Bolesti, insekti i preparati - prepoznavanje simptoma, čime i kako zaštiti i lečiti

Drzava,sta to bese?!Da nas truju,truju nas konstantno,u svim segmentima.Pocev od hrane,pica,hemije,a ponajvise mentalno.Kod nas odavno nista nije normalno,pa tako sve ono sto je nenormalno i cega se normalan svet gnusa,ovde je normalno i nevidljivim zakonima profita regulisano do u tancina.Tako mi jedemo meso kojem je u EU (a i sirem delu sveta) istekao rok,uvozimo mleko u prahu ko zna kakvo,uvozimo proizvode sa GMO tragovima ili delovima,a pored ostalog nasiroko koristimo hemijske proizvode za zastitu bilja koje su odavno na crnoj listi razvijenog sveta.Nasa je duznost,kao nekakvim proizvodjacima,da vodimo racuna o zastiti sredine,nas samih kao i krajnjih potrosaca.Ali da li je na nama da pravimo selekciju preparata koje cemo koristiti,mislim na podobne (dozvoljene) i nepodobne (zabranjene).Ovi ozbiljniji proizvodjaci jos i poznaju ovu problematiku i mogu da naprave "dobar" izbor,ali vecina ovih drugih se oslanja na preporuku prodavca zastitara,ili nazovi zastitara,koji ce im uvaliti i crno zlo samo da ostvare profit.Dobra je ovakva inicijativa za podizanje svesti ovog naroda u bilo kojoj oblasti zivota i rada,ali da li je na gradjanima da pored hiljadu drugih briga vode rat protiv nesavesnih monopilista i spekulanata kako bi ukazali siroj populaciji na ugrozavanje zdravlja i zivotne sredine uopste.Gde su relevantni drzavni organi pocev od resornog ministarstva i inspekcijskih sluzbi,da zavedu red na trzistu i tako zastite sve nas,i proizvodjace i potrosace?Toga nema i nece ni biti,jer drzava nikada ne preduzima mere za uredjenje stanja u nekoj oblasti,ako su tu veliki igraci koji love u mutnom,jer se tu svi vajde samo ispasta obican narod.Izuzetno ozbiljna i bitna tema,ne sme se tek tako preci preko nje.Pocnimo da ukazujemo na vaznost pravilno izabrane i upotrebljene hemije u zastiti bilja,mozda nas ovi sa vlasti i cuju pa izvuku glavu iz dupeta i preduzmu nesto po tom pitanju.
 
U pravu si Ivane!

Gde su relevantni drzavni organi pocev od resornog ministarstva i inspekcijskih sluzbi,da zavedu red na trzistu i tako zastite sve nas,i proizvodjace i potrosace?Toga nema i nece ni biti,jer drzava nikada ne preduzima mere za uredjenje stanja u nekoj oblasti,ako su tu veliki igraci koji love u mutnom,jer se tu svi vajde samo ispasta obican narod.Izuzetno ozbiljna i bitna tema,ne sme se tek tako preci preko nje.Pocnimo da ukazujemo na vaznost pravilno izabrane i upotrebljene hemije u zastiti bilja,mozda nas ovi sa vlasti i cuju pa izvuku glavu iz dupeta i preduzmu nesto po tom pitanju.

Saglasan sam 100% sa celim tvojim textom, ali ove zadjih par recenica morao sam posebno da citiram .
Najmanje sto mozemo uraditi je da NE CUTIMO, stalno i stalno ukazivati na te jednostavno CINJENICE , koje niko ne moze da porekne.Bitno je da u sto vecem broju izrazimo svoja misljenja sve dok, ne vidimo makar tracak svetlosti u ovom mraku.
 
Poslednja izmena od urednika:
!!! PaŽnja !!!

Ove supstance, koje se nalaze u preparatima čija je prodaja u našoj zemlji dozvoljena, izazivaju pojavu karcinoma, ometaju endokrini sistem, onemogućavaju začeće i kontaminiraju vodu:

* herbicidi koji sadrže acetohlor, alalhlor, izoksaflutol
* fungicidi koji sadrže ciprokonazol, azoksistrombin, benomil, ciram, dinokap, epoksikonazol, tiofanat-metil, hlorotalonil, iprodion, kaptan, mankozeb, metiram, tetrakonazol
* regulatori rasta koji sadrže benomil, ciram, dinokap, tiofanat-metil, hlorotalonil, iprodion, mankozeb, metiram, penkonazol, propineb, vinklozolin
* insekticidi koji sadrže abamektin, bifentrin, dijazinon, dihlorvos, dimetoat, fenoksikarb, pimetrozin, spirodiklofen, tijakloprid.
 
Jeste Tintoreti@ u pravu si, ali vec je bilo reci ovde u temama o tome, o alternativi. Ali ovde se ne radi o alternativi , u smislu zamene svih hemijskih preparata , mada je i o tome bilo reci. Bar , za pocetak , ukloniti ono sto nije dozvoljeno, ili sto Jakovljevic dade spisak ( evo nek taj spisak bude relevantan),. jer do naseg ulaska u EU ( ko zna kad?, i ko zna da li cemo?) i primene njihovih pravila, mi cemo pocrkati( suvise grubo receno jel?). Ostvarice se ono sto Dacic rece , mnooogo pre onog datuma.
Na kraju krajeva pa kolege u Eu prskaju necim svoje voce, pa ne vidimo da im sve propade ( naprotiv).
 
Čika Oktopod debelo razmišlja o organskoj proizvodnji, kada se podučim preneću znanje i u ovu temu u nadi da ćemo prestati da bacamo pare i trujemo sebe i druge.

Nešto o mankozebu:
"A major toxicological concern with respect to mancozeb and other
dithiocarbamates is its primary metabolite, ethylenethiourea (ETU), shown to
cause thyroid and carcinogenic effects in test animals. Mancozeb is listed as a
chemical known by the State of California to cause cancer in humans. Many
studies dating back to 1980 show that mancozeb can cross the placental barrier
and induce or increase tumor incidence. A recent study shows that mancozeb
and its metabolites are capable of crossing the placental barrier and can produce
DNA damage and initiate tumors in fetal cells"

Pošto me mrzi da prevodim, ko ne zna engleski, evo sa google translate, nije loše:

Главни токсиколошке забринутост у вези са Манцозеб и другим
дитиокарбамати је његов примарни метаболит, етхиленетхиоуреа (ЕТУ), приказан на
изазвати штитне жлезде и канцерогене ефекте у огледних животиња. Манцозеб је наведен као
хемијска познат од стране државе Калифорније да изазива рак код људи. многи
студије датирају 1980 показују да манкозеб може прећи плаценталну баријеру
и изазивају или повећати учесталост тумора.Недавна студија показује да манкозеб
и његови метаболити су у стању прелажења плаценталну баријеру и може да произведе
ДНК оштећење и иницирати тумора у феталних ћелија
 
E Ciko, Ciko ?

Ma dobro Ciko , shvatili smo, ti samo dolivas ulje na vatru, Mislim dobro ( mislim nije dobro) je to, da sto vise ovakvih stvari saznajemo, pre cemo nesto preduzeti. A dok ti izucis, te tvoje planove, sto rece Tintoreti@ ,daj cime da odmah zamenimo mankozeb. Cime su Hrvatski ( eto oni su najsveziji), Slovenacki i drugi vocari zamenili taj mankozeb???
 
Ne znam sem engleskog i nisam stručan za termine pa ko bolje zna i raspoložen je nek prouči npr ovo...letimičnim pogledom će neko znati ono što bih ja odvojio pola dana da proučim.

Ovo je Syngentin sajt za primer. Sa leve strane je spisak fungicida, insekticida itd. Idemo redom.

Irska: http://www.syngenta.com/country/ie/en/Product_Guide/Fungicides/Pages/home.aspx
Austrija: http://www3.syngenta.com/country/at/de/produkte/Seiten/Produkte.aspx
Belgija: http://www3.syngenta.com/country/be/nl/Product/gewasbescherming/Pages/home.aspx
Italija: http://www3.syngenta.com/country/it/it/Prodotti/Pagine/Prodotti.aspx


itd....Hrvatska nema svoj sajt. Možete i sami otići na globalni sajt, pa pod choose country desno pored search, izabrati kontinent, zatim državu, ali mora postojati podopcija "ime države" sajt a ne samo overview, idete na to sajt i eto ga. Komšije Hrvati nemaju svoju verziju sajta, samo overview.

- - - - - - - - - -

Имамо проблем са крушкином осом. Да ли крушке могу да се прскају превенције ради? Чиме и када? Да ли сада има смисла прскати нечим? Нападнуте, младе гране смо посекли и спалили.

Prevencija je uvek bolja od zaštite, ali kod insekata može i kad se pojave, samo da nije već sedma generacija :D Kakav problem imate?
 
Cao Danas Sam primetio na vsinji da ima na listovima mrave i grickaju list a I ima I braon boje fleke na listovima sta mislite. Dali bi mogo da ih prskam sa mankogal80+ dimentogal
 
Oktopode, stvarno si oktopod :osmeh:
Bacih pogled na italijanska sredstva za zaštitu trešnje i jabuke, ista su sredstva kao i kod nas, uglavnom. Kod jabuke vidjeh i nešto novo, ali i to će doći kod nas dok potrošimo zalihe ovdje.
Nemojte se zavaravati, slično je svukud, samo što iza njih, stranih proizvođača, stoji država, koja ih štiti. Mislim da i oni pričaju jednu priču, a rade drugo.
 
@jocica

Pisali smo već, da ti ne objašnjavam i tražim, uglavnom mankogal i dimetogal nemoj nikad da mešaš. Umesto dimetogala možeš tonus, sasvim je dobar.
 
Isprskah prekjuce tridesetak stabala jabuke, kruske, sljive i visnje antracol+tonus+murtonik, na jabukama je bilo najvise uvijenih listova a unutra u njima sitne sive tackaste bubice, mislim da su to biljne vasi, nadam se da sam pogodio sa tonusom. Zanimljivo da dve mlade jabuke jedna do druge u redu, a na jednoj Zl. delises puno uvijenih listova, na drugoj crv. delises maltene nista...Isprskao time i malinu, kupine i jagode, je li to ok?
 
Oktopode, stvarno si oktopod :osmeh:
Bacih pogled na italijanska sredstva za zaštitu trešnje i jabuke, ista su sredstva kao i kod nas, uglavnom. Kod jabuke vidjeh i nešto novo, ali i to će doći kod nas dok potrošimo zalihe ovdje.
Nemojte se zavaravati, slično je svukud, samo što iza njih, stranih proizvođača, stoji država, koja ih štiti. Mislim da i oni pričaju jednu priču, a rade drugo.

untitled.jpg
 
Tacno, taj spisak sam ja naveo u postu 1020 od pre par dana,autor prof. Vladimir Bozic. I ovome dodajte spisak kolege Jakovljevica i sve ce vam biti jasno. Oktopod je lepo naveo linkove , ali to ipak treba protumaciti,neko strucniji( sto zbog engleskog sto, zbog strucnih naziva). E sad mogu proizvodjaci, trgovci ,zastitari i drugi lobiji , zbog raznih razloga (profita uglavnom) , pravdati se i pricati razne price , ali drugari ovo je sto se kaze: CRNO NA BELO.
SAd nasi drugari , stariji, iskusniji, koji vec dugo koriste razne preparate i koji ( verujem) imaju svoje seme za primenu raznih preparata, mogu dosta pomoci da se sto manje koriste , ovakvi preparati. OVi grobari dadose na zalost gol pa sam izgubio misao. Toliko. Pozdrav!
 
Имам најезду губара. Досад никад нисам прскао, али ове године их има баш превише. Које средство најбоље сузбија губаре?

- - - - - - - - - -
Сада сам нашао да постоји неко природно средство forey 48-b. Једино не знам гдје да га набавим. Да питам по шумским управама.
 
Ako je najezda, nemoj s tim da se zezaš, uzmi Konzul ili Talstar,više doze i po mogućnosti veća količina vode. Koliko to imaš gubara, kad kažeš da je najezda?

E sad vidjeh, to je preparat na bazi bakterija Bacillus thuringiensis, odlična stvar, samo ne znam za cijenu i mogućnost nabavke. Ovdje kod mene ne koristi niko...
 
Poslednja izmena:
Zanima me sta raditi sa viskom rastvora sa kojim smo prskali voce? Ostalo mi je recimo par litara rastvora plavog ulja i vode nakon plavog prskanja na prolece i nesto malo insekticida pa me zanima kako bih mogao to bezbedno da sklonim? Da li moze da se skloni za sledece prskanje pa tad da se iskoristi? I mozda je dobra ideja da neko ko je iskusniji u prskanju voca da objasni nama pocetnicima pravilno prskanje recimo rucnom prskalicom (kad su mlade i niske vocke), pa do motornih prskalica i atomizera (kad sadnice porastu)? I da li ima razlike u nacinu prskanja kad prskas recimo fungicidima, insekticidima, tj nacinu nanosenja i slicno? Hvala

Trazio sam takve postove, ali nisam nasao
 
У два наврата сам губаре скидао ручно, а јуче нисам стигао да прочешљам све воћке, само сам прочешљао ове мале што су у првој и другој годни код мене. Десило се на шљиви по три губара на једном листу. Видим да у Зрењанину у биоеколошком центру праве неко домаће средство сично фореју па ћу набавити за следећу годину.
До ове године губари су били ријетки, налазио сам понеког мразовца, малог и великог.
На ТВ је проглашена најезда губара у сусједној државној шуми Пастирево. Да са знао за ова природна средства набавио бих их давно. Овим отровима ћу побити све живо јер нисам покосио сву траву, а не могу стићи да све порскам увече за један час да бар сачувам пчеле.
Ове бактерије убијају губаре за седам дана. Кад бих нашао то средство првог маја бих ручно поскидао што могу па потом попрскао форејом.
 
Nazad
Vrh