Razrivač (Gruber)

Upravo tako kloki.

Ja sam imao isti problem sa sojistima koje sam gruberisao odmah posle skidanja slame zato se je jedna njiva februarsko oranje i bojao sam se da mi se plug ne rastimuje pa sam gruberisao. Njiva koju sam proletos gruberisao pre setve se jeste malo teze uzorala ali nije gruber kriv-njiva se inace teze ore a i pre gruberisanja je bila psenica za koju je tanjirano kukuruziste a pre kukuruza lucerka koja nije dirana 5-6 godina.
Ove godine 10kj redukovane obrade sojiste i strniste gruberisanje nesto iz 2 prohoda a nesto probno iz vise prohoda za setvu kukuruza. Parcele su 1. i 2. klase.

@miroslavk

Slobodno pazari od 3 metra e sad izbor radnih tela i valjka je na tebi. Sve zavisi koliko si spreman novca da das.
 
Gruber je šampion za pravljenje zbijenog sloja na dnu zahvata tzv plužnog djona ,a sada raonik hvata tačno na dubinu ispod zahvata grubera gdje je tlo najtvrdje .Još ako je bilo tlo vlažno kad je radio gruber to je to.Moguće je čak da su pokušali dublje 10ak cm da bi išlo lakše.
 
Gruber je šampion za pravljenje zbijenog sloja na dnu zahvata tzv plužnog djona ,a sada raonik hvata tačno na dubinu ispod zahvata grubera gdje je tlo najtvrdje .Još ako je bilo tlo vlažno kad je radio gruber to je to.Moguće je čak da su pokušali dublje 10ak cm da bi išlo lakše.
Plužni đon prave samo raoničasti organi kao što je plug

Ja sam probao svoj gruber vući sa 1221 i razočarao sam se,7km/h na dubini 23-25cm bilo mu je teže nego 9006(108ks) na 5-5.5km/h,tako da planiram traktor oko 150-160ks,a u pitanju je satex gruber 7 organa,2.4m
 
@MOMOSARIC

Bilo je suvo i prilicno tvrdo kad sam radio gruberom tu problematicnu parcelu, cak 2 brzine manje sa Claasom nego inace i pucali su mi srafovi na telima ali sam bio uporan da uradim jer ko zna sta bi na plugu otpalo.
 
Zbijanje prave sva horizontalna radna tijela , gruber ima horizontalna radna tijela (motike) znači radni zbijanje zemlja ispod svog zahvata , kad je suvo manje a kad je zemlja vlažna normalno više .Zbijanje tla ne rade samo priključci za vertikalnu obradu (odn zanemarljivo) tačka.
 
Mindjusaru de obrati paznju na ostrinu lastavica tj zameni sa nikim samoostrecim raonikom potrebna snaga ce biti duplo manja .
 
or8dci.jpg
Ovake iste samo samoostrece i kada masina stoji na betonu da su od moticica vrhovi malo podignuti tj promenuti ugao sa 7 radnih organa 90 tka ima da peva . Oni namemski kljunovi nisu nista osim kada se krci zapusten vinograd pa se ne mogu slomiti .
 
Ma jok,znam ja šta ću staviti za dublju obradu,samo je oko 45eura komad

SCX-4623_20111120_20400204.jpg
Vrhovi moraju nadole biti,inače nema šanse da uđe u zemlju,moraju imati neki napadni ugao
 
Ako su radni organi opruge ( nekako mi se cini da su duplo savijene opruge ) kao kod mene mnogo bolje je vodoravno posto ona radi ka nazad i ako je okomita na zadnjem kraju napinjanja opruge moticica stoji suvise okomito i bukvalno koci strahovito . Isprobano kada su stajali kao na slici i tako bas i nije hteo u zemlju max oko 20 cm uz poprilican otpor dok nakon prerade nema granice u dubini tj ide dokle mu dzvolim sa frezerima i hidraulikom i ide dosta lakse . Posto ga vuce samo 50 ks svaka dlaka se oseti . Isprobano ovoga leta u barut suvoj zemlji .
 
Znam coveka koji je to probao pa slomio par opruga i ram pride...bolje teskom tanjiracom nego se zezati sa guberom misleci da je svemoguc.
 
Ja sam probao ali puteve kojima se retko prolazi i sa da kazem idealnom vlagom u zemlji. Popravljao sam put koji su mi napravili u njivi proletos ali dosta nezno i iz vise prohoda da ne bi bilo zamene srafova i delova tela grubera.
U prolece moze da se popravlja put gruberom jer se posle mrazeva zemlja izdigne i lakse se obradjuje i to dosta. Uslov je da lenije nisu s.ebane tokom zime i da vagasa nema.
 
Nazad
Vrh