Djubrenje u malinjaku

Danas iz Crniljeva doterao 2500 kg kalka . Po 3.5 dinara za kilogram.
 
Gledam ovu neku dugoročnu vremensku prognozu i svaki bre čas po malo kiše tamo do sredine aprila. Kada bi sobzirom na to da je brzo vodotopivo đubre Yara mila complex, trebalo onda da se razbaca u malinjaku? Preporuka yare je do 20.03. ali nešto se laički razmišljam da ga bre voda pre vremena ne otopi i odnese, a da malina ne stigne da ga usvoji. Šta mislite o tome?
 
Zato ga apliciras u zemljiste, ja sam ga prosle god isto koristio, i sad kad sam vadio sadnice vidim tacno plavicastu boju pored nekih zila kad izvadim tako da ne moze tako lako da ga voda odnese.

Послато са CUBOT_NOTE_S уз помоћ Тапатока
 
Zato ga apliciras u zemljiste, ja sam ga prosle god isto koristio, i sad kad sam vadio sadnice vidim tacno plavicastu boju pored nekih zila kad izvadim tako da ne moze tako lako da ga voda odnese.

Послато са CUBOT_NOTE_S уз помоћ Тапатока
A kako ga aplicirati u zemlju kad je sneg u njivi a posle cestih kisa bude blato. Niti moze freza u blato niti rucno. Nisam pametan kako. A ako cekam da osusi bice bojim se kasno.
 
Cekam lepse vreme ali padne sneg par cm, par dana prodje taman da prisusi zemlju on padne opet par cm i tako vec mesec dana. Ako ne padne sneg padne kisa. Ako ovako bude ceo mart i april kad da bacim djubrivo a da ga zafrezam i sl. Jedino da ga bacim sad ovako pa da frezam kad bude moglo ili ipak da cekam ali se bojim da ne bude to u maju.
 
Ako si gledao video sa prakse iz Užica profesora Maličevića, savetuje da se NPK prvi put baci kad su rodne grane 7-8cm, i to pola porcije, a drugu polovinu za 7 dana, kako bi izbegli spiranje. Zaključio je da svi generalno bacamo mnogo više djubriva od preporuke pogotovo azot.
 
I meni je bilo zanimljivo da je zakljucio da bacamo mnogo azotnih djubriva i siguran sam da je u pravu. Gledam ovde kod mene ljudi samo sto vise djubre, udri.
 
Daaa... I još, ono što je večita dilema. Ako imaš 1ha površine ali 5000m dužnih na toj površini, onda ne bacaš količine predviđene za hektar već 5000m dužnih puta metar (po pola metra sa obe strane reda kojise đubri) znači đubri se 5000m kvadratnih ili 50ar-i. Što je duplo manja količina đubriva... E sad vidite koliko mi bacamo u pravom smislu te reči.
 
I ja sam prosle godine preterao sa azotnim djubrivima pa mi je sad razmak izmedju pupova bas mali, to cu da korigujem ove godine, smanjujem azot, a prihranu cu da pojacam sa kalijumom.

Послато са CUBOT_NOTE_S уз помоћ Тапатока
 
Stvarna dilema je kolicina hraniva koje se ubaca u tlo?Za mene je to neozbiljnost nasih strucnih sluzbi(Instituta,PSS,Fakulteta ) a i obrazovanih ing.poljoprivrede koji su naucili napamet NPK,PK,N,folijarno,KPK .Za razliku od mnogih drugih vocarskih vrsta koje su ispitane doduse izvan granica RS,malina je samo povrsno obradjena.Nazalost M.Kostic (MK Komerc) je u pravu sa nasim obrazovanim kadrom iz oblasti poljoprivrede,mislim na vocarstvo, za druge grane negovorim.
 
Trgovci nas unistise,kazem meni dali plan djubrenja narednih 5 godina...svasta...juce gledam liku fosfor i kalijum preko optimale a on mu kaze baci ovo djubrivo,a onda dodje prica zuti mi list a dobro sam nadjubrio mora da je bolest daj nesto da prskam i tako u nedogled.....Za zastitu sam u citavom Kraljevu nasao jednu apoteku da ne zamuckuju kad ih pitam nesto konkretnije,za ishranu sam radim,citam od fiziologije,do sorte i zemljista....Sve krece i zavrsava se ishranom
 
Ako si gledao video sa prakse iz Užica profesora Maličevića, savetuje da se NPK prvi put baci kad su rodne grane 7-8cm, i to pola porcije, a drugu polovinu za 7 dana, kako bi izbegli spiranje. Zaključio je da svi generalno bacamo mnogo više djubriva od preporuke pogotovo azot.
Gledao sam, ali mi nije jasno posto mnogi strucnjaci kazu da se fosfor i kalijum brzo vezuju za zemlju i da se godisnje kroz zemlju krecu 3 do 5 cm, jedino se azot brzo ispira. E sad kome verovati i kako odraditi. Sta vredi baciti djubrivo kasno (isto tako i rano) pa ga i aplicirati u zemlju npr. frezanjem na 5 do 10 cm ako ono opet nije tamo gde treba, sto rece jedan strucnjak to je isto kao da gladnog coveka namazete slaninom po stomaku!?!
Ako je prof. Malicevic u pravu to je mnogo lakse odraditi jer je tad mnogo jednostavnije ubaciti djubrivo u zemlju frezanjem, kopanjem itd.
Mada mi se cini da ta prica pije vodu kada je u pitanju prihranjivanje N odnosno azotom a ne NPK. Ako gresim onda odlicno.
 
Poslednja izmena:
Po ovome citav dosadašnji koncept gnojidbe je pogrešan, meliorativna gojidba je bacanje para i td. Kalij se veze za adsospcijski komplex i mogucnost za njegovo ispiranje je vrlo mala, veća je mogućnost njegove fiksacije i samim time nemogućnosti usvajanja od strane biljke. Za fosfor se smatra da mu je mobilnost 2,5 cm godišnje i da se samo 20% iskoristi prve godine nakon gnojidbe. Za N stoji da se ispire, ali on se i ne dodaje u značajnim količinama u osnovnoj gnojidbi.
 
E drugari, druga godina polka, po analazi uzeo yaru complex, guanito i itapolinino 12 5 15. Stajnjak nemam, mislim, u okolini nema zagorelog. Kada mogu da unesem to u malinjak, i kako i kad kao osnovno, i kako i kad kao prihranu? Unapred zahvalan na odgovorima....
 
Nazad
Vrh