Bolesti svinja i njihovo lečenje

Taj mali je skoro stigao, mislim da je kukuruz kod covjeka bio dobar, kod mene zbog suse nije bas naj bolje ali koristim Minazel pa cemo vidjeti da li je do toga, ovaj drugi je vec neko vrijeme kod strica, ali nekoristi Minazel
A ako se radi o mani da li je rijesiva?
 
Imamo problem sa dva nerasta, jedan je oko 100kg, a drugi oko 30kg, nakuplja ima se mokraca na izlazu, mokre ali uvijek ostane mokrace, bas se vidi kao loptica, kada se to stisne rukom mokraca izadje napoljeDa li se neko susretao sa tim problemom i kako ga rijesiti?
Da na pritisak da li je bolno?Moze biti urodjena mana ili povredio kozu i napravio kesicasto prostor gde mokraca zaostaje .Ako je genetska mana onda verovatno da je vepar koji je prepario krmace bio nosilac , lecenja tu nema jedino dotovit pa zaklati .
 
Ne boli ni jednoga,
Naj vjerovatnije onda da im je to urodjena mana.
Drugi put moram detaljno gledati kad kupujem.
 
Jednoj krmaci su mi izbile neke bubuljice, po nogama i vimenu. Sta bi to moglo da bude i sta bi trebalo preduzeti? Treba da se prasi za 10-15 dana. Inace pre dvadestak dana iste takve bubuljice sam video kod tate na jednoj krmaci i danas kad sam otisao da vidim nema ih vise, kaze da su prosle same od sebe.
20140816183556.jpg


20140816183537.jpg
 
Izgleda da jeste bilo od ujeda insekata. Proslo je. Samo mi je cudno otkud da je bilo samo na njoj, a na ostalim svinjama nije.
 
Nelete komarci ni na sve ljude jednako, tako i na svinje. Kod nas su jedno prase i jednu kezmicu dosta ujedali, da smo ih mazali kremom za ujede
 
Svinje oko 150kg, nemački landras, 3 kom...u momentu se razboleše, jedva pretekoše ::samo bes::
Dobiše, po rečima veterinara cirkovirus, sve troje, temepretura 40-41
Posle par dana lečenja dvoje su OK a treće je još na oću-neću, mada večeras je počeo jesti pa još gajim nadu da će preteći
Da li se to može preventivno vakcinisati...svinje držim za sopstvene potrebe i ovako nešto nikad nisam imao...
 
vakcinisati verovatno ne mozes posto je pakovanje veliko,za 50 komada i kosta na crno oko 100 eura,ali mozes da pojacas energetsku vrednost hrane svinjama i da im ubacujes vitamin C da bi im pojacao imunitet
 
  • Like
Reagovanja: 472
Vakcina od Cirkovirusa ,,na crno" se može nabaviti za 40 - 50 e po flašici (100 mil. ) , doza za 50 kom ( 2 mil/kom)
Vakcina se daje po pravilu prsicima starosti oko 3 nedelje starosti ALI u poslednje vreme znam dosta ljudi što kupuje prasice po pijacama da daju vakcinu kad ih kupe ( bez obzira na starost , bude tu od 20 - 30 kg) i da se to doro pokazalo.
 
  • Like
Reagovanja: 472
Danas sam imao maler sa krmacom Nem.Landras u cistoj rasi. Razbukarila se, kad sam je pustio iz boksa da je premestim u drugi boks da pozovem veterinara da dodje da je osemeni. Kako je izasla iz boksa rastrci se po dvoristu i sj*be zadnju nogu::jako_besan::. Ne mogu da napipam da li je prelom ili nije u svakom slucaju na nogu ne moze da stoji, ostavio sam do ujutru da vidim da li ce se malo oporaviti ako se ne oporavi sledi klanje.
Zanima me koliko dana treba da prodje posle estrusa da bi krmaca mogla da se kolje? Nije mi se ovo nikad desavalo do sada i nikad nisam klao krmace koje su u estrusu...
 
Nije preporucljivo da se kolje krmaca kadaje u estrusu , trebao bi 5 dana da sacekas da se spusti nivo hormona u krvi ali ako je vec prelom jbg .Ako je ona polomila nogu ona nece se oslanjati na nogu.
 
Sto prije zakoljes manjeces patiti zivotinju, i manjece propasti mesa, posto je velika mogucnost loma unutar samoga buta, a sto se tice hormona tu nema nikakvih promijena na mesu bar kad sam ih kod sebe klao, ljudi previse umisljaju. :ppozdrav:
 
Isti slučaj sam imao pre dve godine i to posle pripusta nerasta kad je ulazila u obor oklizne se i slomi kuk klao sam je drugi dan po ukusu mesa se ništa nije primećivalo tako da sam siguran da su to samo izmišljotine, Dragan je u pravu što više čekaš više se životinja muči
 
Ne radi se o kvalitetu mesa, već hormonima koje unesete konzumiranjem takvog mesa, pa ko voli nek izvoli...
Za bilo koji vjestacki hormon koji se daje zivotinjama nema karencu, tj karenca je 0 dana, a kamoli prirodni hormon koji krmaca sama luci, i on samo djeluje na odredjene dijelove tkiva, tj organe. U ovom slucaju djeluje hormon estrogena na tkivo jajnika i oslobadja, tj. izaziva prskanje folikula i oslobadjanje jajne celije. Tako ljudi nemojte prosipati neke tvrdnje koje nemaju osnove. Pozdrav:ppozdrav:
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh