Alati i radionice

Momci vi najbolje da se sastanete negde i aparat u ruke i da vidimo ko je bolji.Batalite vise:ppozdrav:
 
Aj da napisem i ja nesto,sad citam nekoliko strana u nazad,evo sedeo otac pored mene i on citao bilo mu zanimljivo i sad ode da spava.Zanimljivo mu posto je on Specijalizovani atestirani elektro zavarivac 35 godina jos u poslu sve do penzije,vari levom ko i desnom,iznad glave,uspravno,vodoravno i da ne nabrajam,ja nastavio posao (zato i radim remont plugova i mehanizacije)ali nisam atestiran i skolovan za elektozavarivaca.
Kako rece:takozvani CO2 aparati su samo za varenje limova do 3-4 milimetra,a svako ozbiljnije varenje gde treba var da izdrzi odredjena opterecenja je elektro aparatom da kazemo elektrodom.Aparat od 145 Ampera(ali pravih 145 a ne ove zezancije sto se prodaju)na stabilnoj struji vari kao lud,topi materijal.Sve preko toga naravno da je bolje.
Primer:zapitajte se zasto proizvodjaci raonika koriste elektro aparat za navarivanja a ne CO2.
I co2 aparat je za mnoge bolji jer neumeju da vare sa elektro aparatom jer za to treba imati ruku i znanje.Nije dzabe taj zanat najtrazeniji i najplaceniji.Vecina velikih firmi je u stalnoj potrazi za elektro zavarivacima sa atestom,a ne za CO2 zavarivacima.
 
@sasa p
pozdrav,nevredi objasnjavati::super::

Ko je tebe prijatelju uopste terao da nesto objasnjavas! Sa tim aparatom od 200 ampera sto ti imas rade bravarske firme po ceo dan! ako uspes da ga ugrejes ti si genije ja onda bataljujem ovaj posao sto radim. Ova tema definitivno postaje mlacenje prazne slame iznosenje neadekvatnih podataka .. Pozdravljam i ja tebe

- - - - - - - - - -

Aj da napisem i ja nesto,sad citam nekoliko strana u nazad,evo sedeo otac pored mene i on citao bilo mu zanimljivo i sad ode da spava.Zanimljivo mu posto je on Specijalizovani atestirani elektro zavarivac 35 godina jos u poslu sve do penzije,vari levom ko i desnom,iznad glave,uspravno,vodoravno i da ne nabrajam,ja nastavio posao (zato i radim remont plugova i mehanizacije)ali nisam atestiran i skolovan za elektozavarivaca.
Kako rece:takozvani CO2 aparati su samo za varenje limova do 3-4 milimetra,a svako ozbiljnije varenje gde treba var da izdrzi odredjena opterecenja je elektro aparatom da kazemo elektrodom.Aparat od 145 Ampera(ali pravih 145 a ne ove zezancije sto se prodaju)na stabilnoj struji vari kao lud,topi materijal.Sve preko toga naravno da je bolje.
Primer:zapitajte se zasto proizvodjaci raonika koriste elektro aparat za navarivanja a ne CO2.
I co2 aparat je za mnoge bolji jer neumeju da vare sa elektro aparatom jer za to treba imati ruku i znanje.Nije dzabe taj zanat najtrazeniji i najplaceniji.Vecina velikih firmi je u stalnoj potrazi za elektro zavarivacima sa atestom,a ne za CO2 zavarivacima.

Koriste elektro aparat za navarivanje raonika jer zica od co2 nema tu tvrdocu. Za navarivanje takvog materjala koristi se elektro aparat i EDUR elektroda...
 
Zica od CO2 ostavlja relativno krte varove,a ovi sto proizvode raonike navaruju plocice na raonike sa obicnom elektrodom,a samoostrece sa prohrom elektrodom za tvrde varove,to je cela matematika.Ja sam kod Hudjika,Plamena,Rapida rado vidjen gost jer saradjujemo odavno.
 
Zica od CO2 ostavlja relativno krte varove,a ovi sto proizvode raonike navaruju plocice na raonike sa obicnom elektrodom,a samoostrece sa prohrom elektrodom,to je cela matematika.Ja sam kod Hudjika,Plamena,Rapida rado vidjen gost jer saradjujemo odavno.

Probaj par raonika navari edur-om da vidis sta je tvrdoca, jedino je malo krt pa nije za udaranje po panjevima ali u zemlju ide kao u sir, Posto ti je cale varioc sigurno zna sta je edur i zasta se koristi.
 
Kod gore nabrojanih sigurno nisi video,posto sam u proizvodnji kod njih bio 1000 puta,a ni kod ostalih nije nista drugacije.Jedino Kovacnica cantavir radi pojacavanje materijala kalenjem i sa prahom.
 
A mirko nisu co2 za limove,samo treba ozbiljan aparat,recimo kad sam bio u utvi vozila u pancevu tamo vare sasije cisterni mig postupkom(co2)al je zica debljine 3-4mm.normalno da je elekroda zakon,al i za to treba RUKA.ja takodje mislim da raonike navarivaju autogenim aparatom uz dodatak praha,a mirko 015,neznam dal si bio kod drugih,al kod hudjika sumnjam da si bio dalje od ulaznih vrata u radionicu,samo ako si kupovao neku masinu...
 
pozdrav narode.ima li ko iskustva sa black i decker brusilicama,i dal zna koja ih zemlja prozivodi...mozda kupim jednu polovnu povoljno pa valja li to sta..

ja sam kupio b&d brusilicu novu pre 4-5 god doduse manja brusilica 115, al nikakvih problemanisam imao, imam i njihovu busilicu isto kupljenu novu i isto zadovoljan, sad kad kupujes polovnu tu niko ne moze nista da ti garantuje
 
Probaj par raonika navari edur-om da vidis sta je tvrdoca, jedino je malo krt pa nije za udaranje po panjevima ali u zemlju ide kao u sir, Posto ti je cale varioc sigurno zna sta je edur i zasta se koristi.
Naravno da znamo,ali to se neradi jer ovi sto proizvode raonike neznaju gde ce raonici zavrsiti,mozda kod nekog ko ima mnogo kamena u zemlji.Ali da je dobra to stoji.

- - - - - - - - - -

A mirko nisu co2 za limove,samo treba ozbiljan aparat,recimo kad sam bio u utvi vozila u pancevu tamo vare sasije cisterni mig postupkom(co2)al je zica debljine 3-4mm.normalno da je elekroda zakon,al i za to treba RUKA
Naravno,ali takvih aparata jako malo i jako malo kvalitetne zice za takve rabote.
 
Za elektro varenje imam ruku ali mi strasno smeta dim i posle toga me bole oci jedino kad nesto moram sa njim da varim ja zavarim.

@Mindjusar ko vrsi navarivanje autogeno aparatom?, tim aparatom se radi harkletovanje i jos mnostvo stvari samo ne navarivanje.
 
Poslednja izmena:
Autogenim se varila nekad a i sad gde treba instalacija za grejanje po stanovima u doba Tileta:osmeh:Sad imaju prakticnija resenja.
 
Mislim da se jos uvek radi autogenom,jer je tvrdi sloj jako lepo nanesen elektrodom nema sanse tako da ga nanesu,ako se i tako ne radi,sigurno ne nanose prohron jer on je zilav,al nije tvrd to bi mirko tvoj tata trebao da zna,a sasa,kazd se hartletovanje a ne hark!to je autogeno zavarivanje uz dodavanje mesinga (ociscenogu u boraksu)
 
Ma sve je to kesa! Kad ja propalim disu gas i počnem da varim.... Da vi'š kako beže sa ulice žene,deca... Još ako stavim brener sa 3+mm rupom,pa udarim rafal.... Ni ptica na granama nema! Ma,mogao bih da istopim sve te vaše rel,tig,mig-mag štuc prc aparate.... :haha: Šalu na stranu.... 90-ih kada nam je cvetao biznis sa friznutim rezervoarima za gorivo i krpežom auta nismo mogli koristiti ništa drugo osim disu gasa. Co2 je bio pojam a falio nam je ne zna se! Muka je bilo raditi i sa rel-om na trofaznoj struji ne deblje od 2.5mm elektrode i amperaža do panja(145) i to jedva zavariš materijal debljine 4-5mm! Sve zbog fakin očajnog napona koji je zimi dostizao neverovatnih 150V. pa i manje! Eee tu negde 2000-1-e smo dobili pardon platili-kupili trafo i sad imamo konstatan napon od 240V na svakoj fazi. Majko mila kako su se onda preporodile alatke... Sećam se prvog uključivanja brusilice-veliki fleks . Kako se to vrtelo... Bukvalno smo mislili da nešto nije u redu,da radi na dve faze... Ma,sve je ''progledalo''! Možda ne bi bilo loše da sad uzmem neki inverter ili Co2 ali nije mi nešto preko potreban. Nema više te količine varenja. Zasad se krpim sa ovim što imam i grebem se kod šogora ako treba nešto sa Co2 da se zavari.

Opa dotakli ste se i autogenog dok ja nisam istipkao post!
 
Poslednja izmena:
Mozda je taj majstor autogenom grejao raonike koje je posle klepao ili kalio.
Sto rece mirko autogen je davno prevazidjen, koristi se i danas za grejanje,secenje,harkletovanje u zavarivanju nema sta da trazi.
 
Pošto vidim da je stručnjaka na pretek jedno pitanje.
Ko me prima za šegrta da radim besplatno samo da naučim kako se vari i to ne treba profesionalno nego ovako za svoje potrebe.

- - - - - - - - - -

I kako se pravilno kaže HARK... ili HART...
 
Talianu,Ce da te naucimo da varis i bez elektrode:osmeh:

I da dodam,napisao sam,"Prohrom Elektroda za tvrde varove"ko se razume u materiju razumece.
 
Mislim da se jos uvek radi autogenom,jer je tvrdi sloj jako lepo nanesen elektrodom nema sanse tako da ga nanesu,ako se i tako ne radi,sigurno ne nanose prohron jer on je zilav,al nije tvrd to bi mirko tvoj tata trebao da zna,a sasa,kazd se hartletovanje a ne hark!to je autogeno zavarivanje uz dodavanje mesinga (ociscenogu u boraksu)

Majstorski receno harkletovanje, bar se tako ovde majstorki kaze, nisam gledao po internetu kako se pravilno pise. U Smederevskoj Palanci je tesko naci coveka koji nije majstor svog zanata u srecna vremena imali smo najrazvijeniju industiju, sad smo pukli pa je majstorski posao postao potcenjen..

- - - - - - - - - -

Mirko zavisi sta podrazumevas pod tvrdim varovima? Sa zavarivanje tvrdih materijala bazicna elektroda je zakon "zavarivanje" ne "navarivanje"
 
Zanat Elektrozavarivaca je jos uvek kod nas i u svetu na glasu i trazen,ostali zanati kao sto rece "Pukli"

Napisao sam tako da ceo svet koliko toliko razume,znam da je svaki var tvrd,ali sam mislio na varove koji mogu da izdrze veliko habanje da se ne istupe a uz to su i elasticni.Zato se i koriste na raonicima.E sad elektroda i sam znas ima dosta za svakakve namene ali to je vec strucno razmenjivanje iskustava sto ce slabo ko razumeti od siroke narodne mase koja cita ovo i smeje nam se:osmeh:
 
Nazad
Vrh