Bolesti, insekti i preparati - prepoznavanje simptoma, čime i kako zaštiti i lečiti


Jel zna neko sta mi se desava na ponekim sadnicama dunje tj.sa vrhom promenio boju,da nije i to mozda erwinia posto sam vec imao par osusenih mladara od nje,ovo im prva godina.
 
Ne mora da bude ervinija, može i jednostavno sušenje i odumiranje zbog odsustva protoka sokova. A pupoljke može osušiti i monilija ili neka druga patogena gljiva. Čini mi se da je ovaj najviši mladar u redu. Odsjeci taj suvi dio iznad njega i to je to.
 
Da ovaj mladar je ok samo me brine ovaj vrh,tako sam i mislio da ga odsecem i premazem opet voskom,desetak mladara se osusilo bas sam postavio slike na prethodnoj strani,za sada je stalo sirenje prskao sam sa X1 biocleaner-om juce pa cu pratiti sta se desava.
 
U pitanju je plodić višnje, jedan od mnogih, koji će otpasti. Nema vanjskih oštećenja. Samo zaostaje u porastu i počinje crveniti, ali "na silu". Ima li iko ideju šta bi moglo biti?
 
Danas mi dečko u apoteci dade bočicu nekog uzorka, fungicid je u pitanju, 10 ml na 10 l vode, pa kaže čekaj problem pa probaj da lečiš, navodno je ekstra, da znamo dal šljaka a organski je, ekstrakt iz nekog bilja šta li...

Zove se Chitosan, zna li neko o tom preparatu šta?

Spomenuo mi je i insekticid KingBo, takođe organski i praktično bez karence... Jel ga neko koristio, ima ga za prodaju ali ne pitah cenu.

I na kraju, kolika je karenca preparata Nu Film 17, prskao sam njime protiv pucanja trešanja? Gledam po netu ispada da nema karencu, ja sam prskao samo njime a pre dva dana sam Teldorom, bolje da sam tad oba al šta je tu je, ima li smisla uopšte što sam danas samo sa Nu Filmom prskao?
 
Pa to je valjda kao opšte poznata stvar? Jeste mu prvobitna namena kao okvašivač, za bolje lepljenje preparata, ali kažu da podiže i napon pokožice šta li i ima uticaj na smanjeno pucanje plodova.

Evo i link, aktivna materija pinolein: http://www.fitofarmacija.rs/proizvodi/pomocna_sredstva/nu_film_17.html

Nego se nigde ne spominje karenca, negde piše osigurana vremenom primene, to stoji kad prskam fungicidom nekim a ovo dodajem, pa je karenca jednaka karenci fungicida, ali sam preparat kad se prska koja je karenca, ima li je uopšte? U apoteci mi rekoše 2-3 dana al tamo kažu i svašta drugo...mada su ovi kod mene se prilično obučili, jedan je i zvanično zaštitar i ne podvaljuju samo da bi prodali.

Stavljao sam 100 ml na 25 litara vode. Cena je oko 260 dinara, litar je 2400.

Evo i linka proizvođača: http://www.rrsi.com/res/product/labels/Nu_Film_17_LABEL.pdf

Nema pomena karence, po nekim stranim forumima se spominje i kao dozvoljen u organskoj proizvodnji, jedino što piše je da može da ostavi tragove na plodovima ako se koristi pre berbe pa takvi ne mogu da se prodaju zbog izgleda. Baš ću pogledati sutra ima li tragova.

Dalje kaže za pinolein, preparat VinFilm: Da bi se izbegao rizik produženja karence primenjenog pesticida ne preporučuje se primena 10 dana pre berbe. http://www.agromarket.rs/srb/proizvod/171/Pomocna-sredstva/VIN-FILM

Ja nisam mešao ni sa čim, prekjuče Teldor, danas Nu Film.

U galenikinom programu iz 2013 se spominje kod višnje protiv pucanja, samo njime 7-14 dana pred berbu i to čak 0,5%, znači ako i ima karencu valjda je 7 dana maks, što je u mom slučaju mnogo čekanja...

Koliko sam shvatio on pravi zaštitni sloj da bi se pesticidi duže održali tj produžuje im dejstvo jer ih kiša ne ispira itd, mene zanima sad kad se to zalepilo na plod, valjda mora imati neku karencu, ipak će to neko jesti, pa i da je vosak običan nije zdravo :D
 
Poslednja izmena:
Ja ga koristim kao okvašivač, tj. da smanji površinski napon vode i duže zadrži pesticid na površini lista. Na 14 l rastvora stavim 15 ml Nu filma. Prskao sam 22 aprila, juče sam bio u višnjiku, još uvijek ima depozita na listu i pored svih ovih kiša. :sta:

A za ovo, evo, čini mi se, prvi put sam čuo (moguće da sam čuo, a to samo prošlo kroz glavu). U mom kraju ima proizvođača trešnje, pa i u voćnjaku u kojem sam radio, nismo znali za to. Sad sam upravo vidio i ovu Galenikinu preporuku, prvi put...

Da, po nekoj logici, karenca bi mu trebala biti vezana za preparat koji se koristi uz njega. A ovako sam, pojma nemam...
 
Nadam se da je taj depozit kod tebe od fungicida inače ja uništih prodaju trešanja ove godine :osmeh:
 
OKtopod, jest od fungicida, mankozeb se još uvijek žuti, ali poslije nekih 80 l kiše, samo ga je Nu film mogao zadržati na listu.

Tintoreti, trebalo bi da može, ali sve što može dodin (Agrodin), može i mankozeb (Mankogal) s tim što je dodin i lokalsistemik. Po meni, nemaš potrebe mješati ta dva sredstva.
 
@Tintoreti Agrodin je tezak za mesanje najbolje cistog da oprskas,u njega ne ide ni prehrana.Kad prskas sa njim pazi na temperaturu ne sme da bude preko 25 stepeni.On hoce da napravo ozegotine na listu.Inace je dobar preparat moj savet samo cist i to predvece da se koristi.
 
Pomagajte drugovi :bravo:


Imam problem sa dvije kruške, povijaju im se vrhovi nešto slično kao pastirski štap
kako da to spriječim??

 
Pogledaj lastar tu gde se povija,da nema kakvih ostecenja-rupica.Ukoliko je sve cisto,sasvim je izvesna bakteriozna plamenjaca.O njoj je pisano nasiroko u ovom delu foruma,pa iscitaj pazljivo.
 
buba2.jpg


bubaaaaaaaaa3.jpg


Postovani, hvatio sam u klopku ove dvije bube pa me zanima jesu li opasne??

sadnica.jpg


A na dvije sadnice imam ovakve sintome, na jednom su se osusili mladari...

Unaprijed zahvalan na savjetima.
 
@miki25 na drugoj slici je cvetojed(rutava buba)imas temu o tome na forumu to je stetocina,mislim da i ta na prvoj slici imas na forumu pa malo potrazi.Da li si prskao sa totalom?
 
Uf zato sam i pitao, citao sam da je ta rutava buba opasna.
Prskao sam totalom ali nema sanse da sam zakacio sadnice, ovo mi se pojavilo posle ovih kisa.

Sta raditi po pitanju rutave bube, nasao sam 2-3 u klopci???
 
Ona jede cvet a kod tebe su male sadnice pa nije problem(jedino ako imas i velike)Uzmi iscupaj tu sadnicu pa vidi da li nema zilogriz u korenu.
 
Nazad
Vrh