Žetveni ostaci-biomasa kao energent za grejanje domaćinstva

Pa, uzmeš polovno.

Ventil sa motorom i automatikom se u Slo nađe od 50€.

Jedan malo veseliji izlazak u kafanu s muzikom košta...?
 
Pa kud dođem, svako ima neki rod 'vani', što je zapadnije, bogatiji je izbor te polovne robe..

Svakako je novo novo, ali sama regulacija je u rangu cene 400-500 eura plus montaža.

Termo ventili nisu u toj ceni.
Kod izgradnje novog sistema ne vredi uzimat obične ventile.
Termo ventili nisu puno skuplji, u manjku sredstava se ostavi otvorena opcija za kasniju kupovinu termostatskih glava.
 
Poslednja izmena:
Postoji li mogucnost da se na kotao koji se loži balama postavi i onaj deo za pelet,pa da se zagreva kombinovano?
 
To bi bilo jako neefikasno, jer je ložišni prostor ogroman i to ne može gorionik dobro da opsluži...
 
Poceli smo sa spremanjem bala, danas smo na 7 kj nabalirali 362 bale sojine slame. Znaci prosek malo vise od 50 po kj, kao i prosle godine.
 
Doradili smo malo sistem,dodali akumulacioni rezervoar od 2700l

IMG_20151010_211141.jpg


IMG_20151010_211154.jpg


IMG_20151010_211214.jpg


IMG_20151010_211246.jpg
 
Je l' to od cisterne za gorivo? Vidim po manometru da je otvoren sistem. Koliko kW ti je peć? Možeš li šematski prikazati kakav je sad sistem (gde su mešni ventili, da li ima dve pumpe, itd...)? Kakvi su prvi utisci?
 
Jesi li ojačao rezervoar?Kod drugara identičan od 3.300 litara se naduvavao par puta pa su ga ojačavali.Preporuka majstora je okrugao rezervoar.
 
Zbog raslojavanja vode rezervoar treba da bude cilindričan i što viši. Kod zatvorenog sistema mora biti otporan na pritisak (cilindričan oblik sa dancetom na dnu i vrhu), a kod otvorenog sistema je taj pritisak mali (zavisan od visine vodenog stuba). Kod zatvorenog sistema se mora računati i sa novim (velikim) ekspanzionim sudom...
 
Nije ojačavan,ugrejan je na 95stepeni najviše i stoji,sistem je otvoren,sastoji se iz dva kruga,peć-rezervoarto vrti jedna pumpa preko trokrakog termostatskog ventila ESBE vtc 512,iz rezervoara pomoćni objekat vrti jedna pumpa sa sobnim digitalnim termostatom,druga tera podno preko sabirnica i razdelnika u deo stambene kuće sa digitalnim sobnim termostatom,treća tera radijatore u stambenoj kući preko dig.sobnog term.,a sve preko trokrakog mešnog ventila ESBE vrg 131 sa kotrolerom cra 111
Rezervoar je unakrsno povezan,tako da raslojavanje nije izraženo
Peć je iz Ade Bajusova,9.a je sezona,mislim da je 40kw,ali nisam siguran
3dana greje,kad se ugreje,potrošnja dođe na isto,samo sobna temperatura ne oscilira(svega 0.2 stepena od zadate) i loženje je elastično-ložim kad stignem
 
Nisam baš razumeo, da li samo za treći krug (prema radijatorima) imaš ESBE vrg 131, ili je taj mešni ventil zajednički za sva tri kruga. (Šema bi bila najbolje objašnjenje.) I još mi jedno nije jasno, tri dana normalno ložiš dok se prvi put ne napuni rezervoar? A posle, recimo staneš sa redovnim loženjem i do koliko padne temperaura u rezervoaru i koliko treba potom da ložiš da se ponovo podigne na neki gornji nivo?

A Bajus je iz Sente, i ja imam njihov kotao. Ako je dužina ložišta preko metar (mislim 120cm do vrata) onda je 60kW, a ako je manja onda je 40kW. Bajus pravi i peći od 80kW, ali one su za dve bale.
 
Jesi li ojačao rezervoar?Kod drugara identičan od 3.300 litara se naduvavao par puta pa su ga ojačavali.Preporuka majstora je okrugao rezervoar.
Preporuka majstora je u redu,ali ojacanje nije potrebno jer sa tako velikom akumulacijom obicno ide otvoren sistem grejanja a tu nema velikog pritiska tako da i ojocanje nije potrebno. Jer je poznato da se voda siri od 0 do 100 stepeni 4 posto i to mu dodje na 3000 lit. 120 lit. razlike i za to inzinjeri preporucuju expanzionu posudu za takve sisteme 200 lit.
 
Nije ojačavan,ugrejan je na 95stepeni najviše i stoji,sistem je otvoren,sastoji se iz dva kruga,peć-rezervoarto vrti jedna pumpa preko trokrakog termostatskog ventila ESBE vtc 512,iz rezervoara pomoćni objekat vrti jedna pumpa sa sobnim digitalnim termostatom,druga tera podno preko sabirnica i razdelnika u deo stambene kuće sa digitalnim sobnim termostatom,treća tera radijatore u stambenoj kući preko dig.sobnog term.,a sve preko trokrakog mešnog ventila ESBE vrg 131 sa kotrolerom cra 111
Rezervoar je unakrsno povezan,tako da raslojavanje nije izraženo
Peć je iz Ade Bajusova,9.a je sezona,mislim da je 40kw,ali nisam siguran
3dana greje,kad se ugreje,potrošnja dođe na isto,samo sobna temperatura ne oscilira(svega 0.2 stepena od zadate) i loženje je elastično-ložim kad stignem

Bajus kazani za centralno je iz Sente, u Adi niko ne pravi kazane za centralno!
 
Pardon,u pravu si,Bajus Antal je iz Sente,a ne iz Ade,davno beše 2008. :ppozdrav: :cvetic:

- - - - - - - - - -

Nisam baš razumeo, da li samo za treći krug (prema radijatorima) imaš ESBE vrg 131, ili je taj mešni ventil zajednički za sva tri kruga. (Šema bi bila najbolje objašnjenje.) I još mi jedno nije jasno, tri dana normalno ložiš dok se prvi put ne napuni rezervoar? A posle, recimo staneš sa redovnim loženjem i do koliko padne temperaura u rezervoaru i koliko treba potom da ložiš da se ponovo podigne na neki gornji nivo?

A Bajus je iz Sente, i ja imam njihov kotao. Ako je dužina ložišta preko metar (mislim 120cm do vrata) onda je 60kW, a ako je manja onda je 40kW. Bajus pravi i peći od 80kW, ali one su za dve bale.
Evo ovako,kad smo napunili rezervoar i sistem,sa 10bala sam ugrejao rezervoar (a usput i kuću) na 89stepeni (prvi put),za nekih 7sati loženja (balu na žar od prethodne bale),to su bili još dani kad mi je grejanje bilo potrebno samo preko noći! Tad sam se grejao 4dana,a peti ložio ponovo,jer smo radili usput na njivi! Sad 3dana drži,u kući svukud je temperatura 23.5 (na 23.4 pale termostati pumpe,a na 23.6 gase),osim u kupatilu ima preko dana 24 sa otvorenim prozorom,a uveče kad se zatvori prozor,bude i 27 stepeni,jer je termostat u dečijoj sobi za podno,a ima i sušač 400x1850,koji je povezan sa sistemom radijatora sa ostatkom kuće - sobni termostat u dnevnoj
ESBE vrg131 sa kontrolerom je povezan na forlauf iz rezervoara,i na riklauf iz svih grejnih tela (podno,radijatori u kući i u pomoćnom objektu) u rezervoar,te dve vode meša za forlauf za kompletna grejna tela (ako je voda u rezervoaru 95stepeni,i ako je zadata temperatura vode prema grejnim telima 35stepeni,onda meša da dobije 35stepeni,i temperatura je 35 stepeni,sve dok se u rezervoaru ne ohladi ispod zadate temperature :osmeh:
Preporuka majstora je u redu,ali ojacanje nije potrebno jer sa tako velikom akumulacijom obicno ide otvoren sistem grejanja a tu nema velikog pritiska tako da i ojocanje nije potrebno. Jer je poznato da se voda siri od 0 do 100 stepeni 4 posto i to mu dodje na 3000 lit. 120 lit. razlike i za to inzinjeri preporucuju expanzionu posudu za takve sisteme 200 lit.
Ekspanziona boca za otvoreni sistem računa tako što bi trebalo biti zapremine 7% od zapremine celog sistema
Kod mene je Centrometalova ekspanzija od 200l
 
Nama je projekat radio, ing. Ratomir Apic iz NS pre 25 god. Tada je na NS sajmu bio izlozen kotao na bio masu tj. na zitnu slamu, jer u to vreme je bilo jako malo soje sejano a samim tim i sojina slama je bila u deficitu, a zitna i sojina slama se poprlicno razlikuju u nekim parametrima tako da je bilo potrebno izvesno uskladjivanje, ali sojina slama je daleko jednostavnija za upotrebu. No sve u svemu ko ima uslova,finansijski sojina slama je jos uvek neprikosnovena. Zato ko ima uslova a dvoumi se prednost sojinoj slami.
 
Ima doljih to je sigurno, al za ove pare ne! Ova od 32kw jeftinija je od konkurencije za 100e i jos mi dao 10% popust sto uzimam 2kom. a ko je bila i sajamska cena...prevoz je gratis.
 
Nazad
Vrh