Djubrenje u malinjaku

Zato sto zakiseljava zemljiste u to dobro, dobar je za ona zamljista koja nisu kisela, a kontra pravi vise stete nego koristi.

Послато са CUBOT_NOTE_S уз помоћ Тапатока

Ja nigdje nisam procitao da stajnjak zakiseljava zemljiste, a kao najveca mana svinjskog stajnjaka je to sto se sporo mineralizuje da bi biljka mogla da ga usvaja.
Sto se tice hranjivih materija i mikroorganizama priblizno je dobar kao i ostala stajska djubriva...
Evo i jedan citat preuzet sa: http://www.poljoprivrednisavetnik.com/stajnjak.htm
Prosečan, sagoreo stajnjak sadrži oko 18 odsto organske materije, 0,45 odsto azota, 0,20 odsto fosfora i 0,60 odsto kalijuma, te se s količinama
[TABLE="width: 100%"]
[TR="bgcolor: #FFF7F2"]
[TD="width: 85"]
stajnjaka​
[/TD]
[TD]
unosi org. materije​
[/TD]
[TD="width: 80"]
azota​
[/TD]
[TD="width: 80"]
fosfora​
[/TD]
[TD="width: 80"]
kalijuma​
[/TD]
[/TR]
[TR="bgcolor: #FFF7F2"]
[TD="width: 85"]
10.000 kg​
[/TD]
[TD]
1.800 kg​
[/TD]
[TD="width: 80"]
45 kg​
[/TD]
[TD="width: 80"]
20 kg​
[/TD]
[TD="width: 80"]
60 kg​
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]

Iskorišćavanje stajnjaka zavisi od porekla i po godinama se iskorišćava:
[TABLE="width: 100%"]
[TR="bgcolor: #FFF7F2"]
[TD="bgcolor: #FFDFD5"]
[/TD]
[TD="width: 100"]
I godina​
[/TD]
[TD="width: 100"]
II godina​
[/TD]
[TD="width: 100"]
III godina​
[/TD]
[/TR]
[TR="bgcolor: #FFF7F2"]
[TD]konjski stajnjak
[/TD]
[TD="width: 100"]
50%​
[/TD]
[TD="width: 100"]
35%​
[/TD]
[TD="width: 100"]
15%​
[/TD]
[/TR]
[TR="bgcolor: #FFF7F2"]
[TD]goveđi stajnjak
[/TD]
[TD="width: 100"]
40%​
[/TD]
[TD="width: 100"]
25%​
[/TD]
[TD="width: 100"]
35%​
[/TD]
[/TR]
[TR="bgcolor: #FFF7F2"]
[TD="bgcolor: #FFF7F2"]svinjski stajnjak
[/TD]
[TD="width: 100"]
30%​
[/TD]
[TD="width: 100"]
35%​
[/TD]
[TD="width: 100"]
35%​
[/TD]
[/TR]
[TR="bgcolor: #FFF7F2"]
[TD]ovčiji stajnjak
[/TD]
[TD="width: 100"]
50%​
[/TD]
[TD="width: 100"]
35%​
[/TD]
[TD="width: 100"]
15%​
[/TD]
[/TR]
[TR="bgcolor: #FFF7F2"]
[TD]živinski stajnjak
[/TD]
[TD="width: 100"]
75%​
[/TD]
[TD="width: 100"]
15%​
[/TD]
[TD="width: 100"]
10%​
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]

Kao što se vidi, najiskoristljiviji je živinski stajnjak i ako se samo njime đubri treba ga unositi svake treće, a goveđe svake četvrte godine.
-------------------------------------------------------------------------

STAJNJAK je đubrivo, supstrat, materija koju čine čvrste i tečne životinjske izlučevine, sa prostirkom, nastale u toku stočarsko-poljoprivredne proizvodnje. Sastav stajnjaka se bitno menja sa vrstom i količinom prostirke kao i sa načinom ishrane i tipom stočarske proizvodnje (govedarstvo, svinjarstvo, ovčarstvo-kozarstvo, konjarstvo, živinarstvo).
SASTAV stajnjaka
OVČIJI stajnjak - bogat je proteinima i lako razgradivim materijama, a siromašan celulozom.
KONJSKI stajnjak- siromašan je proteinima, a bogat celulozom i hemicelulozom
GOVEDJI stajnjak- po sastavu je između ova dva i najzastupljeniji.
SVINJSKI stajnjak- siromašan je proteinima i celulozom, a bogat lako rastvorljivim materijama (sličan je ovčijem).
ŽIVINSKI stajnjak- siromašan je proteinima i celulozom ali od svih najbogatiji mineralnim materijama Fosfora i Kalijuma. Ako se zanemari poreklo (koja životinjska vrsta oroizvodi), u proseku u stajnjaku ima (čvrsti stajnjak) 0.3-0.6% Azota (N) ,0.1-0.4% Fosfora (P), 0.3-1% (K) Kalijuma. Polovina ovih jedinjenja su lako rastvorljiva u vodi što je dobro.

 
Koliki vam je prosek djubrenja npr za 10 ari, svuda pise da ide npk djubriva od 500 do 800 kg, na h. Samo sam u jednom prirucniku nasao da kada se aplicira u pantljikama duz redova da se kolicina prepolovi. Ne verujem da neko razbacuje djubre po njivi ko za psenicu vec da se ide duz redova. To me zanima koju kolicinu otprilike koristite npr za 10 ari kada djubrite.

Послато са CUBOT_NOTE_S уз помоћ Тапатока
 
Koliki vam je prosek djubrenja npr za 10 ari, svuda pise da ide npk djubriva od 500 do 800 kg, na h. Samo sam u jednom prirucniku nasao da kada se aplicira u pantljikama duz redova da se kolicina prepolovi. Ne verujem da neko razbacuje djubre po njivi ko za psenicu vec da se ide duz redova. To me zanima koju kolicinu otprilike koristite npr za 10 ari kada djubrite.

I mene zanima isto ovo, samo što bih ja još jednostavnije pitao, koliko odprilike po dužnom redu maline sa obe strane? Najjednostavnije bi bilo kada bi nam neko reko, npr po jednu šaku na dužni metar sa obe strane. Da ne cepidlačimo sa gramima :osmeh:
 
50m maline je 1ar, podelite to sa preporucenom kolicinom za hektar

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk
 
Ne znam kojom matematikom moze u jedan ar da stane 50m. Jedino ako je razmak izmedju redova 1.5. Prosek za jedan ar je 35 m

Послато са CUBOT_NOTE_S уз помоћ Тапатока
 
Pa matematika kaže da je jedan ar=100m2, a 50m dužnih pa po jedan metar sa obe strane koji đubrimo i obrađujemo daje isto tako 100m2.
 
Ja samo kazem da u jedan ar ne moze da stane 50m, stavite na papir oa vidite, a za djubrenje stoji to.

Послато са CUBOT_NOTE_S уз помоћ Тапатока
 
Ja samo kazem da u jedan ar ne moze da stane 50m, stavite na papir oa vidite, a za djubrenje stoji to.

Послато са CUBOT_NOTE_S уз помоћ Тапатока

Kako druze, zamisli da ti je stub sredisnji deo i da obradjujes metar levo i desno od njega kada posmatras red u duzinu, to ti dodje dva metra sirine koji efektivno obradjujes i gde dozvoljavas rast maline i pomnozis to sa 50 metara u duz dobijas povrsinu od 1 ar efektivne povrsine pod malinom nevezano za medjuredni razmak.
 
Kada se daje opseg djubrenja misli se na citavu povrsinu dakle ako je 500-800 ide za ceo hektar dakle za 10000 kvadratnih metara,a sami preracunavate kolicinu i zavisnosti koliko djubrite od reda i kolki je medjurednirazmak,naravno ako se baca po celoj povrsini onda idu ove kolicine,meni je medjured 2,8 a oko 90-100 cm sa obe strane po 45-50 i onda se deli sa 3 kolicina djubriva
 
Ja samo kazem da u jedan ar ne moze da stane 50m, stavite na papir oa vidite, a za djubrenje stoji to.

Послато са CUBOT_NOTE_S уз помоћ Тапатока


Za malinu, 1a=50m duznih! Hteo da shvatis ili ne, to je tako, i u odnosu na to se i daju preporuke za djubrenje i svi clanovi ovog foruma rade tako. Jedino ako hoces da budes izuzetak....
 
Kolega verovatno racuna na metar sirine (traka) pa x50m... Ali kao sto rece 'Shadowlurker' , ako se sredjuje u levo i desno po metar (2m sirine x50m duznih) onda je to 1ar. :)
 
Kada se daje opseg djubrenja misli se na citavu povrsinu dakle ako je 500-800 ide za ceo hektar dakle za 10000 kvadratnih metara,a sami preracunavate kolicinu i zavisnosti koliko djubrite od reda i kolki je medjurednirazmak,naravno ako se baca po celoj povrsini onda idu ove kolicine,meni je medjured 2,8 a oko 90-100 cm sa obe strane po 45-50 i onda se deli sa 3 kolicina djubriva

Mislim da je ovako dobro objašnjeno,ja ću tako da radim jer je kod mene slična situacija.
 
Mislim da je to presiroko i nema potreba za tim. Nekih 60-70 cm maksimalno, sa obe strane.
 
Nazad
Vrh