Arenda- pravila, obicaji....

Ima ovde u susednom selu 40 k.j čovek prodaje.Lepe parcele 5, 6, 8 k.j u komadu.Ima malo slatine, malo vode, divljih svinja ali top ponuda.
To možda u Vojvodini i može da se nađe,ovde u Mačvi gde ja imam zemlju teško se kupuje,slabo je ima u ponudi još uvek.Ne kažem da se to neće promeniti zbog ovakvog odnosa države prema poljoprivredi ali za sada je još uvek tako.
I ako se pojavi neka parcela to može da bude maksimalno od 2-3 ha a većinom su manje,toliko da neko prodaje 25ha kao kod tebe to ne postoji.
 
Eto, onda imaš dokaz da su životinje pojele hranu sa njiva.

Послато са SM-A217F помоћу Тапатока
 
Zašto takav rečnik ?
Jeste recnik ruzan, priznajem. Ali stavrno ima majstora sa tim zakupima. Nije isto izdavati stan i zemlju, ovde napravis ugovor, mozes na 3 god, moze da se raskine ugovor stavis klauzulu ako se nesto ne postuje. Stavis i cenu i nacin placanja, moze i advokat da ti napravi, notar overi. I opet neki ne zele, kao da ti prepisuju tu zemlju.... zato i kazem nepismene .....
 
Evo da i ja napisem nesto sto sam mislio da se nece ove godine dogoditi.
Znaci u 2 susjedna sela se naslo 70 jutara novog zakupa jer su stari zakupci odustali da prate 300 po jutru. 35 jutara je naslo novog "gazdu" koji je voljan placati 300 eura arende a ovih 30 i nesto jutara jos ceka....
U 3. Susjednom selu gdje su arende 400 eura po jutru (doduse samo neke njive ostale se krecu 300 do 350 eura) dvojica poljoprivrednika je odustalo placati 400 eura. Jedan od njih je izgubio zemlju, gazde i dalje traze budale koje ce 400 eura placati) a ovaj, drugi je rekao neka razmisle par dana pa da se za nizu arendu dogovore.
Evo uglavnom u dobrom smjeru to ide ali tko ce preziviti 2 3 godine ovoga dok ne docekamo arende od 150 eura vidjet cemo.
 
Ma da bankrot, a milioni se obrcu
Vjerujem da ima i ovde na forumu clanova koji imaju milionski obrt, pa oni mogu rizikovati par godina bez problema i gaziti konkurenciju, ne disu bas svakome rate kredita za vratom
 
Kod nas ti sto imaju najvise kredita se najvise grabe za zemlju i najvise placaju. Uzimaju sve sto mogu samo da povecaju obrt, koja je zarada to samo oni znaju....
 
To oko bankrota mi nije jasno.
Vidio sam ljude koji kad uđu u dugove iz kojih je izlaz težak tek onda izimaju kredite i pozajmice. Sve što se uzeti može.
Naravno da su ubrzali propast ali onda dolaze neki dogovori, otpisi i na kraju pojeo vuk magare a oni na nekog člana familije otvaraju drugo preduzeće. Kapital je ostao, vjerovatno izvučen prije bankrota.
Nije da me interesuje ali volio bi znati.
Koja je to igra i isplativost istih.
 
Svakako da ima imućnih ljudi koji kapital stiču generacijama. Oni imaju i ime i obraz i dobro paze da ga ne okaljaju.
Ne govorim o njima već o novoj vrsti koja odlično pliva u tim mutnim vodama kapitala a iz svakog pada izađu, ekonomski, neoštećeni.
Možda malo blatnjavog imena ali ko još na to gleda.
 
Nazad
Vrh