Ракија од шљиве

Ajd javi impresije. Ja uveliko pečem požegaču. Biće ove godine dooobre rakije.
P.S. Da vidiš kako me gledaju seljaci što vadim košticu :sta:
 
e posto je moje sito jakooo slicno ovome, zanima me da li kad sipas kominu da li cedis ili stiskas rukama da joj "izvadis dusu" ili samo surduknes i sto prodje sok to je to, a ostalo bacas?
 
У сито директно сипам четири канте од 15 литара, 60 литара кљука. Приметио сам да се најбољи ефекат постиже кружним поркетима обе шаке, када се процеди већина сока, онда добро истрљам коштице и полијем их са око 1 литром воде, да саперем све са њих. :ppozdrav: Прошле године су их све појеле свиње око 200 кг, али ове су све завршиле на депонији.
 
Ja sam napravio ram 100x80 cm najsličniji onom za prosejavanje peska i na njega pričvrstio čeličnu mrežicu sa okcima 12x12 mm. Imam jednu plastičnu kacu od 750 l i na nju stavim sito. Na sito sipamo 2-3 kofe od 25 l komine i pokretima kao prilikom prosejavanja za nekoliko trenutaka sve osim koštice prođe dole. Ukoliko je gusta komina kružnim pokretom ruke pređem preko kljuka pa ponovim postupak. Nije baš lako ovako odvojiti košticu na oko 7t komine ali dok ne napravim pasirku sa odvajanjem koštice mora ovako.
 
tako sam i ja radio, pa mi je bila mnogo gusta smesa i zagorevao mi kazan, morao sam da dodajem vode u svaki. a kao sto Vladimir kaze veliki je posao, tako da cu sledece godine verovatno vaditi cim skupim sljivu.
 
Ja sam napravio ram 100x80 cm najsličniji onom za prosejavanje peska i na njega pričvrstio čeličnu mrežicu sa okcima 12x12 mm. Imam jednu plastičnu kacu od 750 l i na nju stavim sito. Na sito sipamo 2-3 kofe od 25 l komine i pokretima kao prilikom prosejavanja za nekoliko trenutaka sve osim koštice prođe dole. Ukoliko je gusta komina kružnim pokretom ruke pređem preko kljuka pa ponovim postupak. Nije baš lako ovako odvojiti košticu na oko 7t komine ali dok ne napravim pasirku sa odvajanjem koštice mora ovako.

Па мени су окца 12 мм превелика, треба направити или више сита или сита са мањим окцима ! А у вези пасирке треба можда отворити нову тему, јако је битно да пасирка буде добро подешена, да не би ломила коштице јер само 3 % поломљених коштица може дати горак укус ракији.
 
ja jos nemam svoj kazan, zajmim po selu, ali kad budem kupovao definitivno cu sa mesacem :)

Ne bacaj pare..ista ti je "prica"...samo je pitanje "majstorstva"...za pocetak, posmatraj kako se kuva pasulj..i kada zagori...Znaci u pocetku jaka vatra..da se podigne sa dna i naravno optimano vode...pa kako voda isiparava smirujes vatru..ali tek toliko da da ono sto "kuvas" ne padne dno i zagori...jbg...isto se to desava i u kazanu...samo jbg...majstorstvo...itd..razmisli o tome...kod dobrih "majstora" nikada ne zagori...razmisli o tome...sto ti napisah ...ima logike zar ne?Nikada necu kupiti kazan sa mesacem...to je znak da nisam dobar "majstor"...hahahha,jer sledece godine ,pasce ti na pamet /ili ti na "Vo imja oca"/..da kupis i "tefloncA"...a za dve godine i onaj kazan na 5 nivoa koji odvaj metil u prvj frakciji...itd...A sve to radi nasi,stari,dobi kazani,samo ,malo vise znanja i tehnike...jbg....

Misa D_fiskal



Dalja priča o kazanima u posebnoj temi, hvala: http://poljoinfo.com/showthread.php?1050-Kazan-za-pečenje-rakije
 
Poslednja izmena od urednika:
kazandzija0dv.jpg


---------- Poruka napisana u 09:59 ---------- Prethodna poruka je at 09:58 ----------

E ovo se zove ljubav prema poslu :osmeh:
 
Da li neko zana kako mogu da konzerviram kljuk od šljive pošto nisam siguran da ću sve ispeći s obzirom da se približava zima a ostalo mi je još tridesetaka kazana. Kljuk mi je u burad od 220 litara, sa poklopcem.
 
Мој савет колега би вам био да ако је икако могуће испречете све ове године. Ако не стигнете све да испечете најбољи принцип је додавање конзерванса и херметичко затварање буради.
 
Sigurno je da ću se potruditi da ispečem sve ali ko zna da li će me vreme poslužiti. Koliko konzarvansa i kako dodati, pošto to do sada nisam radio. Hvala.
 
Ipak sam danas završio sa pečenjem, 119 kazana, ostaje mi sada još za prepek oko 18 kazana. Bitno je da sam rešio kominu a kako meterolozi najavljuju uspeću i ovo. Pozdrav svim forumašima i s rakijom do kraja godine.
 
Nazad
Vrh