Bolesti svinja i njihovo lečenje

Popoviću zemljače, varaš se što se tiče karence kod veštačkih hormona, prouči malo endokrinologiju. Estrogen se proizvodi u jajniku i odgovoran je za izazivanje simptoma estrusa. FSH (folikulo stimulirajući hormon) je odgovoran za rast i sazrevanje folikula, a stvara se u prednjem režnju hipofize , takođe iz prednjeg režnja hipofize dolazi LH (luteinizirajući hormon) koji je najviše odgovoran za ovulaciju i stvaranje žutog tela. Da bi svi ovi hormoni mogli da rade neophodan GnRH (gonadotropni rilizing hormon) koji se stvara u hipotalamusu. Pored toga tu je i progesteron. Što će reći da je ta krmača puna hormona u najvišim koncentracijama.

Izuzetno cenim i poštujem tvoj rad, ali pre nego što "pljuneš" po nečijem mišljenju, a pogotovo ako je zasnovano na znanju i iskustvu, razmisli malo ili još bolje pročitaj nešto. Malo više poštovanja nije na odmet. Neka se svako drži svoje struke i bićemo jedni drugima od koristi. Pozdrav

Tako je kuka, nismo još uvek toliko gladni da jedemo sve što nam padne u usta.
 
Popoviću zemljače, varaš se što se tiče karence kod veštačkih hormona, prouči malo endokrinologiju. Estrogen se proizvodi u jajniku i odgovoran je za izazivanje simptoma estrusa. FSH (folikulo stimulirajući hormon) je odgovoran za rast i sazrevanje folikula, a stvara se u prednjem režnju hipofize , takođe iz prednjeg režnja hipofize dolazi LH (luteinizirajući hormon) koji je najviše odgovoran za ovulaciju i stvaranje žutog tela. Da bi svi ovi hormoni mogli da rade neophodan GnRH (gonadotropni rilizing hormon) koji se stvara u hipotalamusu. Pored toga tu je i progesteron. Što će reći da je ta krmača puna hormona u najvišim koncentracijama.

Izuzetno cenim i poštujem tvoj rad, ali pre nego što "pljuneš" po nečijem mišljenju, a pogotovo ako je zasnovano na znanju i iskustvu, razmisli malo ili još bolje pročitaj nešto. Malo više poštovanja nije na odmet. Neka se svako drži svoje struke i bićemo jedni drugima od koristi. Pozdrav

Tako je kuka, nismo još uvek toliko gladni da jedemo sve što nam padne u usta.
Pozdrav boxkole, izvini ako mislis da ,,pljujem,, po necijem misljenju ali to mi nije bio cilj, drugo imam 29 god, a u ovom sam poslu od svoje 13 godine, trece zavrsio sam poljoprivredni fakultet smijer animalna proizvodnja, tako da imam pravo i puni integritet da pricam o ovim stvarima i sa strane iskustva, teorije a i godina rada na vlastitoj farmi, ako mislis da nisam neko ko je vucan da komentarise tvoja stvar, ,, Neka se svako drži svoje struke i bićemo jedni drugima od koristi,, a ova tvoja izjava stoji skroz na mjestu, ja se drzim i svoje struke, posla, zivota i rada od koga veoma pristojno zivim, a isto i takav zivot obezbedjujem svojim zivotinjama za razliku od mnogih, a sto se vidi iz prilozenih slika. A sto se tice nabrajanja tih hormona prvo provijeri koji kad se luci, i malo kao sto rece procitaj, sta i kad se desava, a ja imam uredno polozenu reprodukciju domacih zivotinja, kako opstu tako i specijalnu, kao i gajenje i prezivara neprezivara .... i svaka knjiga je minimalno 300 do 450 strana i sve ukupno 36 ispita. I polozeni diplomski iz oblasti svinjarstva. Mozda sam previse bio preopsiran,a li sve u svrhu toga da sam skroz kompetententan i neko ko se strogo drzi tehnolohije, teorije i struke. Veliki pozdrav :ppozdrav:
 
Danas sam imao maler sa krmacom Nem.Landras u cistoj rasi. Razbukarila se, kad sam je pustio iz boksa da je premestim u drugi boks da pozovem veterinara da dodje da je osemeni. Kako je izasla iz boksa rastrci se po dvoristu i sj*be zadnju nogu::jako_besan::. Ne mogu da napipam da li je prelom ili nije u svakom slucaju na nogu ne moze da stoji, ostavio sam do ujutru da vidim da li ce se malo oporaviti ako se ne oporavi sledi klanje.
Zanima me koliko dana treba da prodje posle estrusa da bi krmaca mogla da se kolje? Nije mi se ovo nikad desavalo do sada i nikad nisam klao krmace koje su u estrusu...

Gorski care,zavadi nam dva najstrucnija coveka na forumu,nego ti sad da napravis rostilj od te tvoje krmace i da pozoves nas svinjare da degustiramo meso i teko donesemo pravednu i postenu odluku,sto nas vise dodje potvrda o ispravnosti mesa ce biti merodavnija, E sad sto se tice vas dvojice oko prepirke obojica ste strucni sto se vidi iz ovih ispisanih doktorata,malo toga razumem jer nisam skolovan za veterinu ali prakse sa svinjama podosta imam pa moze biti da zavisi i od svinje do svinje pa se neka oseca neka ne ,mozda ste i obojica u pravu samo bez prepucavanja jer su nam vasi saveti dobro dosli. Kod mene u selu covek ima 7,8 nerastova i vozika ih po selu,nikada ni jednog nije prodao nego ih onako sa jajcima kolje i ostavlja sebi za preradu i tvrdi nista se ne oseca,jbmga.
 
Nedaj boze da nas neko zavadi niti moze, samo smo malo razmijenili misljenja, ko je u pravu, definitivno bi mogao presuditi taj rostilj, a i to sa nerastovima je skroz tacno ne koljem ih sve sebi ali bar svakog drugog skinem za sebe. A ovo je zadnji sto je na taj nacin radjen, samo kozu oderali i sve u kobaju.
168y64i.jpg
 
Tako je druže, nema svađe, mišljenja su različita. To onaj "večiti derbi" sa farmi između agronoma i veterinara :) Moj rođeni brat je potpuno iste struke kao ti i uvek se nešto prepiremo. Opet napominjem da izuzetno cenim i poštujem tvoj rad, danas je malo ljudi od struke koji se hvataju ovog zahtevnog posla. Živ bio !
 
Krmaca ima problem sa zadnjim nogama , ustaje ona ali stalno odlaze nogama i malo slabije jede. Treba da se prasi za mesec dana , šta mislite imali tu nekog leka makar kad odlučim prasiće. Inače svinjci su mi od betona.
 
Nisam ja toliko strucan da bi njih posvadjao, ja sam samo amater u svinjarstvu i nista vise od toga. Sto se tice mesa degustacija je najmerodavnija, imao sam veci broj degustatora svi su dali pozitivnu ocenu :osmeh: uz :ppozdrav:...

Jedan moj prijatelj je radio u klanici, i prica mi sta se sve kolje. Kaze cak i sprasna kad krmaca polomi nogu kolje se, prasici se izvade i bace, vime se odsece i baci sve ostalo ide u preradu. Isto to mi je pricao i za steonu kravu, ako ima veliko tele u stomaku i tele se uredi i ide kao teletina u prodaju. Kad mi je pricao zgadilo mi se meso, ali covek je stekao penziju kao mesar u drzavnoj klanici, nagledao se svega i svacega.
 
Narod nije ni svjestan, sta sve pojede kroz preradjevine, posebno pastete, hrenovke, i ostale namjernice u kojima se bukvalno i nevidi meso a strasno je ukusno zbog raznih emulgatora i aditiva, a isto tako i kroz mljeveno meso, u kobasicama, cevapima. A onda kad dodju kod farmera da kupe lijepo, zdravo i relativno jevtino prase onda im sve kao smeta, od boje, polozaja usiu, cijene...., zato treba postovati farmere i cijeniti ih kao pokretace svake drzave, i hranitelje naroda. pozzz:ppozdrav:
 
Sa koliko dana suprasnosti se vakciniše krmača,kako bi se smanjio rizik od proliva kod prasića?
 
Zavisi koju vakcinu imas,nazimice dva puta,prvi put sa 70 ili 80 dana a drugi put 100ti dan, a u sledecim prasenjima samo 100ti dan.
 
Jel ima ko iskustva sa ciscenjem prasadi Levamisolom?ja sam juce davao ovima sto sam ih kupio,u roku od 10 min.su se svi prosrali i bljuvnuli penu na usta,kasnije su nastavili normalno da se ponasaju i da jedu.
 
Jel ima ko iskustva sa ciscenjem prasadi Levamisolom?ja sam juce davao ovima sto sam ih kupio,u roku od 10 min.su se svi prosrali i bljuvnuli penu na usta,kasnije su nastavili normalno da se ponasaju i da jedu.

Verovatno su imali veliku invaziju cim deluje levamisol delovao veliki broj nadrazuje creva i eto proliva , sto se tice pene tj pljuvacka znam po teladima u pitanju velika invazija . U sustini to je normalno reakcija organizma , i posle normalno .
 
Nemam nijednu vakcinu,koju da kupim?Ovo će joj biti drugo prašenje.

Imas ove dve sto je Dragan naveo a imas jos i litle gard od firme pfizer,coliporc plus i colisuin cl od hipre,pa sta god da nadjes bice dobr,s tim da je clostricol i litle gard mozda najbolji a litl gard najzgodniji za davati zato sto ide u misic a ove ostale pod kozu.
 
Imam jedno pitanje za vas, negde sam ranije procitao ovde da je vec neko pisao o tome ali sada ne mogu da nadjem. Dava praseta ili nazimice 3,5 meseci starosti sto sam ostavio za pripust, vidim da imaju kao neke hematome na zglobovima jedna ima na prednjoj nozi dole skoro do papka i na zadnjoj nozi na kolenu a ova druga samo pozadi jedan. Hematomi su odprilike velicine manje sljive i vidim da one malko hramlju kada idu, jedu normalno i neke druge simptome ne vidim. E sada sam hteo da se posavetujem sa vama ovde ako je neko imao slican problem. Razmisljao sam da im dam dexametazon, posto na uputstvu pise da se koristi i kod upale zglobova al reko ajde prvo da se posavetujem ovde. U napred hvala!
 
Nazad
Vrh