Atomizeri

Neka ti je srećno i dugovečno sa novim atomizerom. Inače si potpuno u pravu da brže ide, ali i da se ipak više troši hemije atomizerom u odnosu na ručno prskanje, međutim to važi za mlade sadnice do 3 ili 4 godine, za retku sadnju, i za plavo prskanje (tu je veći rastur bogami do 7. ili 8. godine. Jednostavno nema lista da zadrži hemiju, nego ona samo prođe kroz grane (naravno to dok se krošnja dobro ne napuni, onda kaplje i sa nje). Što se tiče slabijeg i jačeg bacanja, to stoji kod Agrona, a mislim i kod ostalih jeftinijih atomizera, s tim što kod plavog, samo kod plavog, prskanja ta strana što slabje baca bolje kupa, jer vetar ne baci hemiju kroz red, nego se on smota oko stabla i puno više rastvora ostane na granama. Za vreme vegetacije je ovo već ozbiljniji problem u vetrovitim područjima.
 
Rekao sam ti da leva strana baca manje i to je prioblem kod tih atomizera i kao što kolega kaže biće posle problem sa zaštitom. Mislim da moraš ići 3 sporom na 1500 obrtaja a pritisak 15 bari da bi potrošio dovoljno smese i uradio dobru zaštitu. Ili povećati koncentraciju stavljati preparat po hektaru a ne po količini utrošene vode i povećati pritisak na 18 bari da bi imao dobru pokrivenost( tako ja radim) A što se tiče ukošenosti krilaca zamisli kako bi bilo da si stavio na manji vetar onda leva strana nebi uopšte dobacivala. Ja imam bve brzine na reduktoru i plava prskanja rdim na prvoj brzini ali i na toj manjoj brzini mi rade podjednako obe strane( ta brzina ima malo veći vetar nego maksimalna na slovenačkom atomizeru) drugu brzinu uključujem tek kada olista.

- - - - - - - - - -

Ti si uzeo atomizer sa usmerivačom ili bez?
 
Rekao sam ti da leva strana baca manje i to je prioblem kod tih atomizera i kao što kolega kaže biće posle problem sa zaštitom. Mislim da moraš ići 3 sporom na 1500 obrtaja a pritisak 15 bari da bi potrošio dovoljno smese i uradio dobru zaštitu. Ili povećati koncentraciju stavljati preparat po hektaru a ne po količini utrošene vode i povećati pritisak na 18 bari da bi imao dobru pokrivenost( tako ja radim) A što se tiče ukošenosti krilaca zamisli kako bi bilo da si stavio na manji vetar onda leva strana nebi uopšte dobacivala. Ja imam bve brzine na reduktoru i plava prskanja rdim na prvoj brzini ali i na toj manjoj brzini mi rade podjednako obe strane( ta brzina ima malo veći vetar nego maksimalna na slovenačkom atomizeru) drugu brzinu uključujem tek kada olista.

Verovatno si mislio na desnu stranu. Leva probija kroz 3 reda da bi desna bacila normalno.
Sto se tice pritiska probao sam i sa 18 bara u visnjama i to nije normalno kako brzo trosi smesu. Istina dizne su mi bile okrenute na plus odnosno na protok od 1,5 ali je na prvih 10 ari potrosio 200l pa kad sam to video smanjio sam i pritisak i protok.
Ocito trebace neko vreme da steknem licno iskustvo kako je najbolje.

Uzeo sam atomizer bez usmerivaca.
 
dizne 1.2 treća spora 1500 ob(na 539) pritisak 18 bari troši 1000 lit po hektaru na medjurednom rastojanju od 5 m. tj. 200 litara po dizni
 
Slobo jel moguće da je tolika razlika u jačini vetra leve i desne strane. Pa jel se prskanje može obaviti normalno ili ne. Sad me bacaš u dilemu zbog kupovine istog atomizera.
 
Slobo jel moguće da je tolika razlika u jačini vetra leve i desne strane. Pa jel se prskanje može obaviti normalno ili ne. Sad me bacaš u dilemu zbog kupovine istog atomizera.

Ma moze se prskati ali se primecuje da na desnu stranu baca manje. Sad koliko manje ne mogu da procenim. Mozda oko 20%.
Koliko sam razumeo i kod Agromehanike je tako.
 
20% nije strašno.Vidim zadovoljan si dodacima. Mene bi interesovalo punjenje tečnošću pošto imam bunar, pretpostavljam uz prepravku usisa da može da mi radi posao.
 
20% nije strašno.Vidim zadovoljan si dodacima. Mene bi interesovalo punjenje tečnošću pošto imam bunar, pretpostavljam uz prepravku usisa da može da mi radi posao.

Kad sam ga ja kupio nisu imali uredjaj za samozahvatanje a meni se zurilo pa sam ga preuzeo takvog. Posle nekih 10 dana, kad im je uredjaj stigao iz Italije, dosli su mi iz fabrike kuci i to ugradili na licu mesta. Buse jednu rupu blizu otvora za punjenje i tu montiraju jedno tanko crevo i jos ostaje uticnica za crevo za punjenje koje dobijas posebno. Kad hoces da punis prikljucis to crevo koje je dugacko 4 m i na svom kraju ima sito za filtriranje tecnosti. Na licu mesta ti pokazu i prakticno ako imas neki rezervoar sa vodom. Lepo radi i prakticnije je nego sipati nekim kofama. Sad ako ti imas bunar pretpostavljam da imas i pumpu i onda mozes direktno sa pumpe nekim crevom da punis rezervoar atomizera tako da ti ovo i ne treba. Ovo ti treba ako imas neki bazen sa vodom ili neku baru, jezero, reku ili nesto slicno.
 
Imam pumpu sa priključcima za bunar, ali bih onda morao svaki put da nosim pumpu a i ona nije lagana... kad dođe vreme odlučiću.
 
Ima li ko iskustvo sa Nardi atomizerima? Video sam na Smederevcu jedan vuceni od 600 l pa me zainteresovao? Takodje se razmisljam o Agt Ten 400 ali me plasi manji ventilator? Procitao sam celu temu da ne mislite da me mrzi ali nisam nasao odgovore za ove modele, hvala unapred!
 
Slobo reč je o bunaru sa promerom cevi od 52mm tako nešto, u koju se zabode metalni prikljucak, tako da dihtuje, koji se nalazi na jednom kraju gibljivog creva a drugi kraj tog creva se priključi na pumpu. Tako funkcioniše crpljenje vode kod mene. Pa sam mislio taj priključak sto se dobije sa atomizerom da samo kraj creva prepravim da može da se zabode u tu cev od bunara. Nešto sam pričao sa ovima iz agrona i na brzinu predočio tu zamisao. Čovek misli da može. Valda taj priključak ima dovoljno snage da povuče vodu...

- - - - - - - - - -

Ako budeš mogao slikaj par fotografija kako izgleda to samopunjenje. Šta zapravo vuče tu vodu. Kod mene sve mora da dihtuje da bi se stvorio podpritisak odnosno vakuum. Posto je cev bunara prečnika 52mm ne verujem da može da se ubaci taj priključak unutar cevi da bi funkcionisao kao potapajuca a i ono što ti kažeš nivo vode može da se spusti i nize od 4m. Hmm morao bih da vidim kako to izgleda.

- - - - - - - - - -



- - - - - - - - - -

http://i63.tinypic.com/2nrhjlc.jpg[/IMG

[COLOR="#135D38"]- - - - - - - - - -[/COLOR]

[IMG]http://i63.tinypic.com/2nrhjlc.jpg
 
Postupak je sledeci. U rezervoar sipati 5 do 7l vode. Podesiti pumpu na 5 bara. Prikljuciti tanko crevo, koje je dodatno ugradjeno i vodi iz rezervoara, na mesto gde je bio prikljucen mesac sto znaci da mesac treba otkaciti. Slavinu za mesac staviti u polozaj ukljuceno. Prikljuciti debelo crevo na mesto gde je ostavljen prikljucak, pored glavnog otvora za punjenje rezervoara. Crevo je sad videh 5m i fi 30 mm ali je na njegovom kraju okrugla filter korpa precnika 140mm i dubine 60mm. Korpu je moguce i skinuti ako smeta a ti si siguran da je voda cista. Na kraju treba ukljuciti pumpu u polozaj za prskanje. Znaci i ovo radi na bazi podpritiska.
 
Potrebno mi je bure za vucni atomizer od 800l, ako neko zna gde se moze nabaviti novo ili polovno nek napise.
Hvala! :osmeh:
 
Nazad
Vrh