Agrotehnika u soji

Kazi mi na koliko sejes red od reda?
Da li spartas?
 
Jos jednom bi ponovio nasa licna, a i iskustva iz mog atara.
Soja je najobicniji korov koji voli dve stvari, a to su:
1. Kisa, kisa kisica i to kad formira i naliva zrno i
2. Prosecno cistu njivu, to jest ne voli konkurenciju.

Sve ostalo, a to su razna mineralna i folijalna djubriva su samo sminka i nisu neophodna u soji.
Napomenuo bi samo da ako se soja gaji duzi niz godina u monokulturi pozeljno je baciti NPK djubrivo da se zemlja ne isposti previse.
Dakle ako gajite soju na soju recimo dve godine za redom nema potrebe za nekim preteranim djubrenjem, malte ne da i ne treba.
U susnoj godini ni 200 kg NPK po KJ bez kise nece doneti nista bolji rod, a u kisnoj nece imati ekonomsku racunicu.

Napomenuo bih da se u mom kraju soja gaji na velikim povrsinama, a konkretno kod mene bi ove godine trebala da zauzme negde oko 80-ak KJ.
 
paorpaor je napisao(la):
Jos jednom bi ponovio nasa licna, a i iskustva iz mog atara.
Soja je najobicniji korov koji voli dve stvari, a to su:
1. Kisa, kisa kisica i to kad formira i naliva zrno i
2. Prosecno cistu njivu, to jest ne voli konkurenciju.

Sve ostalo, a to su razna mineralna i folijalna djubriva su samo sminka i nisu neophodna u soji.
Napomenuo bi samo da ako se soja gaji duzi niz godina u monokulturi pozeljno je baciti NPK djubrivo da se zemlja ne isposti previse.
Dakle ako gajite soju na soju recimo dve godine za redom nema potrebe za nekim preteranim djubrenjem, malte ne da i ne treba.
U susnoj godini ni 200 kg NPK po KJ bez kise nece doneti nista bolji rod, a u kisnoj nece imati ekonomsku racunicu.

Napomenuo bih da se u mom kraju soja gaji na velikim povrsinama, a konkretno kod mene bi ove godine trebala da zauzme negde oko 80-ak KJ.
koliko sam te skuzio velis da ne idem sa nicim sto se tice mijesani gnoiva, ma i kod mene to prolazi neku su sijali god tako i nista ja nemam bolji prinos od njih, neznam razmisljam onda i ja o tome -sijetva bez gnoiva ali ici sa folijarnom prihranom i to je to, mislim da nece biti nikakve razlike, sto si i sam rekao kisa kisa kisa kisa i opet kisa to ju dize kad je ona u pitanju i prinos naravno.....
 
tamara1611 je napisao(la):
Kazi mi na koliko sejes red od reda?
Da li spartas?
Sejem red do reda 45cm,uglavnom špartam jednom,mada neškodi ako se odšparta i drugi put,soja voli da mu se zemlja malo * povetrava *
 
Pojava anomalija na soji u Brazilu
Postavio Dragan Brkić
Tuesday, 08 February 2011
Puna medijska pažnja je usmerena na otkriće pojave anomalije u brazilskim poljima soje. Ova pojava je nazvana "Mad soje II" ili ti "Pobesnela soja II deo". Ova pojava je otkrivena u poljima soje u regionu Mato Grosso, kao i drugim lokacijama u centralnom Brazilu. Nakon početne zabrinutosti da anomalija može prouzrokovati značajne gubitke roda soje u državi, sada izgleda da je učestalost anomalija u 2010/11 zapravo niža nego u 2009/10.

Kada je reč o pojedinim ispitanim slučajevima anomalija, izgleda da to nema za posledicu značajno smanjenje prinosa. Ova pojava je za sada lokalnog karaktera. U Sinop-u, mestu koje se nalazi u severnom Mato Grosso-u, poljoprivrednik po imenu Gilmar Bellini je izjavio da je 20% od svojih 500 hektara soje bilo zaraženo tokom vegetacije 2009/10., ali nivo infekcije u ovoj sezoni je znatno manji ove sezone vegetacije.
Simptomi uključuju anomalije poput visoko pozicioniranih cvetova na biljci i odbacivanje mahuna, izobličeno lišće i izobličene mahune i različito zrenje mahuna na istoj biljci. U teškim slučajevima, ovo degenerativno obolenje soje može smanjiti rod od 30 do 50%.Uočeno je da je ova pojava prisutnija tokom sušnijih godina tj.na područjima koja imaju više temperature.

Anomalija utiče kako na konvencionalnu, tako i na GMO soju, u min.till konvencionalnoj obradi tla, i pod raznim režimima pesticida.
Istraživači misle da potencijalni uzrok anomalije može biti napad insekata, ali te pretpostavke još uvek nisu dokazane. Oni još uvek pokušavaju da utvrde uzrok problema, ali u ovom trenutku ne mogu da daju nikakve konkretne savete proizvođačima o tome kako da u budućnosti bore sa ovim degenerativnim oboljenjem.
 
eto samo nam jos to fali i da odemo u lepu da nelajem, nadam se da ce ostati i dalje izolirani slucaj i da ce znanstvenici iznaci nekakvo rijesenje kao i uvijek, bila je pticja gripa pa svinjska i da ne nabrajam dalje pa je to pogodovalo farmaceutskim kucama tako ce i ovo pasati kucama koje prave herbicide a mi cemo ka i uvijek platiti to sve skupa.... :udri:
 
Citajuci sve ove komentare u velikoj sam nedoumici .Prosle godine sam imao kukuruz na 2h koji je bio zahvacen 30% DIABROTIKOM i sada bih posijao soju zbog plodoreda.Pre setve kukuruza dao sam 100kg ureje i 100kg 15+15+15.Sad se pitam dali da pre setve soje dam isto ovoliko vestaka ,ili da nebacim nista kako neki savetuju.Ako nema nekog velikog efekta onda nebi da trosim pare na nesto sto nece dati neki vidljivi efekat.Molio bi da mi odgovori paorpaor jer vidim da dobro poznaje ovu materiju.
 
Dok ne odgovori paorpaor da pokusam ja. Baci 50-100kg AN-a po kj, seme tretiraj sa nitraginom i sej.
 
Evo i ja da te posavetujem.
Nemoj nista bacati od djubriva, a narocito ne ureu. Moze malo AN-a, ali malo, mozda 50 kg po KJ.
I ja sam mislio da soji treba nesto, ali sam vise puta sebi dokazao da joj ne treba nista. Soji treba VODE i sklop. Ostalo sve moze a ne mora jer nema ekonomskog efekta. Naravno to ne znaci da je sejes u zemlju u kojoj nema ni N ni P ni K.
 
Ko nije bacio ili zaorao n-p-k 15-15-15 nije ni imao bog zna kakvu soju 12-15 metri je kod nas bilo.Mozda je los kvalitet zemljista kod nas neznam.Slobodno bacite 120-150 kg maksimalno po katastarskom jutru kad se baci vise hoce da podgori malo.
 
Bacite ako hocete i 500 kg, ja vam prijateljski a vi kako hocete.
U mestima Bac, Vajska, Novo Selo seju soju na najmanje 60 % atara. Znaci li to da su ti ljudi ludi pa idu sebi u stetu ?
 
Mozete baciti an ili malo urea jer soji treba azot samo dok se neformiraju azotne kvrzice,posle toga ona sebe sama snabdeva azotom iz vazduha,najbolje je npk na jesen
 
ja sam na parceli gde planiram da sejem soju izvukao otprilike prikolicu stajskog po aru - po ovim vasim postovima nju bi trebalo samo da zaprasim sa onim nitraginom i to joj je do zetve - uz zastitu od korova i eventualno spartanje?
 
cika_jova je napisao(la):
ja sam na parceli gde planiram da sejem soju izvukao otprilike prikolicu stajskog po aru - po ovim vasim postovima nju bi trebalo samo da zaprasim sa onim nitraginom i to joj je do zetve - uz zastitu od korova i eventualno spartanje?

I nastaje borba sa kerećim grožđem...
 
Bas vam hvala na savetu.Ja sam hteo da bacim po 100kg ureje po kj ali sad kad ste me posavetovali bacicu po 50kg ana.Posto cu ovde ustedeti na djubrivu mogu da ga vise bacim na njivu gde cu sejati kukuruz.100kg ureje i150kg3x16.
 
Nazad
Vrh