Alati i radionice

Hteo bih do jeseni da napravim konacno neku mini seckalicu za granje i slicno,imam toga previse i cesto se baca na otpad jer ko ce to sve sitno da secka ...a i na prikolicu kad se baca zauzima mnogo mesta.
Za sad jos nista ozbiljno,ali me zanima npr nozevi za istu,neka najjeftnija varijanta sta bi moglo biti ?.Ja licno sam razmisljao o obicnom plocastom celiku sto ima po otpadu ,tipa 1-2cm debljine,da se odradi ivica kao noz i onda se navari za ovim elektrodama za tvrdo navarivanje ,i posle ponovo se napravi ostrica.Jel bi to bilo izvodljivo ?.Gledam tvrdoca tih elektroda za te namere su tvrdje nego hardox 600 ,ili tu negde jednako ....
Kupi od Ognjenog Zmaja nozeve za seckalicu, jeftinije ces da prodjes, a verovatno i bolje.
 
@Arkadije
Moji noževi su od manganskog čelika, onog za raonike. Ne trpi tu samo oštrica već ceo nož. Nož ne seče pravolinijski kao grickalica za nokte već se okreće sa osovinom pa trpi i bočni otpor.....
Evo kako izgleda presečeno mesto:
c2e06533cff1982e292abaabd8daf644.jpg

711ef9636d892fe0c141117b1416a3a1.jpg

Mada moja seckalica bez problema seće "granje" od 10cm prečnika...
E sad ako ćeš da praviš manju 'bem li ga, možda bude valjalo i onako kako si ti napisao.
Jedan savet: nemoj praviti onu malu sečku sa jednom osovinom što granu stiska o ploču, razočaraćeš se....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Videcemo do jeseni jos sta i kako,vidim itekako prednost sa 2 osovine,samo me nozevi brinu ....
Posto je taj manganski celik ?,Hardox 450 je oko 500din/kg koliko sam se raspitivao....
 
Manganske noževe sam plaćao 20e komad, sve komplet urađene. Dok od hardoxa bi bio oko 60e, pošto je hardox mogao da se kupi samo u nekim blokovima pa bi bilo puno glodanja = skupo!
To je bilo pre 3 ili4 godine....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Citam po netu o ovom hardfacing ,tvrdom navarivanju,bas sam naisao na nekoliko mesta da se navaruju ovi nozevi kod tih seckalica,chipera i slicnih,za drvo.A ima i navarivanja diskova na tanjiracama i jos sto sta ....
Jel neko ima iskustva sa ovime,jel ko navarivao bilo sta sa tim elektrodama ,raonici,kojekakvi nozevi,motike spartac itd itd ?.

 
Utp kao medjusloj ,tj prvo nju pa eu303 ili ?.Na sajtu sad citam da UTP ima tvrdocu vara 25hrc,ili 250 brinela,sto je jako mekano.Materijal za nozeve kojekakvih seckalica kao sto bi pravili je u rangu +-45-58 hrc/450-550 brinela.
A EU303 je na oko 43-45 hrc-a,sto je ok.
Ali onda vidim npr ove gore elektrode sto sam ja postavljao link (e dur,abradur) ,preko 55-60hrc-a tvrdoca vara,sto je odlicno,ali se postavlja pitanje dal bi se mozda krunio zavareni deo od ostatka noza ....preporucuju medjusloj tom inox 18/8 elektrodom,pa onda ko zna mozda i ne bi bilo nikakvih problema ....Ima i od Esab-a elektroda za taj posao,pa i zica za co2 aparat ...
 
Ja te E-dureve ne koristim, ali koliko mi je poznato ne krune se.
Koristim još i ELOX R312 , ali to je opet srednja tvrdoća i dobra je jer zavaruje bukvalno sve za sve..
 
Citam po netu o ovom hardfacing ,tvrdom navarivanju,bas sam naisao na nekoliko mesta da se navaruju ovi nozevi kod tih seckalica,chipera i slicnih,za drvo.A ima i navarivanja diskova na tanjiracama i jos sto sta ....
Jel neko ima iskustva sa ovime,jel ko navarivao bilo sta sa tim elektrodama ,raonici,kojekakvi nozevi,motike spartac itd itd ?.

Ja navarivao rubove klinova na tupanjac teskoj/poluteskoj drljaci , da li su EZ ABRA60 ili ABRA65(ovdje najjeftinije) nisam siguran , ali evo vec duze vrijeme ne vidim nekih problema ali klinovu su u kvalitetu armature , mekani , moguce da je neki legirani celik da bi bilo problema.
A elektrode spadaju u bazična debelo obložena elektroda za tvrda navarivanja.
 
giQNL9r.jpeg



Probao da rastavim rukavac prednje osovine na starom Fendtu . Ima lufta. Vjerovatno u vezi cahure br 2.
Odvrnem maticu 12, al nema sanse da izbijem rukavac br 13 koji ima kroner sa kronera dijela 14. Pije wd al neide cekicem kad se udara . Za radapciger nema mjesta da uhvati smeta poklopac 10. Jedino neki radapciger sa tanjim kukama jer ima zazora par mm , al taj onda nebi izdrzao. Dali da pokusam da grijem br 13 okolo? Plasim se da ne oslabim nesto
 
Zar ta ruka 13 ne hvata na konus rukavac?
Nekako mi logicno da bude konus?
A i sta ce grejanje oslabiti?


Послато са M2006C3MII помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh