niko se ne nudi da je kupi po 1,2,3,4,5kj ima koliko oces.Inace ova od 14kj je 1 klasa zemlje ravna kao tepsija!
E ja da imam 90000,bi oma kupio,pa sta kosta,da kosta.:haha:
 
Ma ja imam zelju za tom tablom od 14kj ali samo zelju jer imam jedan poroblem, u stvari ne jedan vec 90000 problema u krupnim ili sitnim apoenim!:osmeh:
 
Kako ide ekonomska racunica za neki kredit od 10 15 godina za tu zemlju? Jel bi ti mogla otplacivati samu sebe?
 
Iskreno nisam ni razmisljao kad veliki cute gde ja ficfiric da se guram,a i trenutno malo koja banka bi mi odobrila toliki kredit na toliko godina i toliki iznos trenutno je stanje tako da svaka banka trazi hipoteku 150% u odnosu na kredit jbt ga bice zemlje i vise nego sto nam treba,a kakva je situacija u drzavi veci je rizik uloziti toliki novac na zemlju nego otici u kockarnicu i sve staviti na jedan broj!
 
Iskreno nisam ni razmisljao kad veliki cute gde ja ficfiric da se guram,a i trenutno malo koja banka bi mi odobrila toliki kredit na toliko godina i toliki iznos trenutno je stanje tako da svaka banka trazi hipoteku 150% u odnosu na kredit jbt ga bice zemlje i vise nego sto nam treba,a kakva je situacija u drzavi veci je rizik uloziti toliki novac na zemlju nego otici u kockarnicu i sve staviti na jedan broj!
Bila je u ponudi AIK banke kreditna linija za kupovinu zemlje i to subvencionisani kredit dinarski 3% kamate. Iz ličnog iskustva mogu ti reći da su retke takve prilike. Ne treba ih propuštati.
 
Kod nas ove jeseni ne mogu reci da je bilo nesto vise zemlje u ponudi nego inace , tu i tamo neke lose parcele koje se dugo ne mogu prodati malo spuste ljudi cenu pa prodaju ali dobre zemlje nije bilo u ponudi ili ako je i bilo to je sporadicno po koje kj. cena 6000 do 6500 e po kj. Ali zato arende ljudi su nudili non stop, i uzeo sam nesto ali mogao sam i jos ali teska je godina iza nas, ko zna kakva ce biti naredna ,pa se mora znati granica. I naravno niko ni ne razmislja da spusti cenu arende, 250e po kj je cena oko koje se sve manje vise vrti.
 
Kako ide ekonomska racunica za neki kredit od 10 15 godina za tu zemlju? Jel bi ti mogla otplacivati samu sebe?
Racunica ide odlicno,u poslednjih 15 sezona prosecna zarada po jutru je bila 252 e.Ako nadjes u Indjiji zemlju po 3800 evra/kj za 15 godina ce se sama isplatiti,ostane ti da platis kamatu a tebi zemlja...U svakom pogledu...
 
Racunica ide odlicno,u poslednjih 15 sezona prosecna zarada po jutru je bila 252 e.Ako nadjes u Indjiji zemlju po 3800 evra/kj za 15 godina ce se sama isplatiti,ostane ti da platis kamatu a tebi zemlja...U svakom pogledu...
MOžemo da računamo i obrnuto. Prihod od 252 po kj, izadje oko 3,8% na godišnjem nivou. Za trenutne uslove pristojan prihod, s obzirom da su kamate na rekordno niskom nivou. Takođe me interesuje da li je to prihod nakon što se uračuna zakup zemljišta? Ukoliko je taj prihod dobijen nakon odbijanja troškova arende, a pretpostavljam da jeste, prihod na godišnjem nivou se duplira. Tako da 7% prihoda na godišnjem nivou je već solidna zarada. Sve ovo objašnjava zašto je cena zemlje i dalje prilično visoka kod nas. Jednostavno višak novca nema gde da se investira, naravno oni koji ga imaju. Ljudi idu na sigurno. Naravno ništa u životu nije sigurno, ali rizik ulaganja u zemlju je prilično mali. Pogotovo ako je izdate nekom pouzdanom poljoprivredniku, koji će voditi računa o toj zemlji kao i svojoj.
 
Prihod od 252 e je po jutru sopstvene zemlje i nije obracunata arenda.U periodu od 15 godina sam imao psenicu,kukuruz i suncokret svake godine pa je samo to uracunato.Repu,soju i lucerku nisam ovde uzimao u kalkulaciju jer ih nisam imao svake sezone.
 
Nazad
Vrh