Bolesti, insekti i preparati - prepoznavanje simptoma, čime i kako zaštiti i lečiti

cime prskati gubare?kod nas su napali bukvalno sve,orah,tresnje,jabuke...prskano perfektionom jabuke kruske.
 
Ovo im tek prva godina a evo odmah problem,desetak lastara je tako od 160 stabala tek je pocela nisam hteo da ih diram dok kise ne prestanu da ne napravim jos veci problem,kad ih odrezem premazem bakar samo neznam da li prskati jos nesto do sada sam isao kaptan i aktaru pre 15ak dana?
 
Sta moze biti da se dogadja ovde? U pitanju je list visnje ali sam primetio i na tresnjama ovakve simptome. Pretezno lisce sa donjih grana i sa poledjine lista se nevidi nikakava promena samo na licu lista.
Dali se radi o nekom patogenu ili nedostatku nekog elementa. Ja bih prvo isao prihranu mikro elementima sa huminskim i fulvo kiselinama pa posle nakon par dana ako ne bude dalo rezultat da idem neki od sistemicnih fungicida? Sta vi mislite sta je po sredi?
 
Poslednja izmena:
Ja bih tipovao na nedostatak nekog mikroelementa,pre svega magnezijuma,pa mozda i mangana.Magnezijum i kalijum su antagonisticki elementi,kada je jedan u visku blokira usvajanje drugog.Kod nedostatka Mg javlja se blaga hloroza izmedju nervnih sudova u vidu zuckastih tacaka,na sta mi ukazuje i ovo lisce.Slozio bih se sa tobom za neku folijarnu prihranu,sa manje K,a nekim solidnim procentom Mg.Inace,Mg ga ima i u pojedinim ditiokarbamatima-mankozeb,poliram...
 
Ovo nije u velikoj meri pa mogu malo eksperimentisati. Moguce je da sam malo preterao u zimskom djubrenju sa kalijumom pa mi se sada manifestuje manjak magnezijuma.Mada isao sam yaru sa dodatkom mikroelemenata. Hhhmm, videcemo.
Videcemio sta ce biti, idemo prvo malo prihranice pa ako to ne da rezultate pokusacu sa mankozebom i td. Eksperimentisem na par komada pre nego sto krenem u napad na ceo zasad.
 
Postovani da li neko zna koja je ovo buba na slici, da li je opasna i ako je opasna sa cim je unistiti??
Primjetio sam ih u zemlji pri okopavanju zasada oraha.

bubaaaaaaaaaaa.jpg
 
A vala na ovoj slici kao da me gleda u oči, kao kuče :osmeh:

Evo ja nađoh ovog prikana u kompostu kad sam prevrtao, skoro nisam video veću bubu, nisam mogao jasniju sliku, mlogo bega a nisam teo da ga stisnem i možda povredim

 
Cao primitio Sam nesto cudno na listovima moje visnje kao da se susu i uvijaju i tamno crvene boje su te fleke a prosle nedelje je prskano sa mankogalom i dimentogalom protiv vasi i insekata svaki savet dobro doso
 
Neznam u onom katalogu pise fitoarmacije mankogalo+dimetogal a nigde ne pise da se nesmseju mesati a ovo lisce StO imam to tamno crveno to Sam imo i pre prskanja a na njima je bilo vasi ono crno ispod listova pa ja ajde da prskam posto vidim da nece. Biti dobro Silke Stavljam cim ih uslikam nadam se da ce biti dobro
 
Nazad
Vrh