Šecerna repa 2014

Iako je najavljena niza cena repe 2014 dali cete povecati povrsine pod njom

  • da

    Glasovi: 24 42,9%
  • ne

    Glasovi: 32 57,1%

  • Ukupno glasača
    56
  • Anketa je zatvorena .
Bas tako kao da cekaju da se nesto desi i da zavrse kampanju bez obzira sto je repa ostala.Kako kazu kampanja ce trajati do nove godine.Ja se pitam dali ce i ono sto ostane posle nove godine preuzeti? A prinos RASTE
 
[h=1]Произвођачи: Суноко не преузима репу са њива[/h] БЕОГРАД - Произвођачи шећерне репе из Јужног Баната изразили су данас забринутост што већ око 15 дана компанија Суноко не преузима са њива откупљену шећерну репу, док у овој компанији тврде да ће извађена репа бити преузета сагласно планираној динамици откупа.
Из Независне Асоцијације пољопривредника Србије саопштили су да у Јужном Банату на парцелама индивидуалних пољопривредних газдинстава, тренутно има извађено око 70.000 тона шећерне репе, са површине од око 1.000 хектара. "Шећерна репа стоји извађена на њивама 10 до 15 дана услед чега јако калира, губи на тежини и квалитету. Пољопривредни произвођачи не знају када ће бити изнесена, што ствара бојазан и незадовољство јер може доћи до промене временских услова а самим тим и до трулежи репе", истичу у овом удружењу.
secerana-backa-sunoko-repa-secerna-beta-dragan-gojic_660x330.jpg
Бета (Драган Гојић)



Шећерна репа се, како наводе, из Бачке довози у шећерану Ковачица у Јужном Банату и ствара немогућност пријема шећерне репе са територије Јужног Баната.

Из компаније Суноко кажу Танјугу да ће репа која је извађена бити преузета и прерађена сагласно планираној динамици преузимања која даје предност парцелама са најугроженијим позицијама.

Прерада у фабрикама се, како тврде, одвија према плану, али због високих приноса није могуће одговорити очекивањима произвођача да репа буде прерађена у краћим роковима.

"Кампања прераде шећерне репе у Ковачици ће трајати до краја године и све до тог дана репа ће бити преузимана сходно дневном капацитету прераде", саопштавају из Сунока.
 
Interesovanje za repu u mom mestu polako,ali sigurno opada.Nismo mi neki bitan faktor,ali usled ovakvog ponasanja secerana opasce intersovanje sigurno.Valjda ima neki proracun kada se ugovaraju povrsine i neki projektovani prinos pa da ogranice ugovorene povrsine,a ne ovako da se sprdaju i sa nama i sa prevoznicima koji se podjednako muce kao i mi.
 
Moji danas poceli, posto imam zdravstvenih problema zadnjih 2mj od sutra cu se i ja ukljucit u prevoz rezultate ne znam izvađeno je danas 12kj od sve ukupnih 31!
 
U Brestacu se seje,vidim ima dosta repe svake godine,dok u Budjanovcima selo do secerane nisam vidjao pored puta njive sa repom zadnjih 5 godina a mozda i vise.
 
Posle objave ovog teksta u novinama javio se Generalni direktor Sunoka gdin Radenkovic i zakazao nam hitan sastanak u NS.Na jucerasnjem sastanku nam je obecao da ce do uvece najkasnije danas ujutru maus i kamioni biti na njivama.Evo palo je i vece a ni mausa ni kamina jos uvek nema.

Шећеране остављају репу да трули на њиви и обарају цену


Након уцењивања анексима и нижом откупном ценом шећерне репе, шећеране су опет ратарима приредиле непријатност. И овог пута загорчале су посао произвођачима шећерне репе досетивши се да

Ратари предају 260 тона, а шећеране прихвате 120

Enlarge
Ратари предају 260 тона, а шећеране прихвате 120

данима не преузимају слатки корен с њива, како би он изгубио на квалитету и наравно - на цени.

- Задају нам проблем за проблемом. Чим дође добра година за нас, почињу да нас уцењују и ускраћују где год могу и како им се хоће - каже за наш лист ратар из Баваништа Јовица Јакшић.

Наиме, у јужном Банату већ две недеље компанија “Суноко” не преузима са њива откупљену шећерну репу, а наш саговорник тврди да то ради са добро смишљеним планом да на тај начин умањи квалитет корена и произвођачима плати мање.

У овој компанији пак тврде да ће извађена репа бити преузета сагласно планираној динамици откупа.

Јакшић, иначе члан Независне Асоцијације пољопривредника Србије, напомиње да на парцелама индивидуалних пољопривредних газдинстава, тренутно има извађено око 70.000 тона шећерне репе, са површине од око 1.000 хектара.

- Шећерна репа стоји извађена на њивама 10 до 15 дана услед чега јако калира, губи на тежини и квалитету. Пољопривредни произвођачи не знају када ће бити изнесена, што ствара бојазан и незадовољство јер може доћи до промене временских услова а самим тим и до трулежи репе, указују пољопривредници окупљени у овом удружењу.

Шећерна репа се, како наводе, из Бачке довози у шећерану Ковачица у Јужном Банату и ствара немогућност пријема шећерне репе са територије Јужног Баната.

- Како изгледа најновија игра прерађивача, најбоље илуструје пример ратара којима, по аршинима шећерана, више од половине извађене репе не треба да се плати због лоше дигстије и нечистоћа. Није више у питању ни ниска цена већ крајње некоректан однос према произвођачима. Као да желе да покажу доминацију и на над нама и на тржишту - каже Јакшић.

По његовим речима, у Баваништу је принос око 70 тона по хектару, али ратари неће имати вајде од тога. Ако наредних дана падне киша, доћи ће до труљења, и у том случају штета ће бити огромна, вели наш саговорник.

Ситуација је слична и у Срему и другим деловима Војводине.

С. Глушчевић



Све иде по плану

Из компаније “Суноко” казали су за Танјуг да ће репа која је извађена бити преузета и прерађена сагласно планираној динамици преузимања која даје предност парцелама са најугроженијим позицијама.

Прерада у фабрикама се, како тврде, одвија према плану, али због високих приноса није могуће одговорити очекивањима произвођача да репа буде прерађена у краћим роковима. „Кампања прераде шећерне репе у Ковачици ће трајати до краја године и све до тог дана репа ће бити преузимана сходно дневном капацитету прераде„, саопштавају из Сунока.
 
Ja sam trebao danas da vadim I da vucemo blize selu, ali nisam mogao da nadjem mesto gde da postavimo prizmu, oko sela ima repe, na 50 prizmi. Ostalo je za ponedeljak, imamo jos oko 17 kj neizvadjene i 4,5 kj na prizmi od prosle subote....
 
Ljudi, da li je moguće da vas tako jebavaju i da im se ne može ništa? Nemam repu, ali se pitam da li je ovo normalno, da li se tako ponašaju šećerane svake iole rodnije godine, kao da nemaju evidenciju koliko su repe ugovorili, kao da sledeće godine neće proizvoditi šećer i kao da im je baš stalo da sjebu svaki dogovor i reč!? Koliko shvatam iz priče, jedino u ovom našem poslu može svako da nas #%$" koliko i kad hoće i da nikoga ne zanima to ni najmanje, ovde posebno mislim na repu. Kad uspemo da izvučemo u nekoj godini neki bonus (da se poklope cena i rod i da imamo ekstra zaradu) svi mediji puni komentara tipa- "evo seljaka blokirali nas mamu im, a nije im dovoljna zarada, sad su im i subvencije male" i sl. Sad, kad možeš lako da upadneš u glib iz kojeg je pitanje da li možeš da se izvučeš i po kojoj ceni (bankrot ili hvatanje za slamku sa bankama i zaduženja za koje propišaš krv dok ih vratiš ako ih vratiš), nema nijednog pametnjakovića bar da kaže da je pogrešio. A istina, nema ni nekih naslova u vestima, bitno je izveštavati koliko je puteva blokirano, zbog nekog tamo suncokreta...i uglavnom to nije način da se reše problemi, pate nedužni.

Čemer.
 
Moja je 10 dana je stojala,neke su i malo duze.Juce je natovareno samo 15 kamiona,i nocas je otisao za Pancevo maus.Kad ce ponovo da se vrati ko zna.
img201411161052141.jpg

img201411161051391.jpg
 
Poslednja izmena:
Tuzno je ovo sto se desava ,jako tuzno.Trudis se i das sve od sebe a posle te jebava ko kako stigne.Nase repe istostoje na prizmi kad ce se tovariti Bog samo zna.
 
Ma cekaju da sto vise iskalira i pocnu donji slojevi da se kvare.(imas na fejs sto sam stavio slike sa utovara gde se vidi da pocinje trulenje)
Prva repa koja je izvadjena u ovoj okolini i dopremljena u Kovacicu je imala 15%digestije.Kad su videli koliko ce da ih kosta repa odmah su smanjili digestije drasticno.Na moj predlog da se repa posalje ili je neko od nas odnese u Nemacku i da Ses Vanderhave odradi analizu,jer nam oni prodaju seme pa da vidimo sta nam to prodaju niko nije dao nikakav konkretan odgovor jer ja neznam da li geneticki potencijal te repe dozvoljava tako nisku digestiju.Mozda ona ove godine nije 16% ali sigurno nije ni 12%.
Takodje zbog nekih informacija koje smo imali a izuzetno pouzdanih juce smo (Bavaniste)dobili mausa i kamione preko reda da bi nas ucutkali malo.
 
Nazad
Vrh