Bolesti, insekti i preparati - prepoznavanje simptoma, čime i kako zaštiti i lečiti

Druze, imas odgovor u Zastiti vinove loze, deo Vinogradarstvo, post 138, Ivan Ilic je pisao o plamenjaci. Pozdrav.
 
Sta da radim sa mojim mladim visnjama listovi imaju tamno crvene tacke I pocinju da otpadaju ima koja mi je ostala bez listova posto se jako slabo drzu listovi
 
Sutra idem da prskam sa mankogalom sad neznam da stavim I prehranu posto ce mi ovo biti 4 put da idem prehranu preko lista I mankogal80 hvala u napred
 
@Jocica
Idi bolje sistemikom,Presingom recimo_Od folijarnih djubriva stavi akcenat na ona sa cinkom pre svega,kao i ostalim mikroelementima.Racunam da govorimo o visnji...
 
Ovi tretmani sa mikroelementima,gde se posebno naglasavaju cink i bor,rade se dok je list jos fizioloski aktivan.Sigurno se nesto usvoji i preko zelenih delova stabla,ali za ubuduce ne cekati da biljka odbaci list.Mada,ova godina po svemu specificna,nije posteno dala ni da se svi tretmani valjano odrade.
 
Gljive na stablu sljive

Pozdrav svima. Ispred kuce nam je jos pre dvadesetak godina nikla dzanarika i moj otac nije dao nikome da je odsece, nekako je odmah prihvatio kao clana domacinstva. Sada je to vec stara vocka i mnogo je veca steta od stalnog otpadanja lisca nego sto pruza hladovinu svojim proredjenim granama. Krajem prosle godine pojavile su se gljive koje sam tada samo sastrugao ali se vrlo brzo vrate i sada su jos vece i jos brojnije. Primecujem da uglavnom napadaju debele grane koje vise ne listaju, mada ih ima i na drugima.

Nize prilazem sliku kako to izgleda, a po istrazivanju koje sam sproveo po netu najvise mi lice na Phellinus Pomaceus. Moje pitanje je da li mogu sada (avgust) da ih ponovo sastruzem i te "rane" namazem nekim fungicidom ili drugim sredstvom, ili da cekam jesen pa tada da premazem i "rane" i celo stablo. Da li je neko imao slican problem?
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
 
Ovo ti je prirodno bogatstvo, ja tu ne bih ništa dirao. Pojavljuju se na granama koje više ne listaju jer su te grane u fazi truljenja tj umiranja, ne bi bilo loše da te grane odsečeš dok se cela ne osuši.
 
@Jocica
Idi bolje sistemikom,Presingom recimo_Od folijarnih djubriva stavi akcenat na ona sa cinkom pre svega,kao i ostalim mikroelementima.Racunam da govorimo o visnji...
Kod mene se takodje na mladim tresnjicama pojacila pegavost lista, pa planiram da potrazim Presing. Sada pitanje: Kako ih imam samo 3, a pored mi je dvogodisnji zasada oraha i kajsija, da li da obuhvatim kajsiju i orah prskanjem??

- - - - - - - - - -

Nisam mogao naći Presing!!
Po preporuci u apoteci od strane školovanog prodavca dobio sam preporuku za Syngenta Score 250 EC (2.5 mL na 10L vode) u kombinaciji sa Mankogalom 80 za kurativno delovanje protiv pegavosti lista.
Molio bih za vaše mišljenje, planirao sam po podne da isprskam voće.
 
Score ,odican fungicid , sa sistematicnim delovanjem, mankogal kontakni , po meni dobra kombinacija i slobodno prskaj. Ja koristim hemokonazola ,to je ista aktivna materija kao score ,ali idem sa manjom dozom od 2.5ml/10l ,pogledaj uputstvo mislim da nema potreba sa 2.5ml ,a mozda i gresim

A ako nemas puno oraha i kajsija ,mozes slobodno da iskorostos hemiju i na njih , ne moze da skodi
 
Score ,odican fungicid , sa sistematicnim delovanjem, mankogal kontakni , po meni dobra kombinacija i slobodno prskaj. Ja koristim hemokonazola ,to je ista aktivna materija kao score ,ali idem sa manjom dozom od 2.5ml/10l ,pogledaj uputstvo mislim da nema potreba sa 2.5ml ,a mozda i gresim

Ne grešiš, za preventivno delovanje doze jesu manje oko 1.3-1.5 ml na 10l vode. Za kurativno su 2 ml, samo mi je rekao da ovog puta pojačam dozu jer je bolest uznapredovala.
 
Ovo ti je prirodno bogatstvo, ja tu ne bih ništa dirao. Pojavljuju se na granama koje više ne listaju jer su te grane u fazi truljenja tj umiranja, ne bi bilo loše da te grane odsečeš dok se cela ne osuši.

Hocu, hvala na odgovoru. Izgleda da je starost dosla po svoje pa se ne nadam mnogo, ali cu da isecem sve sto je u fazi truljenja i tako joj mozda produzim zivot.
 
Pored svih silnih tretiranja ove godine, kod mene na trešnjama je kokomices krenuo da uzima danak. Situacija je kod mene bolja od svih komšijskih kod kojih je negde opao i sav list, ali džaba počelo je i kod mene. Na nekima je opalo 30% lista, na nekima se vidno sprema da će se to desiti.

Pošto je dosta lista otpalo a i bolest se i dalje širi, da li možda više smisla ima da oprskam bakrom i kojim je najbolje (bakaroksihlorid, bakarhidroksid, bordovska čorba..)?

Dodao bih i da se samo kod mene dešava na jače zaraženim da su krenule da se razgranjavaju kao da sam ih prekratio, na vrhovima grana su već izbile klasične 3 grane, negde bogami dužine i 20ak cm, kod nikog drugog to nisam video, stoje takve kakve su, bez lista.
 
Nazad
Vrh