Bolesti, insekti i preparati - prepoznavanje simptoma, čime i kako zaštiti i lečiti

Na mladom proslogodisnjem sljiviku pojavila se plamenjaca ne bas toliko strasno ...Da li je potrebno prskati ? Cime ? I moze li se kombinovati sa tonus-om jer na nekoliko sljiva sam primijetio usi i mrave na mladim listovima koji tek izbijaju ?
 
Može da se kombinuje sa tonusom većina preparata a koji tačno imaš na čini mi se prethodnoj ili pretposlednjoj stranici diskutovano...
 
U principu plamenjaca sljive ima primarnu zarazu negde oko precvetavanja sljive i tada je preventivna zastita jedina uspesna zastita.Jos uspesnija je ako ponovimo tretman za 3-4 dana.Leti nema sekundarnih zaraza.Medjutim,ako dodje do zaraze ovim patogenom nije lose upotrebiti neki sistemik,vodeci racuna o karenci.Licno sam jedne godine imao lepo iskustvo sa Curzate M (cimoksanil+mankozeb),ostalo mi bilo od vinograda.Napad je delovao ozbiljno,a nakon tretmana je gotovo odmah stao_Opet,i vremenski uslovi diktiraju ucinak hemije.
 
Curzate M WG DuPont je vrhunski preparat. Moje iskustvo je jako dobro. Primenjivao sam ga od paradajza, jabuka do visanja.
 
onda cu potraziti taj preparat a karenca nije problem posto su sljive vec zrele i obrane.inace stitio sam odmah po precvetavanju kaptan pa posle mankogal i ne vredi opet se pojavila,istina ziva da je cacanska lepotica jako osetljiva na plamenjacu.
 
Jeste osetljiva, ali ove godine plamenjača je inače zahvatila baš mnogo, kiša nas je upropastila. Kod mene nije omašila ni jednu sortu a najviše je pogodila (standardno) Požegaču. Ja sam prskao i redovno i naknadno, ali bukvalno svakodnevne padavine su odnele svoj danak...
 
dali moze nesto da fali jednogdisnjoj visnji iso ja da kupim prehranu wuksal super i pitam ja tog prodavca koliko ide na 10l vode on meni kaze 100ml ja ajd oke znam coveka reko nece me prevariti tako ja odradio dva prskanja i otiso ja u jedno selo malo dalje od mene i ja kupim i opet pitam kad on meni kaze 50ml na 10l vode sad dali moze nesto da im steti njihovom razvoju hvala u napred
 
Pozdrav svima. Danas sam prskao dunje, prvo sam u vodu rastvorio fitofert 3x20, pa cuprablau Z ultra i kada sam dodao insekticid zove se ako se ne varam TO DO zaboravio sam koja je aktivna materija, pogledaću, protiv vaši, primetim da se ono malo pene koja se prethodno stvorila na površini , povlači pred tim insketicidom. Prethodno sam na pakovanju cuprablau čitao sa kojim insekticidom nije kompatibilan i nisam pročitao da je napisan ovaj koji sam ja imao. Posle prilikom rada , učini mi se kao da se bakar odvojio , secovao, da li neko zna da li sam stavio insekticid koji ne ide sa cuprablau. pre nekog vremena sam taj isti koristio sa antrakolom i fitofertom i nisam primetio da se odigrava neka reakcija.
 
Ja uvek izbegavam mesanje bakarnih preparata sa insekticidima,a sa fungicidima samo sa proverenim aktivnim materijama i formulacijamam,a folijarno djubrivo nikada u bakar.E sada,u uputstvu nekog preparata jedno pise,u programu zastite daju sasvim drugu preporuku,a trgovac u radnji sasvim trecu.Cuprablau Z,kao i vecina fungicida ne mesa se sa insekticidima izrazito kisele reakcije (dimetoat,dihlorvos,heptenofos...)U nekim programima zastite preporucuju ga u kombinaciji sa Nurelle D (hlorpirifos+cipermetrin).
 
Ni ja ne mešam upravo iz razloga bespotrebnog razmišljanja, a ponekad i zbog eventualnog podešavanja prskalice. Neki proizvođači na preparatima pišu nekompatibilnost samo sa proizvodima iz svog asortimana, pa onda morate uzimati komponente pa ih upoređivati sa drugim itd. U jesenjem tretiranju koristim samo cuprablau, a u prolećnom sam dodavao galmin. Jeste više posla, ali barem manje brige a to je preparat koji inače barem ja, koristim samo dva puta, pa je i izdrživo...
 
Poslednja izmena:
Ako je u pitanju preparat Todome24, onda po mom mišljenju nije dobra kombinacija sa cuprablau Z...Iskreno, ne znam ni razlog zbog kojeg ste se odlučili za cuprablau u ovom periodu. O eventualnim posledicama ne bih jer je nezahvalno, a i nemam takva iskustva, odnosno kakvu tačno reakciju (interakciju) stvaraju. Siguran sam da će se javiti neko od kolega koji dobro poznaju ovu materiju. Srećno...
 
Poslednja izmena:
Planiram sutra da prskam abastate+galmin , imam jak napad kruskine grinje , ali nisam siguran da li sacekam da prodju ove najavljene kise ili da ja to sutra ujutru odradim ,pa nek pada uvece ako hoce ,kako su najavili ?
 
Mene je slična dilema mučila celo ovo proleće i leto, ma čitavu godinu.. Ne znam koliki je obim posla, vremenski period potreban da završiš i investicija koja bi eventualno propala zbog ponavljanja posla, a mislim da bi bilo bolje što pre. Proprati prognozu, ujutru dobro porani, vidi situaciju i ako je sunčano, opleti...
 
Ako je u pitanju preparat Todome24, onda po mom mišljenju nije dobra kombinacija sa cuprablau Z...Iskreno, ne znam ni razlog zbog kojeg ste se odlučili za cuprablau u ovom periodu. O eventualnim posledicama ne bih jer je nezahvalno, a i nemam takva iskustva, odnosno kakvu tačno reakciju (interakciju) stvaraju. Siguran sam da će se javiti neko od kolega koji dobro poznaju ovu materiju. Srećno...

Za cuprablau sam se odlucuio iz razloga sto po mom nekom skromnom iskustvu -je dobra preventiva razlicitim oboljenjima, a pored mene to misljenje deli jos jedan iskusniji dunjar koji bakrom drzi erviniju pod kontrolom tokom celog vegetacionog perioda. Drugi razlog je sto sam imao nepotrosenu kolicinu. Hvala na misljenju.! !
 
Zoransm,po meni proci ce sve bez nekih vecih problema,najverovatnije ce doci do ponistavanja dejstava aktivnih materija u smesi.Slazem se za bakar i u toku vegetacije,pomalo zaboravljen u zadnje vreme,ali i dalje odlicno radi svoj posao.
 
Cesto sam citao za bakar u vegetaciji ,ali ga nisam primenjivao, sa kojim dozama idete u vegetaciji i da li se doze razlikuju npr.na pocetku ,pred kraj vegetacije ,krupnoci ploda ?
 
Nazad
Vrh