Alati i radionice

Kakva su vam iskustva u radu sa ovakvom "stepenastom" burgijom?




Pravim cerupaljku za pilice i moram da probusim negde oko 120 rupa fi 20 u limu debljine 1 ili mozda 1,25 mm.Sa obicnom burgijom je taj posao skoro nemoguc...
 
Postoji li nasadni ključ za KM matice, imam jednu maticu koja mi nije pristupačna, na varijatoru na kombajnu duboko je unutra ne mogu ju nikako stegnit?!
 
Na kom varijatoru imas KM maticu?
U servisu gde sam ucio zanat je postojala garnitura nasadnih kljuceva za KM,tako da sigurno postoji samo ti treba mera.
 
Na kombajnu varijator na mjenjacu na remenici unutra (Claas Mercator) probat cu onda potrazit po moalo boljim trgovinama opremljenim alatom ..
 
Pa da zato što je trofazni zato i jeste jak tako i sa malom snagom to sam i pretpostavljao ,ovi novi monofazni nemaju snage ni blizu,to je takav motor i drukčiji princip rada ja uopšte ne koristim i izbegavam monofazne motore za bilo kakvu mašinu ili uredjaj imo sam monofazno tocilo na njemu brus 120 mm prislonim burgiju osam milimetara obrtaji padaju on krepa šta reći nije to nizašta a ne burgije oštriti .
 
Ako busi fi 20,ta rupa ce biti sve,samo ne okrugla,ok su te stepenaste burgije,ali treba cim manje obrtaje staviti i radi bez problema,u limu,stoput bolje od bilo kakve burgije.
 
Kakva su vam iskustva u radu sa ovakvom "stepenastom" burgijom?




Pravim cerupaljku za pilice i moram da probusim negde oko 120 rupa fi 20 u limu debljine 1 ili mozda 1,25 mm.Sa obicnom burgijom je taj posao skoro nemoguc...

Ja sam izbusio za tu cerupaljku sve rupe i to na staroj gorenje perilici , isao 3 debljine , jeste rupe nisu naidealnije okrugle ali neka stara bosova zelena bor masina je izdrzala ali sa pauzama jer se u zadnjoj fazi sa najdebljim svrdlom uzasno grijala, ali mislim da je bilo dovoljno fi 18 i uspio sam da poguram te gume unutra (davno je to bilo) , kupio nova svrdla deblja od fi 13mm koja su na tokarskom obradjenja na fi12 pa tako radio deblje rupe. Inace busio sam i sa ovakvim gore alatom ali mislim da dobar ostar borer nije teze okretati od ovog alata.
 
Nije poenta u tome da se lakse ili teze busi sa ovim,vec da kad se busi lim sa burgijom,na izlasku burgija hoce da zaglavi,zakine i za vreme busenja da skace,jer je lim tanak,i za takve stvari nisu namenjene burgije...
 
Ako busi fi 20,ta rupa ce biti sve,samo ne okrugla,ok su te stepenaste burgije,ali treba cim manje obrtaje staviti i radi bez problema,u limu,stoput bolje od bilo kakve burgije.
kad lim bušiš svrdlom ispod svrdla stavi krpu , u 2-3 slioja , najbolje kožu od rukavice ..rupa bude okrugla , savršena
ako je veči promjer svrla stavljaj više krpe ,12-16 jedan sloj , 16-20 dva sloja ..dalje tri sloja itd
 
Nisam odavno kupovao nekog alata :osmeh: , pa sam odlučio malo da se ponovim:

Nove Knipex CoBolt sečice:




Konstrukcija ovih klješta omogućava veći pritisak (polugu) - lakše sečenje.

XxmAwJm.jpg


i jedne klasične sečice sa produženim ručkama (250mm), polovne ali očuvane:


V4oUo4E.jpg
 
Kad bušite lim običnom burgijom. ispod i iznad lima stavite daščicu i bušite kroz nju. Ako je manji komad stavite sve skupa u neku stegu i kad izbušite rupa će biti okrugla. Ako je veći komad stavite veću dščicu i pritisnite nogom. Da bi rupa bila na mjestu gdje treba prvo na limu i gornjoj daščici izbušite manju rupu pa kroz nju poravnate rupe prije stezanja.
 
Imam tremilicu za secenje metalnih cevi,rucne je izrade,nije fabricka.Nije dobro uradjena,ima mnogo velik broj obrtaja.Hteo bih to da sredim,tako sto bih zamenio,tj.,napravio druge remenice.E,sad,ono sto me zanima,to je koji broj obrtaja bi trebalo da bude?
Imam brusilicu (veću) koja je predvidjena za brusnu plocu od 230 mm.(tu od 230 bih koristio i na tremilici) Na toj brusilici pise da ima 6600 obrtaja.
Pretpostavljam da je taj broj obrtaja na rotoru,je l tako?
Otvorio sam je i prebrojao zube na konusnim zupcanicima.Veci zupcanik ima 41 zub,a manji 10.Ako sam u pravu da je 6600 broj obrtaja rotora,onda dodje da je broj obrtaja brusne ploce:
41/10=4,1.
6600/4,1=1609
Sta mislite,da li je tih 1600-1700 obrtaja dovoljno za tremilicu?
 
Nazad
Vrh