Alati i radionice

Saša nije bitno kako majstori u Palanci kažu nego me interesuje kako se pravilno kaže.
A majstor širok pojam šteta što kod nas svi volu da ih zovu "majstore" a da li su stvarno majstiri i nije tako bitno. Moja ulica puna kojekakvih majstora a kad treba nešto komplikovanije od ašova i motike zavariti trči po 50 km.
 
Daj objasni mi pojam'prohrom elektrode za tvrdo navarivanje'pa da odem na miru da spavam.
@talianu
Kaze se har(d)t u prevodu sa nemackog znaci tvrdo lemljenje uglavnom nije -hark-
 
Ja posteno da kazem neznam kako se kaze pravilno,otac zaspao,rado cu ga pitati sutra.

A ovo za majstore tacno 100%,tako i kod nas,svi u selu vare,svi imaju aparate,svi neki majstori,a posle svi kod nas da ispravljamo krive drine.Bolje nekad nista ne variti,napljuju sacuvaj boze,otkinu i posle donesu da se uradi kako treba,a dali moze niko ne pita?

- - - - - - - - - -

Daj objasni mi pojam'prohrom elektrode za tvrdo navarivanje'pa da odem na miru da spavam.
Objasnio,ko cita razumece,mirno spavaj i sanjaj Pamelu nemoj aparat za varenje.
 
E moj mirko,prohrom elektroda je za zavarivanje inoxa-nerdjajujceg celika i zilava je a nikako tvrda,za tvrdo navarivanje se koriste elektrode za tvrdo navarivanje imaju oznaku DUR.
 
Saša nije bitno kako majstori u Palanci kažu nego me interesuje kako se pravilno kaže.
A majstor širok pojam šteta što kod nas svi volu da ih zovu "majstore" a da li su stvarno majstiri i nije tako bitno. Moja ulica puna kojekakvih majstora a kad treba nešto komplikovanije od ašova i motike zavariti trči po 50 km.

Druze ja nisam profesor i ne drzim strucno predavanje o zavarivanju da bi se obazirao na cepidlacenje nekih reci napisao sam kako se narodski kaze nisam trazio po internetu pravilan upis kao pojedini. U glavnom svi ste razumeli o cemu se radi to je varenje boraksom i mesingom, zagreje se mesingana zica umoci se u boreks i sa tim se vari. Ocigledno imate slabe majstore cim ih juris 50km u krug.

Mirko varioc je najtrazenije zanimanje to stoji samo kod nas je malo trziste rada prebukirano sa variocima. Posto imamo taj institut za zavarivanje iz koga su izlazili najbolji varioci u staroj jugoslaviji svako ko nije mogao da nadje posao u struci isao je na kurs za varioca i pokusao da se zaposli u Gosinim fabrikama...
 
Druze,ti si tu a mnogi da zezaju lepu i laku komunikaciju i uvazena razmisljanja mnogih cenjenih clanova ovog foruma.Vidim postavljas pitanja kao da si sudija u sudu za organizovani kriminal,ili neki inspektor.

Necu se mnogo ubedjivati,samo cu nesto reci:Jesi li zapazio da navareni deo na samoostrecem raoniku nece da zardja,sta mislis zasto?
Veliki pozdrav svima!!
 
Imam stari Uljanik 140 ampera pojacavan je i dodate su diode da bi mogao da vuce bazicnu elektrodu. Taj aparat ima preko 30 godina. pre tih dorada sto su radjenje na njemu on je mogao dobro da vari samo sa Jadran elektrodama maksimum 4mm sto je za bravariju zakon ali nije za druge potrebe pa sam morao da ga pojacam sad vuce bazicnu elektrodu 4mm...
 
Mirko,ne zardja jer je nanesena legura koja ne rdja,al nije inox,iskreno,neznam koja je,,
Sasa taj aparat ma koliko da si budzio opet jedva vuce 3.25 rutilnu a ne 4 mm bazicnu.
I ako ne znas pitaj nekog iskusnog varioca tamo-bazicne elektrode se vare rotacionim ili invertorskim aparatima,trafo aparat aih samo lepi.znaci ni uljanik ne moze...
 
Mirko,ne zardja jer je nanesena legura koja ne rdja,al nije inox,iskreno,neznam koja je,,
Sasa taj aparat ma koliko da si budzio opet jedva vuce 3.25 rutilnu a ne 4 mm bazicnu.
Sa kojom sigurnoscu to cenis kad nisi video o cemu se radi? Ovde ima ljudi koji prave aparate koji ima da pojedu sve te sminkerske koji se prodaju po radnjama novi napravljeni da traju dok traje garancija...
 
Zato sto aparat od 145 a NE MOZE da vuce bazicnu elektrodu ma kako da je nabudzen,sta ti mislis da ovde ne budze ljudi?al ni jedan ne moze da bude bolji od fabrickih nikako.
 
Ovaj aparat je imao fabricki 140 ampera rekoh da je pojacavan znaci ima vise ubacene su diode za bazicnu elektrodu aparat radi super nemam zamerki. Mozda
sam ja slabo upucen mozda treba par hiljada ampera??? Ne varim ja hale i mostove! Posto je ovo forum o poljoprivredi sve od mehanizacije sto ima veze sa poljoprivredom sto trazi tvrdo zavarivanje i bazicnu elektrodu sa tim aparatom uspesno varim. Ako je varenje hala i mostova uslo u raspravu pa vam trebaju aparati od 1000 ampera onda ste pogresili sajt na kome cete dokazivati vase znanje o zavarivanju. Laku noc
 
Mozda je taj majstor autogenom grejao raonike koje je posle klepao ili kalio.
Sto rece mirko autogen je davno prevazidjen, koristi se i danas za grejanje,secenje,harkletovanje u zavarivanju nema sta da trazi.
Autogeno nije prevazidjeno i dan danas se koristi uspesno,mi na primer motike na spartacu i nozeve od tarupa navarujemo sa autogenim aparatom a isto i u Vitalu za navarivanje nekih tamo nozeva se jos uvek koristi autogeno pored svih naj,naj modernijih aparata sto imaju.Postoje zice slicne elektrodama koje sa autogenim nanose bez dodatka boraxa i slicnih praskova i daju cvrstocu od cak 67rokvela mi takve koristimo i najbitnija stvar je sto autogenim aparatom jako tanak sloj moze da se nanese i lepo da se nalije dok sa elektricnim aparatom ide mnogo teze a ta zica(elektroda) mislim da je Utg ali provericu ujutro pa cu napisati njene tacne oznake!Ta zica je debljine 2mm i oko sebe ima plast 5mm ko elektrode e sad najzanimljivije je to sto je tako elasticna i savitljiva da se bukvalno moze vezati u cvor ko sajla,a da plast ne popuca slikacu je sutra pa pokusati da okacim slike!
 
Elektroda za tvrdo navarivanje raonika UTP-65,a autogenim se koristi žica od neke legure vanadijuma,ako nekog zanima oznaka mogu da pitam
 
Nazad
Vrh