Bolesti, insekti i preparati - prepoznavanje simptoma, čime i kako zaštiti i lečiti

Šta izaziva plamenjaču kod višnje?
Plamenjaca kod visnje se nigde i ne pominje,ali ovakvi simptomi se javljaju kod sljive.Ko prepoznaje odredjenu bolest na osnovu ovih slika neka se javi i da predlog.U svakom slucaju,mora se intervenisati nekim fungicidom.Kolega cije su slike je iz mog kraja,a mi imamo konstantne padavine skoro mesec dana,abnormalno.Dobro da se pecurke ne pocnu javljati po vocu.
@zoransm
Gvozdje je jedan od esencijalnih mikroelemenata,ciji nedostatak bitno utice na na biohemijske procese unutar celija biljke.A odrazava se hlorozom i slabljenjem vitalnosti biljke,to jest imuniteta.Sigurno je da,ako ga je u manjku,imace pozitivan efekat tretman gvozdjem.
 
Tačno mi misli čitaš Ivane, jer znam da se ne pominje nigdje, niti sam čuo da plamenjača šljive napada višnju. Meni su na pamet pale bakterije, čak i virusi, s obzirom da su u pitanju kalemovi. Ali ni to ne može biti utemeljeno (da ne kažem lupio sam) jer nisam vidio te simptome na višnji. AKo je neko vidio, koristiće nam svima da podjelimo iskustva.

Slične su situacije i kod nas po pitanju padavina
.

- - - - - - - - - -

MIkicamix, da li si koristio kakav herbicid u tom višnjiku?
 
Poslednja izmena:
Herbicid nisam sigurno, jedino ako me neki komsija nije pozdravio. Juce sam prskao Nurelle D + Akord pa cu videti sta dalje. Dobro je da nije imalo kise
 
Ljudi, ja sam juce ujutru isprskao mlad zasad kajsije i oraha, insekticidim Kozak (Galenika), jer mi se pojavila velika najezda crnih tankih gusenica. Preparat je momentalno delovao. Hvala Bogu, pa me je i vreme posluzilo i kisa nije pala citav dan. Danas idem u kontrolu i napravicu koju sliku.
 
ydydeveg.jpg


Kakva je ovo bolestina na jabuci ?
 
Ne bih se slozio,kolega zis.Ovo je simptom jakog napada vasiju crvenih gala.To je vas sa desetak generacija u toku sezone.Kanacki,zagledaj na poledjini lista,tamo gde je list urolan,ukoliko ima skupina narandzastih do plavicastih vasi,to je to.Svejedno,sistemicni insekticid i cim vreme dozvoli...
 
ade3a5uj.jpg


Na poleđini su neke sivkaste žgadije , čini mi se vaške , dobiće neki insekticid , na brzinu sam pregledao i bilo je samo na ovih 10ak listova..
 
Apsolutno si u pravu što se na prvoj slici nije videlo a simptomi identični dok se ne pogleda naličje:ppozdrav:
 
Iznad se vidi kako izgledaju te gusenice.
A sada pitanje: Da li ponoviti prskanje insekticidom i posle koliko vremena sme da se ponovi?
Mislim, radi svake preventive.
 
Ova gusenica liči na gubara. Sačekajmo da Komadara vidi, on sa njima ima iskustva :D Pisao je na ovoj ili prethodnoj stranici...
 
Pozdrav svima. Mozete li mi pomoci da resim problem sa tresnjom?
Imam tresnju Burlat, koja je posadjena pre 3 godine. I prosle godine i ove godine ima isti problem koji se pojavljuje na njoj. Na pocetku vegetacije lepo pocne da se razvija, puna je cveta, i odjednom pocne lisna masa da zuti i cvet da se susi. Vremenom list skroz pozuti i nekrozira. Kasnije i grane se osuse. Nijednom hemijom nisam tretirala do sada. Nalazi se tj posadjena je na dva metra od kruske , jabuke, kajsije... Ostalo navedeno voce oko nje je u odlicnom stanju. Nadjubrena je jesenas 8-16-24 i u prolece ove godine sam stavila kompost oko nje pomesan sa zemljom.
Meni je ovo licilo na nedostatak gvozdja, i pre 6 dana sam je zalila sa Sequestrene (gvozdje) 20gr na 4l vode. Nisam je prskala preko lista gvozdjem jer me bilo strah da je jos vise ne upropastim.
Evo kako je izgledala pre 3 nedelje


Evo kako je izgledala pre 6 dana pre nego sto sam je zalila gvozdjem



Pozdrav.
 
Палилиц, губари су то. Види хоће ли их вјетар опет нанијети јер пишу да може да их нанесе док су мали. Обилази редовно и не дирај док не видиш живе примјерке.

- - - - - - - - - -

Данас прочитах да жутотрбу не треба гњечити јер има неки отров у длачицама: http://dobarvocar.com/zutotrba-jos-jedan-stetan-insekt-u-nizu-prijetnji-ovog-proljeca/
 
Nije svaka čupava gusjenica gubar. Gubar se prepoznaje po plavim i crvenim tačkama na leđnoj strani. Evo slika: http://pixelizam.com/wp-content/uploads/2013/01/gubar-glavonja.jpg
Žutotrba je takođe čupava, ali ona ima dvije crvene tačke na zadnjem dijelu tijela. Sliku možete vidjeti u Komadarinom postu. To su dvije vrste leptira koja pripadaju istoj porodici. Inače gusjenice oba ta leptira imaju dlačice (toksofore) koje su građene kao dlačice koprive, služe im za odbranu od drugih životinja. Otrov koji je u njima može da izazove ozbiljne probleme kod ljudi koji su osjetljivi na ubode insekata. Ja sam ovo proljeće naletio na leglo žutotrbe, sad ih uzgajam. Leglo sam uklonio sa stabla, nastavio rezati i zaradio gadan osip.
Inače, sve "čupave" gusjenice ne treba dirati sa golim rukama. Čak i predmeti na kojima one borave, njihove košuljice koje ostaju poslije presvlačenja, ostaju puni tih dlačica, koje mogu da naprave problem.
A i što se tiče suzbijanja, preporučuju se oni iz grupe organofosfata i piretroida. Opet, najjednostavnija je kombinacija, koja mi pada na pamet, hlorpirifos i cipermetrin (Konzul ili drugi, ima ih). Mogu se koristiti za sve te gusjenice. Ove razlike u izgledu su bitne zbog raspoznavanja i drugih načina suzbijanja.
 
Nazad
Vrh