Arenda- pravila, obicaji....

Imao sam komšinicu doktoricu koja je često izbegavala da piše recepte i upute jer će tako ostati u budžetu više para za njihove plate.
 
Ниси једини исто и ја пролазим са пар арендаша. Боје се да се неко, не обогати на њиховој земљи са субвенцијама.
Ljudi se plaše stavljanja svog potpisa na papir iz raznih razloga.
Mnogi su ubeđeni da je to korak ka otuđenju njihove imovine
 
Писао сам већ како ми је један рекао кад сам одустао на 250 € по јутру "моја земља твоје паре". Паре преусмерио на животиње и ево ме где сам сад.
 
Nemoj tako generalizovati ,ima raznih iskustava.
Koliko slučajeva u gradovima ima kod pismenih ljudi da prime podstanara a posle ni sa vatrom ne mogu da ga isteraju.
 
Imaju oni nacina mnogo ako hoce da provere ko uzima subvencije a ne pripadaju mu. Mozda jedan od laksih uslova je uvedu da moras priloziti saobracajnu od traktora a mozda je jos lakse neki dokaz da si prodao nesto do zitarica ili stoke. I na sve ovo mogu opet da se “snadju” i da uzmu subvencije ali bi to bio mali procenat.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
meni i dalje nije jasno o cemu vi raspravljate?

dakle ponavljam zar nije dogovor arendasa i vlasnika zemlje kome idu subvencije?

ako idu vlasniku,umanjuje se arenda....bar tako ide kod nas

opet ima ko daje i arendu+subvencije vlasniku

sve zavisi od dogovora

ako vlasnik zemlje nece dobiti subvencije,samim tim ocekujem da ce arenda ici gore pa opet onaj sto ce je uzimati bude na istom
 
Nema potrebe za komplikovanjem, samo ukucaju jmbg i vide promete preko svih računa u svim bankama.

Послато са SM-A217F помоћу Тапатока
 
Dokle god ima interesovanja da se uzima zemlja u zakup bez uvođenja u svoje gazdinstvo (a time se stiče pravo na subvenciju), teško će se naći način da subvenciju ne dobijaju zakupodavci (pod uslovom da i oni imaju svoje gazdinstvo). Ili taj način može da donese više štete nego koristi za one koji rade zemlju. Npr. ako uslov za subvenciju bude račun za seme, šta sa domaćim semenom soje i pšenice? Šta se više isplati, subvencija na arendu ili preskupo plaćeno kupovno seme pšenice ili soje, a već se ima svoje, često bolje dorađeno i kvalitetnije nego kupovno? Ili uslov za prodaju robe ovlašćenim otkupljivačima koji onda mogu da dodatno diktiraju cenu, a npr. ne možeš da prodaš na džak i sl. Jasno mi je da je sve ovo interes države jer tako može da ima veću kontrolu i veće prihode od dodatnih nameta, i da možda čak i država gura tu priču (o subvencijama za arende) jer joj je u interesu. U principu to bi trebao da je i interes poljoprivrednika (uređeno tržište i pravila privređivanja) ali samo u dobro uređenoj državi sa mehanizmima kontrole (a to kod nas nije slučaj). Mislim da u poljoprivredi ima mnogo bitnijih problema koji su preči za rešavanje od subvencija na arendu. Ali sad su te subvencije na arendu (zemlju uzetu u zakup) ispale glavni problem u poljoprivredi, najviše se medijski eksponiraju i svi ih guraju (ili ih država ili neka interesna grupa gura preko svih). Dva puta treba razmisliti da ne bude skuplja dara nego mera. A pitanje subvencija za arendu je jednostavno, ako ti zakupodavac ne da ugovor i da uneseš zakup u svoje gazdinstvo - ne uzimaš tu zemlju u zakup...
 
Nema od ovog nista, kao sto kaze Lule i sad gde vlasnik uzima subvenciju manje mu placam za arendu. Sve ovo sa traktorom, prometom na racunu i slicno vecina mogu resiti sa nekim rodjakom ili komsijom.

Jedino resenje za ovaj problem je da drzava da dugogodisnje beskamatne kredite za kupovinu zemlje, pa onda umesto da se placa arenda, placam slicnu ratu sopstvenog kredita i na kraju meni ostaje zemlja.
 
Ima ovde u susednom selu 40 k.j čovek prodaje.Lepe parcele 5, 6, 8 k.j u komadu.Ima malo slatine, malo vode, divljih svinja ali top ponuda.
 
Nazad
Vrh