Balirka

Ja nikada nisam terao pun gas, ni pre kada sam imao Claasa a ni sada Somecu. A Claas je dosta sporiji od Somece.

Послато са GT-S5570 користећи Тапаток 2
 
Svakoj presi treba konstantnih 540 obrtaja na kardanu i dovoljno snage a pogotovu obrtnog momenta agregata koji je pogoni. Sve preko i ispod sa obrtajima je pogresno, a traktor bolje sto jaci i veci, ako se ima ekonomske isplativosti. Brzinu uskladjivati spram otkosa i kapaciteta prese.
 
Mislim da čovek nema manji traktor ali opet da li je neophodno ići pun gas?
Ako se ovo odnosi na mene, ne gonim sa 560 presu. Samo njeg imam. A 558 i lifamka rade u tandemu kod komsije kod kojeg radim kad je sjenaza. A dal se isplati ili ne u to ne ulazim jer samo vozim. A manji traktor rijetko kad moze da radi sa njom jer radimo po brdovitom terenu. Radili smo malo sa 542 i nije moglo. Malo malo ga stjera u neki potok ili ne moze da izvuce presu uz brdo. Kad dodje sjenaza 558 i balirka se ne rastaju dokle god ima posla. 542 kosi, prevrce, zgrce i transportuje ponekad. A u potpunosti se slazem da za nju ne treba veci traktor od ferge. Al brdo zeza stvar.
Inace u selu radi komsija sa kombinacijom 558 i lifamka, drugi radi sa fiatom od 55ks duplak i welgerova na kais presa i treci radi sa zetorom 5245 i welgerom 52 ako se ne varam. Zetor je otiso, na njegovo mjesto je doso solis 75 turbo i on tu istu balirku goni. pored njega ima 2 tafeta 42 di al nastaje isti problem ko i kod komsije.
 
Ima li neko iskustva sa presama niskog pritiska(za meko baliranje)?
Uzeo bih sebi jednu tu jeftiniju presu, jedino neznam dali ona uopste moze da pohvata srednje sitnu planinsku travu i dali su bale zauzimaju previse prostora..
Ima li tu standardnih problema sa vezacima kao kod balirki za tvrde bale?
 
Imao sam MF14 ali ona nije pravila meke već prave tvrde bale. Razlika je bila samo u tome što nije imala noževe pa su bile malo "čupave" ali je nabijala bale kao i svaka obična presa.
 
Još mi je žao te mašine. Uložio sam mnogo truda u njenu restauraciju jer je bila baš u lošem stanju kad sam je dobio, ne zbog rada već stajanja ispod drvene šupe koja djelimično obrušila na nju u Njemačkoj. Prethodni vlasnik je imao farmu gdje je držao konje i školu jahanja i sa njom je balirao sijeno, novu je kupio tamo šezdesetih godina. Kad je on umro 90 i neke godine, sin je raspordao konje a farma je stajala napuštena preko 20 godina. Zet je išao tamo i pričao mi je da je prizor bio nevjerovatan. Traktor (neki Deutz), skupljač i prevrtač sijena, samoutovarna prikolica, utovarivač za stajnjak, plug, sijačica za travu, drljača, neki mlinovi, brdo opreme za jahanje...sve je stajalo kao onog dana kada je vlasnik umro, netaknuto. Presa je najgore prošla jer se šupa u kojoj je bila naherila na nju i pokrivila joj limove odozgo no srećom nije prokisla. Cijelu sam je rasklopio, ispeglao limove, ogulio koroziju i staru farbu, očistio ležajeve, sve prefarbao u 2 sloja...par mjeseci posla je bilo a najviše vremena je oduzelo vadjenje oraha koje su vjeverice utrpala u svako zamislivo i nezamislivo mjesto. Mehanički je bila bukvalno kao nova, nijedan dio nije trebalo mijenjati iako sam pozvao majstora da je pregleda prije prve probe. Jedino što je imao da uradi bilo je da naoštri nožiće jer je korozija "nareckala" oštricu. To je i kasnije bio problem sa njom, ponekad se znalo desiti da nožić ne presiječe kanap.

Prodao sam ej kada sam se zaposlio jer nisam mogao da stignem da baliram sebi. Gotovo cijelu jednu godinu je stajala tako i odlučio sam da je prodam da ne trune badava, otišla je negdje u okolinu Travnika da radi u brdima za koja je i napravljena.

@Kremator

Nemam nijednu, nema smisla ni da je nabavljam, nemam vremena da to radim, otac sam ne može. Njega pošaljem da nadje nekoga da mi to izbalira (ima sigurno 20 presa u selu) i da posle vozi traktor a neki momci potovare bale ako je hitno a ako ne, onda to nas dvojica odradimo preveče kada dodjem sa posla.
 
Ja trazim balirku za meko baliranje kao sto je clan Krajisnik kupio, ali on se odavno ne javlja..
Treba mi laka masina koju bi mogao pokretati bilo koji traktor, pa cak i motokultivator, ako je to uopste moguce..
 
Nazad
Vrh