Bolesti, insekti i preparati - prepoznavanje simptoma, čime i kako zaštiti i lečiti

Čitam neke stare postove gde članovi pišu da su koristili Mankogal i Dimetogal. Danas sam između ostalog pomešao ta dva sredstva i kasnije vidim na uputstvu piše da se Mankogal ne meša sa aktivnom materijom Dimetoat i drugu polovinu voćnjaka ih razdvojim....
 
Da li neko zna sta je ovo? Nasao sam ih na mladim kajsijama vrhom zakacene na grancicu. U pokusaju da skinem jednu cak sam slomio mladar koliko je jako prikacena. U pocetku sam mislio da je to plod neke biljke i da ju je vetar doneo. Kad sam je pritisnuo iscedio se tecan sadrzaj kao kad zgnjecite neku gusenicu. Doneo sam jednu u kucu i ostavio . Posle nekog vremena sam primetio da vise nije na istom mestu. Pazljivim gledanjem primetio sam da se lagano krece. Na uvecanom snimku vide se na prednjem kraju organi insekta.

 
Pozdrav svima. Imam neki mali vocnak i odlucio sam da se posvetim malo tome. Ne znam gotovo nista o zastiti i uopste o vocarstvu, ali sam voljan da ucim :)
Neke "bubice" su napale jabuku, koliko sam uspeo da pronadjem to je crveni pauk. Kako da ga se resim, ima ih poprilicno. Na toj istoj jabuci se pojavilo i dosta mrava..
Slika:
https://lh3.googleusercontent.com/-...djO9wZfhHho3I_eBgCCo/s512/20160423_172400.jpg
 
I
Da li neko zna sta je ovo? Nasao sam ih na mladim kajsijama vrhom zakacene na grancicu. U pokusaju da skinem jednu cak sam slomio mladar koliko je jako prikacena. U pocetku sam mislio da je to plod neke biljke i da ju je vetar doneo. Kad sam je pritisnuo iscedio se tecan sadrzaj kao kad zgnjecite neku gusenicu. Doneo sam jednu u kucu i ostavio . Posle nekog vremena sam primetio da vise nije na istom mestu. Pazljivim gledanjem primetio sam da se lagano krece. Na uvecanom snimku vide se na prednjem kraju organi insekta.


I ja sam to primetio u Dunji. Mislio sam da su neke travke, blato ili šta već :))
 
Slobo,ako je za verovati Googlu radi se o Thyridopteryx ephemeraeformis, U tresnjaru sam ih ovih dana skinuo pedesetak . Menjaju oblik u Maju ,odnosno izlaze iz kucice i jedu lisce skoro svih vrsta drvenastih biljaka sve do Septembra,
 
Hvala. Pogledah i ja na googlu i to je to. Videh i da ih ima i u Hrvatskoj. U mojoj okolini niko ih jos nije video. Blizu mi je suma, verovatno odatle dolaze. Nije mi problem za mlade kajsije koje su male i mogu da ih pregledam. Pronasao sam ih oko 20 i svaki dan pronalazim nove. Ali sta sa visokim drvecem. Ako se tako sire i jedu lisce moze biti problema u buducnosti. Ne znam koji insekticid sa naseg trzista deluje na njih. Ali gledajuci kako su zasticeni u kucici i kako je jaka unutrasnja struktura bojim se da tesko bilo sta moze da ih unisti u toj fazi. Jedino kad se pretvore u leptira.
 
Jako su opasne jer ako se prosire mogu da ubiju celo drvo ali narocito vole zimzeleno drvece Svaki kukun ispusta u Maju od 400 do 1000 larvi koje se hrane liscem i rastu neverovatno brzo i postaju gusjenice koje se krajem Augusta ponovo zakukulje da prezime pa opet isto na prolece. Zenke nikada ne postaju leptiri već samo muzjaci postaju mali crni leptiric isa prozirnim krilcima i oni oplođuju te kukune odnosno zenke gusjenice.Tretiranje insekticidima je moguce ali dobri rezultati se postizu samo kada larve izlaze iz kukuna ...znaci pocetkom ili sredinom Maja zavisi od lokacije.Najlakse je jedan kukun doneti kuci i drzati ga u čaši i da nije izlozen toplini , znaci u hladu pa pratiti kada se larve izlegu tada tretirati. Pominje se Talstar da je efikasan ali i skoro svi ostali insekticidi ih unistavaju. Ako ih skidate rucno zimi kada se najlakse primete na granama nemojte bacati kukune na zemlju ili ih gnječiti pa bacati jer će preživeti i na proleće se aktivirati. Skupljati ih i u posudu pa spaliti je najbolji način.
 
Sta bi ovo moglo biti? Mraz, fizicko ostecenje, bolest, insekt?
1qo3zp.jpg

2jacck.jpg

2ywtkb4.jpg
 
Nazad
Vrh