Bolesti, insekti i preparati - prepoznavanje simptoma, čime i kako zaštiti i lečiti

1. Mankozeb je bolji od Kaptana jer na neki način deluje i na formiranje kolonija vaši,za razliku od Kaptana koji je čist fungicid
2. Ne nalazi se okvašivač
3. Veruješ im na reč
 
1.Mankozeb u ogledima na najzastupljjenije bolesti u vocarstvu je vidno losiji od kapatana. Da ima delovanje malko i na vasi. Moj izbor je uvek kaptan umesto makozeba. naravno koristim oba, ali samo iznosim moje misljenje.
2.Vasovac je napisao. Stim da wg je ok i lepo se rastvara, a wp je prasak i teze se rastvara. Wg je skuplji nijansu od wp.
3. Analizu mozes sam da uradis u agroinstitutima (ne znam da li svi rade). Cena ne znam kolika je. Koristim iz tog razloga firme koje su se pokazale da su preparati korektni. Od kopija preferiram Agrosavu, Galenika je nijansu skuplja. Bayer, BASF, Syngenta je najbolje samo i 1.5-2x skuplje u nekim proizvodima. Tipa (deltametrin) Bayer Decis je 3000din, a Galenika Polux je 2000din. (difenokonazol) Syngenta Score je 11000, a Agrosava Different 5000din.
 
Mankozeb se lako ispira i lako isparava, ja isto koristim kaptan na mankozeb sam i zaboravio vec druga godina.

WP - vodotopivi Prasak
WG - vodotopive Granule
 
Peceni, uzmi tanku žicu i "idi za crvom" u jabuku. Po mogućnosti, napravi malu kukicu, pa ga izvuci napolje. Moguće da je drvotočac, pretpostavljam da je veliki, crvenkaste boje. Na lišću šljive bi mogla biti šupljikavost lišća, bolest koju izaziva gljivica, a biljka sama odbaci zareženi dio lista. I da, ima tu i šarke šljive...

slike.php
[/URL][/IMG]
slike.php
[/URL][/IMG]evo uspesnog lova na crve. pet komada iz 4 jabuke...
 
Ne slažem se sa konstatacijom da se manozeb lako ispira,od svih preparata što koristim u zaštiti voća posle prskanja perem traktor sa mašinom za pranje,jedino kada radim sa mankozebom traktor se mora prati sundjeromjer traktor posle pranja mašinom ostaje sav žut kada se osuši
Mankozeb se lako ispira i lako isparava, ja isto koristim kaptan na mankozeb sam i zaboravio vec druga godina.

WP - vodotopivi Prasak
WG - vodotopive Granule
 
Pogrešno sam pretpostavio. Zbog toga što se otvor nalazi na deblu, mislio sam da je u pitanju neka "veća" zvjerka. Ipak je mali drvotočac u pitanju. Pretpostavljam da si rupe zatvorio. Obrati pažnju, moguće da ih bude još.

- - - - - - - - - -

Što se tiče mankozeba i kaptana, oba su preventivci, kontaktni fungicidi koji imaju tzv multi sajt djelovanje. Ova poslednja osobina im omogućava teže stvaranje rezistentnosti prema patogenim gljivama. A opet, kaptan preporučuju u prvom dijelu vegetacije, dalje od berbe, za razliku od mankozeba. Ima tu još nekih razlika, mankozeb ima side- efekat na grinje, čini mi se da ih usporava u razmnožavanju, pa čak koriste i veće doze kad gađaju ovu štetočinu. S druge strane kaptan ima tzv green efekat, na određen način pojača fotosintezu u biljci, što pored na biljku, dobro djeluje i na grinje.
U svakom slučaju radnom rastvoru treba dodati okvašivače tzv "ljepilo", koje će da mu produži vrijeme boravka na listu.
 
Sreca ako je bio mali, izvukli smo 5 komada iz 4 stabla jabuke. Neki su bili duboko u drvetu ili ramenim granama, dok su manji bili ispod kore. Rupe smo zatvorili sa silikonom, pa cemo da pratimo razvoj situacije. Hvala puno na savetu.
ps. koristili smo zicu za gitaru za izvlacenje crva. odlicna je za ovu operaciju jer se lepo savija i ponasa isto kao kad otpusavate odvod u kanalizaciji sajlom...
 
Ako je to onda je mozes prehraniti preko lista u par navrata sa razmakom 10ak dana, a na jesen razbacaj NPK sa vise P i K u formulaciji, tipa 8-16-24
 
Očigledno nije dovoljno pažnje posvećeno sadnji čim njoj već sad nešto nedostaje. Džaba si ti kopao ako nisi oko same voćke gde je većina korena na tako malom drvetu. Biljka se bori za opstanak sa korovom. Okopaj malo oko stabla i malčiraj, pomoći ćeš joj da se sama izbori.
 
Sve sto fali sljivi, uzima ova trava oko nje. Okopaj travu i isprskaj Funglicid+Insekticid+(obavezno akaricid)+ neka prehrana. Od Insekticida sa Akaricidnim delovanjem dobar je Fobos, ja sam ga koristio to ti dodje kao 2 u 1.
Funglicid uzmi neki sistemik, Impakt ili Taurus. Posto je mlada sadnica dobra prehrana je 13-40-13.

Da vidis kako ce da raste i napreduje.
 
Hvala ti na odgovoru i pomoći. Skinuo sam čim sa napravio fotografije. Ove larve su interesantne narandžaste boje. Uočljive su, pa me čudi da se nije neka ptičica zaletela da ih pojede... Mada su te narandžaste boje preteće....
 
Pretpostavljam da je mangan u pitanju, tačnije, njegov nedostatak. Magnezijum i mangan imaju slične simptome, ali pretpostavljam da je ipak mangan. Ovde nisu nešto naročito izraženi simptomi, mislim da će se lako riješiti folijarno, prskanjem đubrivom sa mikroelementima. U više navrata, svakih 7 dana.
 
Nazad
Vrh