Beli luk

Pozdrav za sve. Imam ja nekoliko pitanja i nadam se a cete mi izaci u susret i pomoci, tj odgovoriti.
Imam 25ari zemlje trenutno pod jecmom. Planiram da zasadm beli luk na celu parcelu. Zemlja je prve klase i bice dodatno radjena alaniza zemljista kako bi prihrana bila odgovarajuca.
Zanima me koliko mi semena trba na toliku povrsinu (receno mije oko 150kg), osim toga me zanimaju vasa iskustva sa spremanjem zemljista i standardnim djubrenjem tj prihranom. Pored ovoga mi je receno da se nikako ne stavlja stajnjak zbog povecanog rizika od gljivica.

Svi ostali saveti su mi dobrodosli i od koristi.Hvala unapred!
 
e pa prijatelju slusaj od kolicine koja ti je potrebna sve zavisi od velicini i tezine cenova,posto ima mnogo razlike dali ti je sadni materijal krupniji ili sitniji,....e sad ako racunas neku prosecnu velicinu oko 300-350 kg bi ti bilo potrebno za tu povrsinu od prilike,ti nemoj da razcenjujes sve nego razceni 3/4 ukupnog luka i ako ti je potrebn jos ti razceni,jer ako imas viska mozes da ga prodas.tako u glavicama,e sad mi smo zemlju uzorali,izdrljali,i izfrezirali i bila je lepa mekana,i fino usitnjena. :D lakse se seje mi smo vecinu rucno sejali posto nam je masina trokirala,i zezala,tako da smo je batalili.rucno je bilo sigurnije,masinom smo izvukli redove i bockaj :D obavezno posle sejanja nemoj ni u kom slucaju da valjas.!!!!!!!!!zato sto ces imati problema sa njim,izlazice iz zemlje kao sto je meni ove godine.pa smo se malo mucili kao zagrtali ga i tako ..e sad mi smo uglavnom prihranjivali preko lista sa mortonikom.e sad kod nas je cena sadnog materijala bila oko 2evra ako kupis u sezoni kada se vadi,a 3evra kakd je sezona setve.pozzz pitaj ako te jos nesto. interesuje.
 
Na 25ari sam ja stavio beli luk prosle godine 230kg. Procedura je bila ovakva - posle zita ugareno onda baceno 50kg praska 3 petnajstice pa jos jednom zaorano, sutradan oprskano treflanom i frezirano setvo spremacem. Posadjeno rucno 3 coveka 3 dana, crkli smo. Polovinom marta oprskati od lukove muve OBAVEZNO! ja sam zakasnio pa su ga napale neke crne velike bube ali sam ga na svu srecu uspeo spasiti. Sad cekam kraj juna da vadim i sve ide za jesenju sadnju.

---------- Poruka napisana u 23:12 ---------- Prethodna poruka je at 23:10 ----------

Dali bi mi neko objasnio kako postavljate slike ? Hvala.
 
dobro ja sam reko da sve zavisi od krupnoce cenova...tako da ima razlike i u tome mi smo posadili na oko 15 ari 200 kg.belog luka kazem opet nije sve jedno velicina cenova :D pozz

da li mozda neo praktikuje da povalja luk pre vadjenja i da li je neko cuo nesto o tome? :sta:
 
Poslednja izmena:
Kod nas se seme nabavlja kod vecih lokalnih proizvodjaca i prosle godine je bila cena oko 2-3 evra po kg...sertifikat ti je usmena garancija onoga od koga kupujes :osmeh:.
 
300din bunt.

---------- Poruka napisana 15-06-12 u 12:53 ---------- Prethodna poruka je 14-06-12 at 20:22 ----------

2z3p1mp.jpg
 
To je bruka od cene, nije valjda da prodaješ po toliko.
Sta je tu je,ja sam vec prodao sve sto sam imao za prodaju,moram tako jel za lukac treba puno mesta,a to mozda ni ne bi bio problem da nemam 2ha duvana,i ovako jedva za semenski ima mesta.Inace pisao sam o ovome prosle godine,beli luk moze dati lepe pare a moza i da za....tojest sve diktira ponuda i potraznja iliti obrnuto
 
Nazad
Vrh