Ракија од шљиве

P a to je kolega lepa količina, to je proizvodnja od preko 1500litara. Da li je kazan od 120 l, koliko ste meke rakije prosečno dobijali od kazana ? :ppozdrav:
 
Kazan je od 80 litara, projektovan za manje količine koje sam do sada odrađivao(250 d0 300 litara) ali ova godina je bila nešto posebno kao nikada do sada. Sa ovog kazana dobijam u proseku 18 do 20 litara meke rakije 30% vol, isključivo od Stenlej šljiva bez dodatka šećera. Ovo radim već 6 godina i skoro da je svake godine isti prosek.
 
bravo za pecenje inace iz iskustva znam da treba peci sve i to sto pre najbolje,inace sto se duze ceka komina postaje losija i poprima kiselost ako nije dobro hermeticki zatvorena ali i tada nije to to najbolje sto ranije i dok je lepo vreme da se ne gubi previse drva itd.inace i meni je tako ove godine 18-20 i to je maximum osim ako neko ne stavi secer.ove godine mi je ispala malo gorka jer ima koscice a i procenat secera je bio manji jer je bila susa i tacno se oseti kad jedes sljivu da joj treba vode za socnost.e sad,jel zna neko kako da izvucem taj gorak ukus..? davajte predloge ali iz iskustva jer nebi da unistim rakiju.Hvala kolege
 
Kolega trebali ste da vadite koštice, pekao sam kominu od par ljudi ove godine i zaključio da je neko optimalno vreme koje koštice "smeju" da provedu u komini oko 21 dan, odnosno sve preko toga je rakija bila gorka. Po meni jedini način da se prva frakcija lepo opere jeste dodavanje 30 % čiste vode, tako sam veoma ospešno odstranjivao sve nečistoće iz rakije.
 
ma znam al gotovo prepekao sam je vec.da nema neki element da se ubaci da razbije gorcinu....
 
Teško da ćete pronaći nešto što će vam potpuno izvići gorčinu iz rakije. Lečio sam zagorelu rakiju od šljive pre 4~5 godina od prijatelja, nema šta nismo probali, i aktivni ugalj i ceđenje kroz filter gas maske, posle svih tih operacija i dva prepicanja dobili smo oko 50 litara rakije solidnog kvaliteta. Moj savet je dodavanje vode i ponovni prepek. Ako rakija nije previše gorka, verujem da ćete uspeti da je napravite da bude lepa i pitka.
 
Evo otvorili novo bure i mixali je na 20-ak gradi.
21ccxt4.jpg
 
Izvanredan članak, preporučujem ga svim forumašima rakijašima i želim im srećnu Novu godinu i božšćne praznike. Živeli uz šljivovicu!!
 
2i75udg.jpg
[/IMG / Pozdrav prvi put sam kod vas na forumu,imam jednu molbu ovu flasu sam nasao na jednom starom tavanu flasa potice iz vremena kad je Srbija izvozila rakiju Sljivovicu u Englesku /engleski su ispisane reci na flasi na poledjini flase u prevodu pise da je flasa nepovratna/.Voleo bih da znam nesto vise o toj flasi .
 
Na slici se ne vidi najbolje natpis /neznam kako da je slikam a da se vidi/ a pise ''YOUGOSLAVIJA SERBIAN BRANDY'' a na poledjini flase ''FEDERAL LAW FORBIDS SALE OR REUSE OF THIS BOTTLE''.
 
FEDERAL LAW FORBIDS SALE OR REUSE OF THIS BOTTLE' = "federalni zakon zabranjuje ponovnu upotrebu za prodaju ove boce"..A koliko se ja secam...Ova boce se ,nekada. davno koristila kao ambalaza "Jevrejke" srpske sljivovice ...prizvodjene i u punjene u Krnjevu Navipov podrum... i prodavana je za 75$ po flasi...Amerima...i jevrejski svestenici su dolazili da "Blagosiljaju"...proizvodnju

Pozdrav Misa
 
Poslednja izmena:
Druze dfiskal hvala ti na iscrpnom obavestenju flasu cuvam od 1984 prelepa je a i sljivka iz nje vise prija.:ppozdrav:
 
Jel cuo neko da kada se pece rakija moze da se ubaci so i da je onda sljivovica skroz bela i da joj so poprilicno pokupi ljutinu tako da je rakija poprilicno pitka bez obzira koliko je jaka.
 
Svašta ljudi rade, sipaju eto i so, nekio sipa šećer..kao da joj ubije jačinu..pa to je onda šećeruša.

Ja moju kako istekne, tako i arhiviram u staklene balone i to je kraj svake filozofije,. tako je pekao moj deda, uvek 24grada jačina..doduše čuvao je u drvenim buradima, ali je mnogo bolje čuvati u staklenim balonima.

Znači, nikakvo farbanje prepečenice dudovim ili daščicama od crvene šljive ili sipanje šećera..eto neko sipa i so'..ja to ne bih ni okusio.
 
Nazad
Vrh