Motorne testere

Ja taj posao pripreme drva godinama završavam sa stihl 023. Mala testerica sa kojom se ne umorim ni nakon cijelog dana rada. Ponekad bi bilo dobro da ima više snage i duži mač, ali za te poslove radije platim dnevnicu nekome da obori i isječe problematično drvo.
Inače za ogrev koristim 90% grab i bagrem pa nije mi ni potrebna neka zvijerka kojom ću obarati stogodišnja stabla. :)
 
Danas mi donese ujak husqvarnu 365 special koja neće da upali. Kao radila i ugasila se, niko nije uspio da je pokrene.
Nakon malo čišćenja i dotezanja opruge koja drži filter vazduha (navukla dosta sitne prašine u prostor ispod filtera jer nije nalegao kako treba) uspijem da je upalim. Dimila kao sam vrag, krenem da naspem novu mješavinu i vidim da je filter goriva polomljen i vezan žicom. On kao nije ništa dirao, ali nije ni bitno.
Sa novom mješavinom sad radi kao sat i hoću da promijenim filter pa me interesuje ima li neke bitne razlike među njima i koji je bolji?
Sad je neki od čvrstog materijala kao kamen i pukao je na pola. Da li da opet tražim takav ili da ubacim neki drugi jer mi ovaj djeluje kao loše rješenje? Mašina je stara tek tri godine i koristi se par puta godišnje za pripremu drva za ogrev, bilo mi je baš čudno da se to desi na praktično novoj pili.
Kod mene je ovakav,samo crne boje plastika (isti kao i za 371,372),obican filc,a palstika je prilicno kvalitetna



- - - - - - - - - -

Pozdrav svim forumašima,
obraćam Vam se za savet pošto se slabo razumem u motorne testere, a od ove zime sam počeo da se grejem na drva, pa mi je tako sad motorna testera stvarno potrebna. Uzeo bih stihl 180, ali neznam da li sa njom mogu da istruzem 30m drva godišnje pošto na stihl-ovom sajtu lepo piše da je ona namenjena samo za neke sitnije stolarske radove?
Ono moze i ona,jer ljudi sa njom svasta rade,ali ako imas mogucnosti i para ipak nesto (stihl,husqvarna,dolmar,oleo-mac...) izmedju 2,5 i 2,7ks
 
I kod njega je takav vazdušni, očistio sam ga, dotegao u oprugu što drži na mjestu i sad ništa ne upada sa strane.
Onaj od goriva je bio polomljen pa sam danas kupio jedan za zamjenu i jedan u rezervi da ima.
Kako god sad mašina radi bez problema, dok odem u planinu mora se još naštelovati i može u nove radne poduhvate. :)
 
Šumadinac, ja sa tom testerom isečem i do 40 metara drva godišnje i to sve sečem za šporet i za peć. To je lagana, zgodna i kvalitetna testerica i ja je ne štedim. Uostalom nije ona kupila mene...
 
Pozdrav svim forumašima,
obraćam Vam se za savet pošto se slabo razumem u motorne testere, a od ove zime sam počeo da se grejem na drva, pa mi je tako sad motorna testera stvarno potrebna. Uzeo bih stihl 180, ali neznam da li sa njom mogu da istruzem 30m drva godišnje pošto na stihl-ovom sajtu lepo piše da je ona namenjena samo za neke sitnije stolarske radove?

Pozdrav . Ako premotaš postove unazad pronaćićeš priču o 180-ki . Moja je sekla strašno mnogo jedino što sada dolazi sa stvarno malim mačom od 30 cm . Na mojoj je od prvog dana mač 40 i lanac 27 1/2 zuba . Strašno laka i neverovatno brza mašina . Ako je kupiš kupi i veći lanac i mač i onda kombinuj po potrebi , redovno oštri lanac i ne ništa ne misli , za te ili malo veće pare ne postoji ništa ni blizu tako dobro.
 
Znači da bih smeo da se upustim u taj posao sa 180-kom? Znam da je 211 bolja za te radove ali je veća razlika u ceni za samo malo više snage. Ako bih dao za viladzerku od 3,4 konja 22000din, mislim da mi je pametnije te pare uložiti u stihl od 2.0 konja, opet mi je pouzdani iako nije predviđen za taj obim posla, pošto je pitanje i za viladzerku za koliki posao je predviđena.
Uglavnom hvala svima na savetu
 
Pa i ta Villager nije neka profi testera,samim tim ni ona nije za neki veci i ozbiljniji posao,ali opet ima 3,4ks sto i nije malo.
Po meni mnogo vaznije od toga koliko ces godisnje da iseces jeste to kako seces i kakva drva seces.Znaci ako seces po malo bez zurbe,izbegavas velike vrucine,vodis racuna da ti lanac uvek bude ostar,pravis dobru mesavinu(da nije slaba) i ne opterecujes je sa nekim predebelim drvima svaka testerica ima da te dobro i dugo sluzi.
 
Radi se o 30m tvrdih drva, grab, bukva i cer, a stabla nebudu baš mala, ali isto tako nisu ni ona mala koja nemoram da cepam. Po 10m stiže i taj dan to mora sve da se iseče za kotao (znači dva reza na metarskoj čekiji). Naravno za taj intezitet rada mi ne treba profesionalna, ali ipak nije to ni malo da bih se oslonio na kineza pored kojeg bi morao da zovem nekog sa testerom da mi to istruze. U tom slučaju neću ni da je kupujem
 
Poslednja izmena:
Bas da iseces u cugu 10m drva ja ti stvarno ne bih preporucio sa tim hobi testerama,mada to je opet tvoja stvar.
Ja sam jednom gledao kako jedan deda sece 20m bukovine na 2 reza sa MS 230,bez odmora,samo radi dolivanja mesavine i ulja i da odostri lanac.Jos bila neka vrucina i ja i nekoliko drugara gledamo i samo cekamo kad ce da se istopi testera,a deda sece i sve mu se ruke tresu od umora,ali ipak zavrsi,MS 230 na rame i ode kuci.Mi bili u cudu,nismo mogli da verujemo.
 
prosto MS 180 ima jedan problem vezan za tvoju priču ( Ma koliko ja poštovao tu testeru ) jednostavno je mala , a samim tim i spora u sečenju tih debljih drva , praktično bi morao da sečeš bez odmora ,što nije dobro . Za 200-250 € možeš da kupiš polovnu 026 (3,5 ks) koja će to da odradi bez ikakvog problema , a nije mnogo teška .
Inače za svoju snagu Vilager je težak kao crna zemlja.
 
Pa onda ništa, odgovorili ste me od ms180, sad je pitanje da li bi mi posao vršila sledeća po ceni, a to je ms211. Ona je jača za 0,3konja i na njihovom sajtu piše da je predviđena da godišnje istruže do 20m3. Još 10m3 preko toga nadam se da ne bi trebalo da bude problem?
 
Oko 20-25 kubika ja spremim godisnje sa 180-kom u to ide i obaranje u sumi i raskresivanje i rezanje na parce debljih komada jer tanje secem sa cirkularom.Drva su debljine 25-40 cm ,to sve radim sa njom jer mi je jedina testera ,dobro bi joj dosla pomoc neke vece testere , ali sta je tu je.
North je u pravu ,posle svakog rezervoara treba je malo odmoriti posle dva naostriti lanac i ima da sluzi dobro.
 
Pazario sam danas stihl ms 250, moze li mi neko reci nesto vise o njoj, koliko je pouzdana, koliko je rezervoar, potrosnja goriva? meni treba za max 20 metara, da li bi to smela da izreze za 1 dan? ili bi morala da se ladi, kao sto procitah za ovu ms 180?
 
Naka ti je srecna kupovina i neka te dobro sluzi.
U principu ta je testera dosta slicna sa MS 230,a posto sam se uverio da je MS 230 dosta izdrzljiva i pouzdana verujem da je i MS 250 pouzdana i izdrzljiva za svoju klasu,mada sa njom nemam iskustva i ne znam nikog ko poseduje takvu testeru.Ne bih znao koliki je rezervoar,verovatno oko 0,5l,a i za potrosnju stvarno ne znam.Mozes sa njom da izrezes za dan 20m,ali stvarno ne vidim razlog za tako nesto kad je vec koristis za sopstvene potrebe.Mnogo je bolje i za tebe i za testeru recimo da seces 4 dana po 5m drva nego za 1 dan 20m drva.
 
Hvala Aco, samo za moje potrebe, pa i da moze necu za 1 dan, treba rezati 20 m, sto kazes svaki dan po 5 m, i puna kapa. usluzno nece raditi, samo moje. radi kao doch, samo broji.
 
ms 250 je solidna testera, prilicno snazna i ekonmomicna. Prosle zime sam jednoj menjao klip, jer vlasnik nije koristio mesavinu nego cist benzin. malo je komplikovana za servisiranje.
Mislim da tom testerom mozes raditi bez velike potrebe za odmaranjem, jer je dovoljno jaka za kucne potrebe rezanja ogreva.
Po meni je to i najbolja kupovina u toj amaterskoj seriji..
 
Nazad
Vrh