Bolesti, insekti i preparati - prepoznavanje simptoma, čime i kako zaštiti i lečiti

Palic ovo su obične vaši, na trešnju najviše idu te crne tkz kovrdžalice jer se list ukovrdža. Tonus jeste dobro rešenje.
 
moze li se nekim preparatom smanjiti opadanje plodova na jabuci. i koje je to vrijeme kad ga treba primijenit ako postoji . puno hvala
 
Na sajtu agroupozorenje.rs sam naisao na upozorenje u vezi pojave ervinije. Posto sam prvi put naisao na ovakvu preporuku molio bih iskusnije vocare za komentar.

"U pojedinim zasadima, pre svega jabuke, ovih dana došlo je pojave bakteriozne plamenjače jabučastog voća. Pojavili su se prvi simptomi oboljenja (izboji u vidu "pastirskog štapa", narandzasti eksudat, braon lišće...). Preporuka je:

- da ako se uoče simptomi ne žuriti sa uklanjanjem zaraženih biljnih delova. Iskustvo iz predhodnih godina govori da treba ostaviti vreme od 7-14 dana biljci da se adaptira na novo nastalu situaciju. Na ovaj način se smanjuje verovatnoća daljeg širenja patogena unutar biljke, kada se bude pristupilo uklanjanju zaraženih delova.



- Mehaničkom uklanjanju zaraženih biljnih delova, pristupiti 10-tak dana nakon uočavanja oboljenja, uz uklanjanje najmanje 20-30cm i zdravog dela, ukoliko je to moguće. Alat nakon svake upotrebe dezinfikovati (naprim.: alkohol ili industrijskih dezinficijensi koji trenutno deluju Desu i sl.). Zaražene biljne delove odmah spaliti."

U nastavku za one koji su platili daju preporuku i cime prskati.
 
Moze li neki savet u vezi sljive ? Cime bi trebalo tretirati ?
sdc13610.jpg
 
I ja sam danas video sličnu živuljku. Nisam siguran da li je bila na jabuci ili kruški. Ostavio sam je nek se odmara. Gledao sam na netu kako izgleda osa srčikarica - ne izgledaju isto - nije to taj insekt.

Na jendoj mladoj jabuci videh kako jedna gusenica uživa u grickanju listova pa sam je 'cepnuo'. Lepo je izgledala crna čupava - nije zelena kao što sam do sada sretao u kajsijama.

Sad gledam na netu moguće je da je to bila gusenica gubara:

http://www.pisvojvodina.com/RegionV...ifagne štetočine jabučastog i koštičavog voća
 
listovi

20sdmv9.jpg


- - - - - - - - - -

xd82si.jpg


- - - - - - - - - -

opo7c5.jpg


- - - - - - - - - -

14x1ph5.jpg


- - - - - - - - - -

1iimb4.jpg


- - - - - - - - - -

Ovo je jedna ramena grana Dunje odsečena, nisam je slikao dok se nalazila na stablu. U prvi mah sam pomislio da nije komšija nešto prskao pa prebacilo kod mene, međutim samo ova ramena grana je imala ove promene na listu, da je nešto poprskano pogodio bi i drugi deo krošnje. Plod deluje zdrav. Šta mislite šta bi ovo moglo biti?

- - - - - - - - - -

1fy5c8.jpg


- - - - - - - - - -

Na preseku grane se ne vidi da je tkivo tamnije boje , kada se kora lagano zagrebe ispod je tamnije zelena boja pokorice.

- - - - - - - - - -

https://www.youtube.com/watch?v=ys0JhJ4x3MQ
 
Evo ga, vidim prozivka :osmeh:
Pretpostavljam da te zanima kako to misle da ako ne ukloniš zaraženi mladar odmah, smanjiš širenje bakterije. Objašnjenje koje smo mi dobili je da kod rezova na granama, biljka reaguje stvaranjem određenih materija na tim mjestima. Između ostalih je i sorbitol, vrsta šećera koja je pogodna hrana za razvoj bakterije. Čini mi se da su spominjali da Izraelci imaju takvu taktiku, te grane uklanjaju u redovnoj rezidbi... E, sad.

Ako su stvarno Izraelci ti koji to tako rade - Izrael možda jeste topliji, ali čini mi se da ima suvlju klimu, pa je i opasnost od širenje manja. Kako bi rekao moj profesor - ne kopiraj, već kapiraj.
Iz prakse znam da smo uklanjali takve grane odmah i palili ih odmah na kraju reda. Radnici dobijali najlonske vreće od đubriva i plastične flaše od pola litre, izrezane tako da se mogu lako ubaciti makaze, u kojima je bio alkohol. I nije bilo nekih velikih posljedica, bar ih ja nisam uočio. Niko nije smio rizikovati i ostavljati zaražene grane na stablu do rezidbe.
Ovo što rekoše za uklanjanje je strandardna procedura, tako da nisam vidio neku potrebu da se javim. :spavam:
 
da li je neko koristio Teppeki protiv lisnih vasi?
Actara je sigurno delotvorna, ali skupa. ovo mi dodje malo jeftinije
 
Nazad
Vrh