Ракија од шљиве

Naravno da je tacno.
Sve sto ja napisem je tacno
(ps, evo male igre za tebe kad si vec toliko opsednut mojim nikom, probaj da nadjes nesto sto sam napisao i da dokazes da je to pogresno, nemas sanse)

Citaj bre malo bolje postove
Pa sad, kako koje i kako cije
Tvoje nisam bas pratio jer si mi bio (i ostao) apsolutno neinteresantan ali kad se vec nameces evo pokusacu da ih pratim malo redovnije.
Ovi "profesionalci" su mi bili zanimljivi. Sljivar i vocar, sad vidim da su profesionalci u spravljanju rakije taman toliki (citaj nikakvi) kao i u poslu gajenja voca.
 
Danas sam merio procenat šećera u, po meni, prevreloj komini. Izvadio sam sok iz bureta u epruvetu i izmerio ga širometrom koji meri Ešlove stepene. Imao sam vrednost 20. E sad po nekoj računici koju sam primenio taj broj 20 sam podelio sa 4, ili pomnožio sa 0,266, i tako dobio procenat šećera u komini, ali sam i odbio 4 što je vrednost iz tablice i predstavlja procenat nešećernih materija. Po toj računici sam dobio da je procenat šećera u mojoj komini oko 1% i da je ona spremna za pečenje. Da li neko ima sugestiju na moju računicu jer nisam potpuno siguran u ispravnost.
 
Nepoznajem "Eslove" stepene, tako da nemogu ništa pametno reći, dal valja ili nevalja...
Jedino mogu predložiti da uradiš merenje sa običnom vodom, i posle te matematike trebalo bi rezultat biti 0%, i samim tim videćeš dali je tačan širomer i izvućićeš zaključak, dali je merenje od 1% tačan.

Ja obično proveravam upaljačem(plamenom), a kad vidim majmua u buretu :haha:... materijal je spreman je za destilaciju.
 
bild0662.jpg

Danas sam radio malu probu pasiranja, pa sam otvarao mašinu da bih uradio neke prepravke i evo slika detalja iznutra.
 
Poslednja izmena:
pozdrav.dosta sam naucio od ovih postova.Pitanje za ZICAPROM,gde bih mogao da kupim ovaj aparat za ispiranje rakije?i koliko je? HVALA
 
Dodatak za ispiranje rakije kroz vodu mi pravi naš kazandžija iz Svrljiga koji mi je pravio i kazan a i onaj dodatak za odvajanje metil alkohola. Cenu ne znam, nisam ga ni pitao, a biće gotov do srede pa ću slikati i postaviti a i pečenje će polako da počinje pa ćemo postaviti i slike u radu. Inače danas sam bio na skupljanju i radio sam na pasirci i mogu reći da radi fenomenalno. Jedan čovek može da iskoštiči nekih 500 do 600 kg na sat bez problema, mašina može više ali ja ne mogu da stignem da usipam džakove, dodajem vodu, nosim kofe sa kominom do bureta, pošto još nisam rešio problem muljne pumpe, izvadim koske i td. Koske odvaja odlično a i brojao sam uzorak od 250 očišćenih koski i našao sam 3 ili 4polovine tako da je lom zaista mali.

Inače šljiva je zaista puna šećera, to je zasluga mojih 6 zalevanja u poslednja 2 meseca, izvuko sam preko 60 traktorskih cisterna vode, lepotica je malo trusana i onda stajala na zemlji 2 dana pa danas sakupljana, merio sam refraktometrom i ima 95 ešlova stepena tj. 21 % šećera tako da sam dodavao i vodu, delom zbog lakšeg iskoštičavanja delom zbog previsokog šećera.
 
Kompaj kod ove tvoje pasirke interesuje me da li se okreće sito ili ove tri cijevi unutr sita. Kolike si sange stavio motor.
 
#sljivar
Okreće se osovina sa te tri kvadratne cevi.
Ako bolje osmotriš drugu sliku videćeš da je na krajevima sita (na prstenivima za ojačenje) navareno po dva šrafa koji prolaze kroz prednju i zadnju stranicu kućišta, a da se sito ne bi moglo okrenuti usled trenja.
 
OK jasno ko dan. Još jedna me stvar interesuje koliko su te tri kvadratne cijevi odmaknute (rastojanje) od sita.
 
Pozdrav svima!
@Kompaj - jel to sito od filtera kamiona?
Video sam pre koji dan na odpadu jedan, pomislio sam na tebe(kako si opisao sito) al nisam ga kupio, jel mi izgleda tanak materijal, i dosta se ugiba.
Kako si zadovoljan sa pasiranjem? kako radi sprava?

pozzz joe!
 
#joekiki
Sito nije od kamiona, nego sam kupio tablu perforisanog lima debljine 1 mm sa rupama od fi 8 mm..Nažalost morao sam kupiti celu tablu.
Radio sam tek malu probu.Imao sam na raspolaganju samo dve kante šljiva (one od farbe za krečenje).
Kad sam ubacio prvu katastrofa: mnogo slomljenih koštica a prežeivele koštice neće napolje ni pod razno :haha:
Onda rastavim mašinu i dođem do zaljučaka : -pošto su lopatice napravljene od kraja do kraja kućišta, pri ulasku jednog broja šljiva odmah je dočeka lopatica i ošamari je tako da se raspadne.
- iz istog razloga (dužine lopatice), centrifugalna sila je neprestano vrti po situ.
Onda sam skratio oba kraja lopatice za oko 5 cm, a na onom kraju gde špice ispadaju sekao sam pod uglom od oko 45 stepeni da bi ih ta kosina usmerila napolje.

- - - - - - - - - -

Iz druge kante sam prebrojao 500 plodova i ubacio ih na pasiranje, da bih prebrojao čitave špice koje su ispale.
Pomagao mi je moj stari, i on je masu koja je ispadala pustao preko ruku da bi napipao slomljene koštice.
Verovatno nisam dobro prebrojao... Nije bilo slomljenih:sta:
To je naravno nemoguće, ali...
Poklopio mi se broj ubačenih šljiva i broj koštica u posudi.Naravno ubrojao sam i one koje su se zadržale na dva mesta unutar sita (na čeonom limu sa unutrašnje strane i na usipnom levku) zalepljene u masi.
Naravno, nemoguće je da nema loma, sigurno nisam dobro brojao...
E sad što se tiče čišćenja:
prvo: motor treba da bude jači od 3 kw.Kad bih ubacivao malo brže motor bi menjao zvuk.Verujem da bi 4 kw bilo taman.
Desilo se i da ispadne deo šljive neoćišćen.U malom procentu, ali..
Nisam nadošao da li se to dešavalo kad sam dodavao brže ili sporije, bilo je premalo vremena i šljive...
Bilo je isuviše malo vremena da bih menjao i nagib, a to bi verovatno eliminisalo i ovaj nedostatak.
Za par dana kolegi treba da stigne veća količina šljive pa če ta proba biti merodavna.
 
Pihhh...ja baš mislio da je od filtera, pa reko sutra otrčim da kupim ako je još tamo.
A i sad razmišljam malo...možda bi i taj lim od filtera odradio posao?
Kako ti reče zbog malog razmaka lopatica, možda bi ovaj(od filtera) zbog toga što je tanji i savitljiv, absorovao udare koštica i manje lomio...
Koliko košta ta tabla lima? Predpostavljam da je 1000x2000?
Sve mi je jasno što se tiče rada mašine,al nije jasno to što si skratio oba kraja lopatica za 5cm...da nije možda 5mm?

pozzz joe!
 
Da, tabla je 2000x1000 mm.
Mislim da treba ići na jači a ne na slabiji lim.Idealno bi bilo staviti prohronski lim, ipak je on tvrđi.Ako je sito elastično ono bi menjalo oblik, odnosno ''bežalo'' bi iz kruga, pa bi po njemu udarale ostale dve lopatice.
Tabla i nije skupa: sa dostavom preko brze pošte je bili oko 4.300 dinara.Ja sam već kupio lim od 1,5 mm i počeo bušiti rupe, ali...
Kad sam probušio oko 1 000 kom uvideo sam da ovo nije skupo.Trebao sam probušiti 10-ak hiljada rupa:sta:
Skratio sam oko 50 mm da lopatica ne bi dočekala šljivu odmah na ulasku u sito, a računao sam i na to da ću ovom mašinom raditi i kajsije.Ako ih bude sledeće godine, za razliku od ove.
Drugu stranu (na izlazu) sam skratio zato da ima mesta da se špice zaustave.
Naime ako je lopatica do kraja, ona neprekidno tera špice u krug po situ.
 
@Kompaj - upravu si, taj od filtera bi se ugibao i bežalo iz kruga...hmmm, odpada ta varijanta od filtera
ajooojjj 10000 buša...ima da sanjaš rupe danima:haha:
Sretno ti sa radom...

@ZICAPROM - svaka čast na odrađenom poslu pasiranja, sudeći po slici koštica...pasirka jako dobro radi, sve pohvale!
Eh da si mogao snimiti video klip u radu, al reče da si radio sam...pihhh
Sviđa mi se i ta varijanta, al malo to vađenje košpe...hmmm al kad reče 500kg/h i to bez ikakvih pomoći , da znaš da nije loše, nego extra kao što će biti i rakija!

pozzz joe!
 
pitanja za SLJIVARA posto vidim da se razume,a u vezi komine je dok sam ja malo neiskusniji.ja ostavim malo vise prostora dok sljiva vri i mesam je pri pocetku kad vidim da je proslo i nije u zoni da prekipi zadihtujem i zatvorim bure, i tako stoji do pecenja.e sad me interesuje ova prica od pre neki dan u vezi stavljanja creva u kaci da ne udju stenice.DA LI TO CREVO STAVLJATE DA, KAD KIPI IZBACUJE GASOVE DA NEBI PREVRELA NAPOLJE?,ILI MORA DA BUDE MALO ODUSKA DA IZBACI STA JA ZNAM NESTO STO TREBA ILITI NE TREBA?NZNM MOZDA JE PITANJE GLUPO AL ME INTERESUJE,JER JA RADIM NA NACIN NA KOJI SAM OPISAO.hvala :ppozdrav:
 
jelnik Glavni razlog stavljnja najlona je da ne uđu stijenice i da se kolač na komu ne suši. Najlon odnosno poklopac se stavlja odmah nakon završenog mješnja. A crijevo sa vodom ima dve uloge da ne uđu stijenice i da ima odušak za kom koji previre. Da nema crijeva (oduška) najlon ili poklopac bi se napirio i digao što za posljedicu ima ulazak stjenica i mogućnost da kom izađe van kace pogotovo ako se ne ostavi dovoljno prostora u kaci.
 
Glavni razlog stavljnja najlona je da ne uđu stijenice i da se kolač na komu ne suši.

A tebi bas tesko pada da kazes "ne znam" kad te neko nesto pita a ti ne znas odgovor?

ako nekoga zanima kako se stvarno pravi dobra rakija dosta toga se moze nauciti od ljudi koji zaista znaju o cemu pricaju
ovde
 
Ooooo ironicni,pa nisam mislio mene da pratis,vec generalno sta ljudi kucaju.Greota da takav strucnjak odvlaci svoje misli na drugu stranu dok oni vape za pravim odgovorom :osmeh:
Procitah da neko u prepek stavlja so.Vidjao sam ljude koji stavljaju lopatu pepela pod kazanom(puna eksera iz letvi kojima su lozili


obratite pažnju na izražavanje
 
Poslednja izmena od urednika:
Nazad
Vrh