Motorne testere

Profi mala testerica za komercijalnu upotebu, drvosece, iskresivanje sve sto moze da zagrize to ce i da proguta :osmeh:. Pretezno se koristi kod ne pristupacnih secenja gde mora da se popenjes na drvo da bi odstranio prvo grane postepeno pa oborio stablo. Sam vrh malih jednorucnih testera (kad se isporucuje sa tri debljine gornjeg rukohvata da bi mogao da montiras koji ti odgovara za velicinu ruke, sta dalje da pricam) . Normalno moze se koristiti i za kucne potrebe za iskresivanje i slicno....
 
Ne vidim neku svrhu ovih "privezak" testerica osim kao sto rece za iskresivanje i da se ovrsi drvo gde je nepristupacno.Za svakodnevnu upotrebu i za klasican rad u sumi stvarno mislima da nema potrebe za tim testericama mada nisam probao pa ne mogu da tvrdim.Cak im ni cena nije mala da bi ih ljudi zbog toga kupovali.
 
Meni izgleda da bi bilo neudobno raditi sa njom, ako bas ne moras. Posto nekako deluje da nema polugu, ako je drzis tu gore. Ne znam, nisam probam, ali tako mi deluje :)
 
Bas sam i ja o tome razmisljao tj nema polugu pa je i ne kontrolisem kako ja zelim.
Ovo je poslednja na spisku koju bih uzeo. Naravno, obzirom da nemam nikada potrebu za njom.

p.s. Sekla se drva ovih dana. Drva su idealna za manju testericu, ali je sve ovo odradjeno sa H 266


online photo sharing

free image hosting

screen shot capture

Ovu prikolicu sam prodao komsiji za 100 Svajcaraca (9500 din) i da mu kupim kanap i naftu da mi izbalira 1ha grahorice, graska i ovsa (oko 450 bala)
 
Poslednja izmena:
@skuter kako si zadovoljan sa Husqvarnom 236??? Pre neki dan samkupio bas tu malu zverku, dosta je lagana i mala ali deluje kao da je puna snage... Do sad je odradila samo jedan rezervoar u mestu.


Zadovoljan? To je sitan dozivljaj. Posle prve razrade u mestu radila je prvo lako krcenje sikare, pa svaki sledeci rezervoar sve deblja stabla. Onda me je komsija zamolio da mu usitnim suva stabla sljiva za ogrev, otelio sam se koliko je bilo. Onda je i drugi komsija video da u nasem brdu ima testera, pa sam mu isekao bagrenje i sve ostalo, satro sam se. Pa je treci video kako radim i naravno pokazao tri crknuta oraha... sta ce jadan covek. Dva traktora sa 6 i 8 kubika (dupla stranica) otisli su za ogrev, jedan podrum ispod kuce je pun drveta do ploce, ja sam spalio 3 lomace sitnog... Od avgusta do sada naradili smo se Husqvarna 236 i ja kao haski kad vuku sanke, sipaj i seci. Ni svecicu nisam pogledao. Pazi samo, moja je sklona da potrosi ulje za mac i lanac pre mesavine goriva, ako osetis da tesko ide odmah proveri ulje za mac i lanac. Doduse ja stavljam malo redje ulje, pola onaj Testerol (sojino) a pola jeftino motorno mineralno ulje pa je to malo redje, mozda se zato brze potrosi. Sekao sam ogrev kojekuda, inace u vocnjaku strogo Testerol ili Lancol (sojino). Mesavinu goriva strogo sa Husqvarna Low Smoke dvotaktolom a potrosnja goriva je smesna. Pazim da pri secenju ne ide u iberturu (nadgas), radije dodajem nekoliko puta pola do punog gasa ako zapinje, pa dalje. Lanac redovno zatezem (na blago labavo) kada se povuce lanac na polovini maca onda zub izadje najvise do pola, ostrim rucno posle svakog veceg posla sablonom H36 i zube i cistace pred zubima. Karburator nije pipnut, fabricko je stanje i nedam je nikom u ruke. Ako je traze na zajam (a traze je) odem pa uradim drugom koliko god bilo, pa se vratim sa njom. Srecno ti bilo Kombajner i grejao se zadovoljan!
 
Poslednja izmena od urednika:
@skuter hvala kolega na tako opsirnom i lepom odgovoru, takodje hvala i na lepim zeljama. Inace primetio sam pri prvom rezervoaru kada sam je ostavio u basti gde je prekopana zemlja da ne bi skakala po betonu, da je ispod nje bila barica ulja za podmazivanje lanca pa mi je bilo malo sumnjivo, da li je to normalno i zbog cega je to tako???
 
Sve je savrseno! Kada radi motor pokrece i pumpicu ulja za mac i lanac, pa to curi ispod nje. Nije moguce to iskljuciti. Ona nezna da ti ne seces drva, pa gura ulje i to je dobro da pumpica nebi ribala u prazno bez ulja. Kada se testere drva, to ulje se stalno razmazuje u mac i lanac, pa nije tako upadljivo. Pri testerenju drva treba povremeno proveriti ima li ulja u rezervoaru da nije slucajno zapusen dovod ulja za mac i lanac. Samo se usmeri vrh maca u panj (blizu) ili drvo za secenje i da se gas kratko. Mora zaprskati sitne kapljice ulja na objekat, onda je u redu. Ako nema sitnog zaprskanog uljca na objektu, procistiti oko izlaza ulja na korenu maca ili doliti ulje. Obicno se dolije istovremeno mesavina goriva u rezervoar, i ulje za mac i lanac u drugi.

- - - - - - - - - -

To sto curi ulje u bastu... ako je Lancol ili Testerol, to su sojina i lanena ulja (razgradiva) pa nisu opasna. Zato su i propisana. Ako je slucajno motorno ulje curilo u bastu, to je teska hemija, nadam se da je to poznato? Motorno ulje prakticno najbolje podmaze ali je puno otrova i nije za bastu, ja sa njim secem nekad samo ogrev sto svakako ide u pec. Neki koriste za lanac staro crno motorno ulje, ali tek to je otrov i kancerogeno, to ni slucajno nemoj koristiti.

- - - - - - - - - -

Zemlja i pesak su neprijatelji motornih testera. Pre montaze maca i lanca dobro ukloni sve tragove zemlje sa testere, a pri radu ni slucajno nemoj zakaciti zemlju, a kamoli pesak. Unistavaju lezaj pogonskog zupcanika, lazaj zvezde na vrhu maca, rasklima i istupi lanac, smirgla mac.

- - - - - - - - - -

@Tintoreti
Zašta je namenjena kad ima ovako neobičan rukohvat?
To je pegla za jednorucni rad u krosnji drveta kada se nogama, jednom rukom (i repom) rukovalac drzi, a moze da radi samo jednom rukom. To su najmanje i najlakse motorne testere sa kratkim macevima.
 
Nemate pojma koliko su ove takozvane jednorucne testere usluzne i lagane za upotrebu. Imam i srednje i velike testere ali najvise posla odradjujem bas sa ovom mustrom.
Ovo je moja masina:

Jaka kao zolja, svega 3,5 kg sa gorivom, uljem i reznom garniturom.
Od nje je bolja i jaca ms200t, ali je preskupa(rekoh, oko 800€ u Nemackoj), u Srbiji je nema u ponudi.
 
Opet mi nije jasno kako "nategnes" mac na drvo sa takvom testerom? Ne vidim nigde one zubove kojima upres u drvo. Ovo bi moglo da se koristi samo za neko potkresivanje.
 
Jako puno analize je potroseno da se naprave bas ovakve testere, jer su namenjene za primenu gde mora da se reze uglavnom jednom rukom, jer se drugom drzis.
Ja recimo u vocnjaku gde imam velike sljive i jabuke jako lagano proredjujem grane sa ovakvom spravom.
Ako je potrebno popeti se na drvo i okresati nekoliko grana, testera se kaci na kais, obzirom da je izuzetno laka to nije nikakv problem.
Sto se tice pitanja za zube, oni naravno postoje, stim sto sam metalnu kandzu naknadno dokupio.
 
Treba mi pomoć,imam SACHSDOLMAR 112 i trebaju mi cilindar i klip.Moj majstor kaze da je za nju to tesko nabaviti.Koristimo je godinama i veoma je laka za rukovanje.Imamo i STIHL 085 ali više mi se sviđa dolmarka.
 
Kolege kako vam se cini da je lanac naostren po krupnoci piljevine ?
Sekao sam grane visnje koje se vide u slici ili sitnije,ja sam ostrio lanac nekoliko puta do sad,meni deluje korektno a cale je i dalje ubedjen da ja ne znam. Iskusni kazu da se po krupnoci piljevine moze videti naostrenost lanca.
imag0261.jpg
 
Nije ista piljevina ako seces suvo drvo i sirovo, zatim piljevina se razlikuje i po tome da li seces bukvu ili cer. Ima mnogo faktora pa ne moze po ovoj piljevini to da se zakljuci.
 
Ni bukva ni cer,nego visnje kao sto pise u poruci. Grane su bile u glavnom suve,jer da nisu bile suve ne bih isekao cela stabla.
@Dejan351 ako se secas price o gasenju i svecici,to mi se nije desilo neki dan,potrosio sam rezervoar bez zastoja,a sekao sam i jedno stablo neke dzanarike 40ak c precnika i jos neke panjeve od pre,izgleda je bilo samo do svecice.
 
Ako testera fino ulazi u drvo, ne stvara prašinu i ne vuče u jednu stranu samo tako nastavi. Nije jednako za svako drvo, u suvom drvetu kao što je bagrem ili grab i sa novim lancem će stvarati prah, u drugom će praviti makarone. Ako previše skineš čistače zapinjaće i zaglavljivati čim malo pritisneš tako da ćeš samo iskustvom saznati koliko i kako da oštriš. :)
 
Koliko puta manete turpijom po zubu, ako redovno ostrite, odnosno ako ne dozvolite da se zapusti lanac?

Neko ostri, tek kada pocne da pali drvo, i kada primetno stoji u drveti i ne prodite.
 
Nazad
Vrh