Bolesti, insekti i preparati - prepoznavanje simptoma, čime i kako zaštiti i lečiti

Svaka čast, ako ništa slikali su lep voćnjak, posebno kajsije. Mogao si ti da se žališ na sve i svašta, oni to posle lepo iseku i to je to. I na mom gazdinstvu su snimali razne priloge ali uvek puste samo deseti deo i to obavezno onaj koji njima odgovara. Noi su tu došli da snime scenografiju a oni će pročitati tekst, a ti se spremaj 2 dana šta ćeš da kažeš. Nego nema veze, ipak si bio na TELEVIZIJI.


Nego ajde ja kad sam već na ovoj temi da upitam nešto. Neki članovi su verovatno videli slike mog mladog šljivika posle grada od pre 10 dana. Pre 4-5 dana sam odradio zaštitu Kaptanom, Funomilom, Insekticidom ( perfection), Drin aminokiselinama i dodavao sam 2.5-3kg ure-e na 1000 litara vode a sve posle detaljnog rezanja oštećenih grana. Ovih dana ima baš puno novih pupoljaka a ima i malih listića koji dosta brzo rastu. Imam nameru da te mlade listiće zaštitim mankogalom od plemenjače za 4-5 dana kad narastu na 2-3cm, ali sam hteo da ubacim folijarno neko đubrivo sa većim procentom azota za vegetativni rast da izvučemo iz njih neki prirast do kraja vegetacije. Pre mesec dana sam koristio Vuxal Super, sad evo rastopljenu Ureu, a šta mi predlažete da koristim sada, ili da uopšte ne koristim folijarno đubrivo. Voleo bih da uzmem neko kristalno vodotopivo kao Fitofert, Ferticare ili sl. da je od neke ozbiljne firme i dokazano, jer je od velikog značaja za ovoliko oštećene voćke da dobro poguraju porast do jeseni i da izguraju što više novih listova, jer su prethodni mahom skinuti gradom i ima ih vrlo malo.
 
Ja bih na tvom mestu uzeo 20-20-20 plus mikroelementi, to ima kod mene u apoteci a proizvođač..ne sećam se. Znam da je pakovanje narandžasto obojeno.

A bio sam ja već na televizor, isto tema voćarstvo ali onako uopšteno, amaterski, evo koga zanima da pogleda

[video=youtube_share;5hxVI3VZ3VY]http://youtu.be/5hxVI3VZ3VY[/video]
 
Свака част и за твоју стручност и за воћњак. Коју то прскалицу имаш? Делије ми јако добра.
 
Bravo Oktopod

Ja bih na tvom mestu uzeo 20-20-20 plus mikroelementi, to ima kod mene u apoteci a proizvođač..ne sećam se. Znam da je pakovanje narandžasto obojeno.

A bio sam ja već na televizor, isto tema voćarstvo ali onako uopšteno, amaterski, evo koga zanima da pogleda

Pa videli smo ovo vec odavno, a ovo od pre neki dan svaka cast!!! A nisam se ni nadao, nisam bio na mrezi par dana, tako da nisam ni znao sta se sprema. Tako da sam prijatno bio iznenadjen, kao : " ma vidi ovoga poznat mi je" dok nisam cuo ocemu se radi, i prijatno se iznenadio.
Sto se mene tice, prvo jedan prekor , jer ova stvar treba da ide u sledecu temu, znas ono o zastiti prirode i sl. ali nema veze . Ovo smatram velikim doprinosom nasoj temi i na tome ti zahvaljujem.
Ona lepa voditeljka i ide uz takav vocnjak, pa nece valjda u neki zapusteni, jel tako. A to sto su ti pustili samo dve recenice, pa ko zna sta si sve pricao voditeljki, pa nisu smeli sve ni da puste.
He He. Sala naravno
 
Poslednja izmena od urednika:
Poznanik mi je poslao pitanje, kruška mu ne napreduje i zatvaraju se listovi, šta može biti, kaže da nema buve ali da je teren takav da zadržava vodu pa je možda to problem, ali nije baš da je močvaran...

evo slike:


Daj ti njemu savet da on ide 2-3 tretmana nekim akaricidom jer to je klasican simptom grinje.
 
Ja ne mesam preparate tipa (fungicid+insekticid +prihrana) Sto se tice mesanja, samo kad radim zastitu fungicidom, recimo moze ici kombinacija dva fungicida ili ako se radi o nsekticidu, napr ide insekticid +akaricid ili kombinacija dva insekticida ako ciljam da suzbijem vise vrsta gamadi.Svako radi kako misli da je ispravno. Za mene je ispravno tako mozda neki misle da gresim ali praksa ni je tako pokazala.

U poljoprivrednoj apoteci ce ti reci da se sve sa svacim mesa i da sve moze. Pa tako se i desavalo da odem da kupim jedno a izadjem sa drugim pa mi ne bude tesko da im vratim i da im objasnim zasto sam vratio jer to nisam trazio. Trazis im jedan sistemicni fungicid a oni ti daju dva kontaktna od 200ml koja kostaju ko svetog petra kajgana, ajde nije mi za pare ali ako trazim sistemik i oni mi prodaju kao sistemik a na ambalazi pise nesistemicni fungicid, malo je mnogo.
 
danas sam otiso u vocnjak da kosim travu a imo sam sta da vidim pegavost lista dali bi se to prosirilo hvala u napred I dali bi bio dovoljan samo mankogal posto jednom mi je uspeo sa njime
 
Poslednja izmena:
Naravno i to, uvek je nesto pred istekom ili naredne godine istice. Sve sto kupis moras da iskoristis u roku od par mesecei ili mu istekne rok. Mnogi kazu da nije to striktno uslovljeno datumom i da hemija traje i duze nego sto je oznaceno datumom ali postoji druga stvar. Dali je vredno rizikovati da ti ne uspe zastita radi preparata kojem je istekao rok.Po meni nije i ne zelim da se kockam.Na kraju krajeva za njega placam punu cenu a ne pola.
 
danas sam otiso u vocnjak da kosim travu a imo sam sta da vidim pegavost lista dali bi se to prosirilo hvala u napred I dali bi bio dovoljan samo mankogal posto jednom mi je uspeo sa njime


Pre 10ak dana sam bio u njivi da povadim onih par podavljenih trešanja i sve je bilo ok, nigde ni tačke na listu, trešnje su u pitanju.

Odem prekjuče ono haos, od 136 trešanja na 20ak izrazit napad kokomicesa, 5-6 maltene totalno bez lista ostale.

Jel moguće da su ostale bez lista zbog kokomicesa za tako kratko vreme? Štitio sam ih možda i previše, samo još toplo mleko što im sipao nisam, jedino nisam priznajem koristio dodin jer nisam uspeo da nađem Agrodin, imaju samo Sylit koji je za 600-1000 litara i košta mnogo, meni treba za nepunih 100.

Šta bi vi dalje uradili na mom mestu?

Štitio sam i mankogalom i merpanom čak jednom dodao i galafungin jer mi ostalo, jedno 5-6 puta sam štitio fungicidima, svaki put i malo prehrane itd
 
Poslednja izmena:
Ja sam pre desetak dana oprskao agrodinom dvadesetak stabala trešnje i par stabala višnje na kojima je lišće za sada zeleno . Gledam kod komšija a imam i ja u dvorištu dve trešnje koje nisu oprskane na njima je skoro sve lišće požutelo.
 
Poslednja izmena:
Kod mene se posle ovih poslednjih kiša, lišće manje više promenilo gotovo na svom voću. Štitio sam i štitio, ali očigledno da nisam uspeo. Šta je to odozgo kiša sa sobom donela nemam pojma, ali očito ništa dobro. Problem je što opet pada bukvalno svaki dan, ne velika količina ali taman koliko da ne mogu u voćnjak, da oprskam ne bih li spasio što se spasti može. U mom kraju kiša je ove godine voćnjacima nanela ogromnu štetu (padala je celi jun, pisao sam o tome na drugim temama), mnogo je truleži plodova ali, sve se nekako "preživelo". Međutim ovo sa listom mi se nimalo ne sviđa. Siguran sam da će promene biti još više kad posle ove kiše dan-dva progreje sunce...
 
Poslednja izmena:
Al paz ovo, kod kuće sam prskao u precvetavanju pa posle berbe sad skoro i nema problema, u njivi jedno 5 puta fungicidom. Neke trešnje koje sam posadio u gradu ispred zgrade nisam prskao ni jednom, tek skoro se pojavilo na par listova vaši kovrdžalice pa sam te listove skinuo i na 2 grane se na vrh ubola osa, list zdrav samo se zeleni...

Biće da će komšija da me upropasti, kod njega je žestok napad kokomicesa, kad je brao trešnje ja baš gledao ono sve trule i gnjile, taj izgleda ni ne prska, samo priča tako, nisam ga nikad ni video u njivi sem 2 puta kad su brali te gnjile "za pijac" jer takvu robu naravno ne primaju na otkupu...

Sve je to ok, nego nisam verovao da može da prođe ma maks 10 dana od zdravog lista do ogoljene sadnice, gde su prvo simptomi neko vreme itd...
 
Svaka čast, ako ništa slikali su lep voćnjak, posebno kajsije. Mogao si ti da se žališ na sve i svašta, oni to posle lepo iseku i to je to. I na mom gazdinstvu su snimali razne priloge ali uvek puste samo deseti deo i to obavezno onaj koji njima odgovara. Noi su tu došli da snime scenografiju a oni će pročitati tekst, a ti se spremaj 2 dana šta ćeš da kažeš. Nego nema veze, ipak si bio na TELEVIZIJI.


Nego ajde ja kad sam već na ovoj temi da upitam nešto. Neki članovi su verovatno videli slike mog mladog šljivika posle grada od pre 10 dana. Pre 4-5 dana sam odradio zaštitu Kaptanom, Funomilom, Insekticidom ( perfection), Drin aminokiselinama i dodavao sam 2.5-3kg ure-e na 1000 litara vode a sve posle detaljnog rezanja oštećenih grana. Ovih dana ima baš puno novih pupoljaka a ima i malih listića koji dosta brzo rastu. Imam nameru da te mlade listiće zaštitim mankogalom od plemenjače za 4-5 dana kad narastu na 2-3cm, ali sam hteo da ubacim folijarno neko đubrivo sa većim procentom azota za vegetativni rast da izvučemo iz njih neki prirast do kraja vegetacije. Pre mesec dana sam koristio Vuxal Super, sad evo rastopljenu Ureu, a šta mi predlažete da koristim sada, ili da uopšte ne koristim folijarno đubrivo. Voleo bih da uzmem neko kristalno vodotopivo kao Fitofert, Ferticare ili sl. da je od neke ozbiljne firme i dokazano, jer je od velikog značaja za ovoliko oštećene voćke da dobro poguraju porast do jeseni i da izguraju što više novih listova, jer su prethodni mahom skinuti gradom i ima ih vrlo malo.
Ja sam koristio isabion od sindžente ide 400 mll na100 l vode u stresnim uslovima,ali vidim da si im ti već dao aminokiseline i to je najvažnije.Folijarno koristim fitofert a u zadnje vreme yarine preparate(gvoždje i calcijum) u helatnom su obliku i odmah pristupačne biljci.Evo link ima padajuća lista samo sajt nisu obnovili 100 godina imaju milion novih preparata.
http://www.yara.rs/fertilizer/products/yaravita/YaraVita_Rexolin_E13_EDTA.aspx
 
Molim za savet.
U dvogodisnjem dunjiku sam primetio na jednoj ramenoj grani da mestimicno, na sekundarnim grancicama list tamni, ne menja oblik, ne savija se grana u pastirski stap , jednostavno lisce postaje braon, susi se.
 
Nazad
Vrh