Balirka

znam da ovde kod nas u okolini ima neki čovek što pravi sve vrste igala za prese,kakav je kvalitet neznam...tel mogu da pošaljem popodne kad stignem kuci
 
Nije on bio kod mene, nego sam sa njim pricao u Rumi, i normalno prica ide ono "med i mlijeko". Nego je moj nosac jesenas u kukuruzovini malo dobio po ..... U radu mi otkine stift, obnovim i ponovo pukne, onda sam shvatio da je preskocila na glavnom pogonskom lancu. Odem kuci i sa prijateljem je uzubimo (makao se lanac za 4 zglavka, krivac debela stabljka sa korijenom izmedju lancanika i lanca koji je bio labav) ali igle sad stoje malo udaljene od vezackog aparata. Zanimljivo je da su igle ostale skroz citave, e sta se tu desilo pojma nemam.....Lokalni majstor to polugom malo dovede u red, i kaze da mu preko zime donesem nosac da ga ispegla hidraulikom. Donese ga prije mjesec, ja namontiram i gle cuda sad igle deru od kanal cim u njega ulaze. Zovnem ga tada, kao "ne sekiraj se, rijesicemo to... i od tada je propslo 4_5 nedjelja a njega nema. Pa sam mislio da nosim ovom Paji, jer kako on rece moze da ga vrati na fabricku mjeru, i da navodno ima nekakav sablon iliti kalup za nosac pa ispadne ko' da je iz Almexa. Zato sam se raspitivao za tipa, i sad se pitam sta da cinim popsto je nov nosac 70500 din u Almexu a usput ga i nemaju na stanju , a ovi male privrede mi se nikako ne dopadaju.
Sada pošto ti je lokalni majstor pretjerao nosač na suprotnu stranu najjednostavnije ti je da oslobodiš nosač igala postaviš ga da stoji uspravni prema dole pod 90 stepeni u odnosu na tunel pa onda ga prikači sa nekim lancem sa desne strane nosača,lanac veži što niže dole kod koljena, a drugi kraj lanca zakači za osovinu ispod prese.Na drugu stranu prese postavi malu dizalicu horizontalno između nosača i osovine i malo vratiš levu stranu nosača prema nazad pa probaš da li igle idu dobro.Bolje idi po malo da ne preteraš.To ti je sva mudrost jer glupost je nosač peglati van prese ako se nema originalni šablon jer se pri tome pomere okretišta nosača ili ušice igala pa posle treba da se oteliš da uštimaš nosač nazad.

- - - - - - - - - -

koliko bala manje izadje iz klupceta kanapa tip 400 u ondnosu na tip 500?
Zavisi kolike ti bale praviš.Odveži jednu tvoju balu i izmeri dužinu špage i onda ti je računica jednostavna.100 metara podeliš sa onom dužinom špage što imaš u bali i to ti je to.Znači ako ti je recimo špaga 2,5 metara onda ćeš imati 40 bala više po 1 kg špage tipa 500 u odnosu na tip 400 to znači ako su kupčad od 5 kg imaćeš 200 bala više.Ovih 200 bala se odnosi kada staviš dva klipka špage. Inače oznaka špage je takva da se broj odnosi na to koliko ima dužnih metara špage u 1 kg.
 
Majstor1 pomagaj presa klass markant 60 me gadno urnise desna strana mi stalno kida manilu znaci sve odradi veze ali neskine je sa onog dela sto lici na kuku za cupanje sena i tu ostane cim krene nova bala manila puca sta da radim? Nadam se da sam vam objasnio koliko toliko!
 
Da li mi neko moze reci dimenzije leve gume za JD 342 presu? U pitanju je balonka. Kod mene je isprskala i ne mogu pronaci oznaku. Guma je veca nego kod 332 i 336 prese. I od cega pasuje.
guma je identicna ovoj na slici.

7320250496_47fd7bc4db_z.jpg
 
Do serijskog broja prese 029049 dimenzija leve gume je 10,00 x 15 6 PR
Do serijskog broja prese 004000 dimenzija leve gume je 11,50 x 15 6 PR
 
Majstor1 pomagaj presa klass markant 60 me gadno urnise desna strana mi stalno kida manilu znaci sve odradi veze ali neskine je sa onog dela sto lici na kuku za cupanje sena i tu ostane cim krene nova bala manila puca sta da radim? Nadam se da sam vam objasnio koliko toliko!
Nije veliki problem.Rešava se brzo.Uglavnom treba da vidiš gde špaga ostaje na onom stabilnom delu koji se zove roščić ili se špaga zakači sa druge strane donosača špage.AKO OSTAJE NA ROŠČIĆU ONDA PROVERI DA LI DONOSAČ ŠPAGE kad se zatvori ide do kraja pod roščić ako ne ide pregledaj elastične čivije 5 mm na donosaču špage možda su pukle ili su se rasklimale.Ako ostaje špaga iza donosača špage onda postoji zazor između ploče i donosača špage te ga je potrebno malo saviti prema dole da nema lufta između njega i ploče samo nemoj jakim udarcem jer može da pukne.Takođe proveri da li na roščiću ima usek od špage koji se može navariti pa fino obraditi.
Nadam se da sam pomogao ako ne možeš rešiti sam pošalji na pp mobilni

- - - - - - - - - -

- - - - - - - - - -

Da li mi neko moze reci dimenzije leve gume za JD 342 presu? U pitanju je balonka. Kod mene je isprskala i ne mogu pronaci oznaku. Guma je veca nego kod 332 i 336 prese. I od cega pasuje.
guma je identicna ovoj na slici.

7320250496_47fd7bc4db_z.jpg
10.0/75-15.3-6PR
 
Poslednja izmena:
Majstor1 kanap je ostajao iza donosaca uspeli smo da resimo problem tako sto smo zamenili mesta donosacima levi na mesto desnog i desni na mesto levog i sada radi bez problema mada to je samo privremeno da veceras odradimo baliranje pre kise!Hvala na pomoci cim otac dodje sa njive recu mu sta da pogleda ovo sto ste mi rekli gde je problem!
 
Vladj takva guma ide na npr Tehnostroj prikolice od 5tona,Tehnostroj jednoosovinku prikolicu za rasturanje stajskog djubriva,Majevica 3200lit osočara,razne vučene tanjirače..... I ko zna na čega još ali to ti i nije nešto bitno. Evo npr ja sam kupovao pre nekih mesec dana i platio sam je 9900 din ali 14pl Mitas. Što bih i tebi preporučio jer stara guma od 20godina Tigar licence by BF goodrich od 10pl je bukvalno duplo teža od ove nove....
 
cisto sumnjam da ces dobiti nesto sa navarivanjem,jer kod lifamki problem nejednakih bala je u tome sto nazubljenu polugu treba precizno podesiti tako da kad je podigne ekscentar ili takozvani bubreg mora da ima prostora 3-5 mm kako bi se stigla na vreme spustiti u početni položaj.Kada je taj zazor mali letva se svaki put ne spusti do kraja pa ponekad se uzupči na drugi ili treći zub od kraja pa iz tog razloga nemogu bale biti iste dužine.Podesi tako da dobijes sto veći zazor a da pri tom isključivač radi .Ako ga pomeriš previše napred desiće se da neće zaustavljati igle nego će se vezivanje nastavljati sto dovodi do namatanja kanapa na petljač i može i da pukne jer lastin rep ne može da skine labav kanap.Eksperimentiši malo sa polugom jer ona je 95% razlog nejednake bale kod male lifamke.
Ovih dana sam balirao i desi mi se da se ponekad pojavi veca bala(mozda ih je do 5% ). Manjih od odredjene mere nema.Po ovom vasem odgovoru,mislim da bi malo trebalo povecati zazor.Jesam li u pravu?
 
Nazad
Vrh