Ракија од шљиве

Evo ljudi da se i ja malo uključim u diskusiju vezanu za pečenje rakije. Dakle ove godine ćemo, već je izvesno, nabrati 10 do 12 tona šljive za rakiju, biće to mnogo više ali su mi voćnjaci mladi i tek su stigli na rod. Inače biće 5 do 6 tona lepotice, 1 do 2 tone rodne i 3 do 4 tone stenleja. Sve šljive sam uredno zalivao cisternom na 7 do 10 dana u poslednjih 2 meseca tj. do sada je bilo 5 zalevanja i danas počinjem novi krug, do sada smo ispolevali preko 120 000 litara vode. E sad pošto je dobijena dosta dobra sirovina, pristupamo vadenju koštica na mašinici koju sam sam napravio. Dalje ide u plastične,zelene, kace na vrenje što je u stvari moj najveći nedostatak i nepoznanica. Kasnije pečemo na običnom domaćem kazanu od 160 litara, sa dodatkom uređaja za izdvajanje metil alkohola, bar u nekoj meri, a koji se postavlja između kazana i kace, a koji koristimo samo na prepeku. Rakiju kupamo kroz vodu, bacamo 1 litar, mada to zavisi od toga na koliko stepena je potekla rakija a koliko dugo je pre toga izdvajano na dodatnom uređaju, tj maloj ili dodatnoj tabarci. Rakiju skladištimo u hrastovu burad i tu stoje 2 do 3 godine. E sad to je ukratko a za detalje možemo kasnije. Mene trenutno interesuje nešto što mi svake godine pravi problem a verujem da će i ove, Dakle kako da izbegnem masovnu pojavu stenica oko i u kacama sa kominom. Dok komina vri i mešamo je odnekud se stvore rojevi stenica. To je doduše postojalo oduvek ali me interesuje da li neko zna za naki način ili sredstvo kojim se one mogu suzbiti ili rasterati i koliko su one štetne po kominu.Takođe me interesuje da li uvek mora da se stvori na vrhu pogača koju kasnije pre pečenja bacam ili takođe može nešto da se doda u kominu pa da se ona ne stvori na vrhu, tj. koliko je to uopšte pametno ako ona kasnije možda štiti ostatak komine od spoljnih uticaja, bez obzira što na kace kad se vrenje završi postavim poklopce.
Hvala unapred
Evo nekoliko slika ovogodišnjeg roda, mašine za izdvajanje koske i td.


 
Poslednja izmena od urednika:
Za musice i pogacu ti ne mogu nista reci,ali te mogu pitati vezano za tu spravu za odvajanje kospica :osmeh: Na kom principu radi i koliko vremenski treba za,recimo,sto kila sljive.Da li je kao kašu izbacuje u kacu,ili cepanu?
 
Košpicu treba obavezno vaditi, samo ona te štetne materije ne sadrži više kod stenleja nego je kod njega procentualni udeo košpe veći nego kod Čačanskih sorti. Inače ja za rakiju mogu da preporučim Čačansku lepoticu, redovno rađa i ima više šećera od stenleja, a lakše ju je iznegovati od rodne , koja ima bolja svojstva ali neredovno rađa, ima veći problem sa sušom i sl.

- - - - - - - - - -

A što se tiče cepanja, to je kad se šljiva iseče na pola, izbaci koska a ona tako na polutke zamrzne. Prodaje se mahom u inostranstvu za pekmeze i sl. Sečenje ili cepanje se radi ručno nožem. mahom to rade žene na liniji i prosek je 150 kg u smeni.
 
A kakve su to štetne materije, moj otac košpicu ne vadi (i sumnjam da će me poslušati jer on naravno najbolje zna i zabole ga baš znate već šta, to su njegove reakcije na moje dobronamerne komentare), da li su one štetne u smislu otrovne, nisu dobre za organizam ili štetne samo po kvalitet rakije?
 
I mene veoma interesuje ovo oko vađenja košpice i koliko je to isplativo prilikom pravljenja rakije??!!
Hvala.
 
Poslednja izmena od urednika:
Košpice mogu da naprave problem oko kvaliteta rakije i to je fakat, posebno ako se za pečenje rakije čekaju "zimski" dani. Ako pečete rakiju po završetku previranja šljive onda ne bi trebalo da postoji bilo kakav problem (mada pojedini iskusni rakijski tipovi tvrde da se oseti razlika).
 
Mi pečemo odmah po previranju. Kvalitet nije na prvom mestu jer pečemo od kajsije takođe i tu vadimo košticu i poštujemo sve, od šljive je čisto "da se ne baci" jer imamo samo 7 stabala stenleja sa čijim plodom ne znam šta bih iskreno...tako da ako razlika nije velika, ne bih se mučio da vadim, nije tako lako kao na kajsiji pogotovo jer ubacujemo i ove prevremeno otpale, naravno ne skroz zelene..bitno mi samo da nije otrovno, mada ja rakiju i ne pijem, i ta šljivovica nam dođe onako više medicinski i kad dođe neki alkos u goste da ne popije svu kajsiju :)))
 
Nepaziš na satu. ;) Samo je šljiva sa prve slike navodnjavana, dok je druga na skroz drugačijem terenu i bez navodnjavanja.
Pazim, alii zgleda da nisam bio na tom kad se to predavalo. Donecu opravdanje :)
Mora da sam nesto preskocio, u svakom slucaju hvala za odgovor.

Mirko, pripazi na raznorazne strucnjake.
Stenlej je losa sljiva za rakiju, ne iz razloga sto kospa sadrzi neke stetne materije za razliku od drugih sorata (koje ih valjda ne sadrze?) vec zbog toga sto je rakuja od stenleja losija. Ima to veze sa kospom ali ne sa viskom stetnih materija kako objasnise profesionalci.
A sto ne probas lepoticu za rakiju?
Rodna je ok ali rezidba stvarno mora da bude obazrivija. Nekad treba jaca nekad slabija i onda to sljaka. Sarka i rodna su prica za sebe. Komplikovana i specificna.
Rodna, sarka i ja se druzimo vec decenijama i evo nas svo troje zivi i po malo zdravi.
 
Pozdrav svima!

Pekao sam i sa košticama i bez...razlika neverovatna!
Kad kažem bez koštica... mislim na to da se koštice odvade pre fermentacije, a totalno je drugo kad u toku fermentacije budu koštice u buretu, a još gore kad se pečenje rakije vrši sa košticama!
Nije problem ako su koštice cele, nego ih ima dosta koji su otvoreni(kao školjke) a srž sadrži "cian"... i sve to dovodi do pojavljivanja "ciano vodonične kiseline" u komini, koja nije dobra i jako kvari rakiju.
Koliko je štetno...hmmm neznam, al verovatno nije dobra, čim je "cian" u igri... daje gorčinu i neki čudan šmek...
Ja sam ručno vadio koštice za jedno bure čisto ono radi experimenta, i rezultat je više nego očigledan.
Tako da razmišljam o izradi mašine za pasiranje tj.odvajanje košpe.
Neko je spominjao od forumaša da je ima, i mislim da je to vrh za dobru šljivovicu, tako da i ja razmišljam o izradi takve sprave u buduće, samo neznam šta se nalazi u njoj, tj. na koji princip radi?
http://www.youtube.com/watch?v=NXeYeJCCq1w

pozzz joe!
 
Ova prosta mašinica za odvajanje koske iz šljive radi tako što u koš sipate 50 do 100 kg šljive, upalite motor i onda počnu da se vrte ovi rendići na dnu koša. Bukvalno šljivu orendate, kaša pada ispod ove ploče u donju komoru, odakle je tzv. propeleri koji su takođe zakačeni za osovinu izbacuju napolje u kacu, dakle u obliku je kaše. Koske ispadaju sa druge strane ali tek kad se očisti cela količina i otvore se vratanca. Možete odraditi do 500 kg na sat.Inače dosta dobro čisti kosku a izdvaja i nešto pokožice. Jedino se mora dodavati malo vode ako je šljiva suva, tj. nije sočna. Pogoni je motor sA reduktorom.
 
Колега реците ми молим вас да ли долази до лома коштица, пошто је познато да је највећи проблем код машина за одвајање коштица лом, јер онда ракија добија горчину, читао сма да је довољно од 3-5 % поломљених коштица да се ракија упропасти.
Да ли сте машину сами правили, колико вас је изашла ?
 
Taaaacno iron,rakija od stenleja je losijeg kvaliteta,kospa se nakon previranja pocne otvarati i to daje gorcinu rakiji(to je jedina sorta za koju sam cuo da ima taj problem sa otvaranjem kospe),ali covek je rekao da ga interesuje sljiva za predaju,a ne rakiju.Citaj bre malo bolje postove :osmeh:
Postoji li ta masina u slobodnoj prodaji i koja joj je cena,ili to prave Mile,Žile,Gile po porudzbini?

- - - - - - - - - -

oktopod,ti bre malo malo pa opleteš po ocu u postovima :osmeh:
 
Tačno je da ima veze koliko ima polomljenih koštica i taj procenat ne sme da pređe 5 % ali kod mene nema ni 1 %. To se reguliše podizanjem i spuštanjem pregrade koja je iznad rendeta. Mora da se malo našteluje u zavisnosti od krupnoće.O tome koliko je bolja rakija od šljive sa izvađenom kospom mislim da nema potrebe da pišemo naširoko i ubeđujemo se jer stariji ljudi prevashodno a i neki mlađi teško prihvataju bilo kakve promene, mislim da je dovoljno da na Youtubu pogledate neke klipove pa da vidite da svaka iole ozbiljnija destilerija odvaja kosticu, a činjenica je da rakija iz kostice dobija gorčinu a u njoj takođe ima i cijanida kao što neko gore reče.
http://www.youtube.com/watch?v=0tqjwcHCWvY Ovde možete videti rendisaljku za voće sličnu mojoj.
Mene je najviše izašo motor sa reduktorom, jer sam kupio nov. negde oko 300 eura. Sve ostalo je možda 200 eura.Princip rada nije isti kao linka koji je postavio JOEKIKI, jer kod takvih mašina se šljiva takođe orendiše ali imate postavljeno rende koje stoji horizontalno i dugačko je oko 1 metar sa prečnikom oko 40 cm. Pošto je od prohroma samo ono je dosta skupo, tako da za takve mašinice sa takođe kapacitetom od oko 500 kg na sat traže oko 2000 eura. Ja sam ovu moju video kod nekog čoveka u okolini Milanovca, prešao sam tog dana 300 km u jednom pravcu da je pogledam ali šta je tu je.
Evo malo više slika:
 
Poslednja izmena od urednika:
ZICAPROM vrenje mora da se odvija u zatvorenom sistemu samo tako češ izbjeći problem sa mušicom. Problem je lako rješiv, kad satreseš sljivu u kacu uzmeš običan najlon, svežeš ga dobro preko kace, pa zatim zaljepiš još širokom selotep trakom između najlona i kace da dihta što bolje. Takoće još probušiš najlon na vrhu u koje staviš obično crijevo, da ima odušak prilikom vrenja. To crijevo staviš u posudu sa vodom (najbolje u plastičnu flašu od kisele ili sl.). Sa crijevom ćeš imati odušak svih gasova preko posude sa vodm a neće ti ulaziti komarica u kom. Samo vodi računa kad budeš stavljao crijevo da ti i ono dobro dihda, obepi i njega selotepom i nemoj da ti upadne u kom. Jeftino a dobro rješenje.
A kolač mora da se stvori, samo kad stviš ovako najlon nema ga puno 1-2 cm.

----

Rakija pečena bez košpi odnosno izdvajanje košpi pre vrenja ne može se porediti sa rakijom u kojoj se nalaze. Takva rakija je mnogo bolja da i najveći lajik može osjetiti razliku. A rakija od Stenlija može da bude izvrsnog kvaliteta samo uz izdvajanje košpi pre vrenja. Evo klega je dao slike stroja za to.
 
Slike su moje:osmeh:, tj. ja sam taj kolega, ali to nije bitno. Dakle čuo sam i ja da se postavlja najlon i da se buše rupe u njemu ali nisam znao za crevo i da gasovi idu kroz vodu a kroz vodu naravno ne može povratno da uđu stenice. E sad me interesuje, recimo moje kace su pvc od 500 litara, koliko ostavljaš prazno u kaci kad puniš komom da u toku vrenja ne bi podiglo najlon , i da li nešto smeta što na ovaj način ne može da se kom meša. Verujem da je dovoljno da crevo bude baštensko od pola cola.
 
Da dobro pitanje. Mješanje treba da se radi prvih 24 sata. Zato samo svežeš najlon na kaci (okolo nekim kanapom) da ga možeš lako skinuti i staviti. Znači samo ga svežeš bez ljepljnja selotep trakom, jer tako ima dovoljno oduška, a ako uđe koji komarac to je zanemrljivo. A kad završiš mješnje onda uradiš ovo sve što sam rekao. Da baš baštansko crijevo i ja stavljam, a ostavim oko 30 cm praznu kacu. I kod mene su od 500 l.
 
Tako da razmišljam o izradi mašine za pasiranje tj.odvajanje košpe.
Neko je spominjao od forumaša da je ima, i mislim da je to vrh za dobru šljivovicu, tako da i ja razmišljam o izradi takve sprave u buduće, samo neznam šta se nalazi u njoj, tj. na koji princip radi?


pozzz joe!
Ja sam u fazi završetka izrade pasirke...
Postavio sam sliku na temi '' uradi sam''
http://poljoinfo.com/showthread.php?2230-Uradi-sam&p=557670#post557670
Pa pogledaj, možda će te interesovati...
 
Ok hvala na objašnjenju, inače nadam se da ako stenice ne mogu da uđu unutra onda neće toliko da ih ima ni okolo, da li se one izležu iz koma ili dođu odnegde.jako je bitno da je mešanje dovoljno, kako kažeš samo u prvom danu.
Inače da predstavim još jednu sitnu stvarčicu koju sam poručio , to je posuda koja služi za ispiranje rakije kroz vodu, to mnogi rade, ja sam do sada koristio flašu sa vodom a rakiju sam kroz cevčicu spustao da dna ali ovo je mnogo kulturnije rešenje. Samo ću ga praviti da bude na svojim nogicama i sa većim kapacitetom.

 
Poslednja izmena od urednika:
Tih 1 % je gotovo savršeno, svaka čast.
Kolega da li je ovo uređaj za odvajanje metil alkohola, planiram i ja to da nabavim do početka sezone pečenja, samo bih pronašao prohromski jer mi je cilindar prohromski. Koliko sam razmeo čoveka koji ih izrađuje deo uređaja se puni aktivnim ugljem i on za sebe veže najveću količinu meti alkohola, a pošto je teži od etil alkohola sav pada na dno.
Malo ste mi daleko, ali da ste bliže došao bih da pogledam kako radi ta pasirka, da li ste razmišljali o proizvodnji sličnih pasirki i radu po porudžbini ?
:ppozdrav:
 
Pasirke za sada ne radim za prodaju iako bih mogao jer imam privatnu firmu sa 15 zaposlenih i tamo smo je i napravili. E sad ovo što sam ja postavio služi samo za ispiranje rakije kroz vodu i tu se odvajaju samo neka patočna ulja ili sl. koliko sam upoznat, a daleko je ovo od uređaja za odvajanje metil alkohola. Metil alkohol se odvaja samo pri destilaciji tj. ne može se kasnije odvojiti iz rakije. Tu je najbitnije da metil al. počinje da se pretvara iz pare u tečno stanje na nekih 10 stepeni ranije od etila tj. rakije, te se ta njegova osobina koristi i za njegovo izdvajanje. U vezi sa tim i treba bacati prvi litar i to bacati a ne vraćati u meku rakiju jer se na početku destilacije od nekih 64 pa do 78 stepeni približno izdvaja samo metil alkohol a onda kad se u kazanu postigne tih 78 stepeni počinje da ide i etil. Što znači trebate ugraditi, ja već imam, sat za temperaturu na kazanu i pratiti, a pri početku destilacije baciti sve što isteče do dostizanja ove granične temperature pa makar to bilo i više od litra. Ja za to imam poseban uređaj koji se postavlja između kazana i kace a sutra ću ga slikati, i objasniću pobliže njegov rad.
 
Nazad
Vrh