Bolesti, insekti i preparati - prepoznavanje simptoma, čime i kako zaštiti i lečiti

Pitanje za sve: Da li koristite zemljisnu hemiju u vocnjaku, tj posle obrade i frezovanja vocnjaka da li prskate zemljisnim herbicidima protiv pojave novih korova?
 
Poslednja izmena:
Prskam po redu sa totalom a dodam nekada i nesto zemljisno da duze drzi. Tipa terbutilazin aktivnu materiju (zeazin, rezon, terbis). Kositi moze kad ima 20-30 stabala. Na 4000 stabala mora hemija.
 
Taj total završi u plodu, ljudi o tome ne razmišljaju puno a trebalo bi...

Znam i ja šta je jeftinije i dugotrajnije na većoj površini, tako da poštujem svačiju odluku, ja imam "samo" 130 trešanja i obrađujem tanjiračom međuredno, motikom oko njih i malom frezom MIO standard dva puta godišnje u redu obradim. Inače red obrađujem tako što ukrstim po njivi tanjiranje, pa oko svake ostane kvadrat za motiku.

 
sta mi se desava sa listovima pozuteli su sa cime treba ih prskati da se popravi situacija
attachment.php
attachment.php
attachment.php
 
@kanacki
Kad jabuka ima 5+ godina, trpi i da je poprskas totalom pola stabla - prezivece. Nisam primetio da terbutilazin joj smeta.
 
Pitanje za sve: Da li koristite zemljisnu hemiju u vocnjaku, tj posle obrade i frezovanja vocnjaka da li prskate zemljisnim herbicidima protiv pojave novih korova?
Za sada kosim i ne koristim hemiju i mislim da cu u buduce napraviti dodatak na tarup da uskace u vrstu ili poseban prikljucak za taj deo u vrsti. Ostalo se kosi. najbolje bi bilo freza.
 
evo danas sam bio da obidjem visnjik i evo sta sam video sta im se ovo desava i ovi crveni listovi i sa cime ih tretirati hvala u napred za svaki savet
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
 
Poslednja izmena:
Jocica, Zrenjanin, pretpostavljam da je zemljište više pH vrijednosti. To djeluje kao nedostatak gvožđa. Slično je i nedostatak Zn na početku.. Za prvu ruku tretirati đurivima sa gvožđem. Dalje gledano, spuštati pH vrijednost zemljišta, đubri ureom slobodno. Opet, iznio sam pretpostavke, na osnovu simptoma i tvoje lokacije, za detalje, ako ti se isplati, uradi analizu zemljišta, biće ti sve rečeno.
Ovo drugo, na višnji, nije mi najjasnije, moguće da je monilija, ali nisam siguran.

KOmadara, Paliic, opet je u pitanju cikada. Sad da li je štetna ili ne, ne možeš biti siguran. Liči mi na rogatog cvrčka, ali boja ne odgovara...
 
dadaovocar hvala prijatelju za savet sad razmisljam sutra da idem folijarnom prehranom i sad neznam koju bi mogo fugicid da stavim posto imam i malo pegavost lista vidi se oni zuti listici samo ovi crveni listovi i te crvene tacke a analizu cu da napravim a monilije neverujem da bi trebala da bude posto nisam imao roda tj cveta :sta:
 
Jocica, Zrenjanin, pretpostavljam da je zemljište više pH vrijednosti. To djeluje kao nedostatak gvožđa. Slično je i nedostatak Zn na početku.. Za prvu ruku tretirati đurivima sa gvožđem. Dalje gledano, spuštati pH vrijednost zemljišta, đubri ureom slobodno. Opet, iznio sam pretpostavke, na osnovu simptoma i tvoje lokacije, za detalje, ako ti se isplati, uradi analizu zemljišta, biće ti sve rečeno.
Ovo drugo, na višnji, nije mi najjasnije, moguće da je monilija, ali nisam siguran.

KOmadara, Paliic, opet je u pitanju cikada. Sad da li je štetna ili ne, ne možeš biti siguran. Liči mi na rogatog cvrčka, ali boja ne odgovara...


Evo pronadjoh na internetu - mozda pomogne - malo se slabije vidi:


http://hrast.sumfak.hr/~forbug/fotke/allofmybugs.htm

http://hrast.sumfak.hr/~forbug/

ako vam je lakse krenite odavde pa nadjite vasu 'bubu'.

http://hrast.sumfak.hr/~forbug/fotke/abraxassylvata.htm

Samo je malo nezgodno jer su narodski nazivi na rvatskom. Ipak lepa kolekcija za postovanje i priznanje autorima.
 
kolege dajte neki savet sta da radim sa visnjama ima slike malo gorije vise komada ako mozete da procenite sta je to i sa cime da ih prskam hvala u napred :sta:
 
Poslednja izmena:
...

jaavqw.jpg


- - - - - - - - - -

rcmvl4.jpg


- - - - - - - - - -

213m6hg.jpg


- - - - - - - - - -

20sd1dd.jpg


- - - - - - - - - -

Mislim da je ovo sušenje koje se vidi na slikama monilija, pošto kao što se lepo vidi na drugoj slici od gore, sušenje kreće od cvetova, koji su inače procvetali kasnije kada se glavnica već zametnula i formirala plod (kod dunje je cvetanje produženo) i prskanje protiv monilije u dva navrata već odrađeno. Moje pitanje je da li će se ovo sušenje proširiti na skeletne grane ili će se zadržati na kratkim rodnim grančicama, te šta je od mera potrebno(rezanje rodnih grančica ili jače rezanje većih grana, da li bi na primer prskanje gvožđem koje diže imunitet pomoglo.....) ovu pojavu imam na skoro svakom stablu.
 
kod mene su još malene od jesenas pa nemam problema....ali u okolini kaži ljudi monilija rasturila sve kao da je jesen izgledaju listovi....a prskaju maltene svaki drugi treći dan, kaže mi jedan da je prskao već 15 puta i ništa ne može da uradi.....da li je moguće da je ovoliko haos
 
Drugari,
Kada smo vec kod prepoznavanja.
U orasima vec drugu nedelju lovim sa dvema feromonskom klopkama leptire zeuzere vrlo uspesno .Ove nedelje sam stavio i malo vode u posudu, da bi leptir brze uginuo i osim zeuzere u jednoj ulovio i nekog drugog insekta..
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
da li neko moze da ga prepozna jer je, kako Nato je imao obicaj da kaze , kolateralna steta ..
U drugoj je ulov standardan tj. koliko sam izbrojao 8 leptira za proslu nedelju dana
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]

Sada videh da je to izgleda junski gundelj ..Kakve li su mu namere ..
Pozdrav !
 
Poslednja izmena:
Nadjoh po listovima oraha ove insekte. Lice mi na skakavce, ali nisam siguran. Imaju nesto pozadi, kao zakrivljenost repa. I velike antene na prednjem delu.
Sta li su?
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
 
Panta SD, jeste jedan od gundelja. Odrasle jedinke se hrane lišćem drveća, ali ne prave veliku štetu ako nisu u prenamnoženju. Larva živi u zemljištu i može da napravi problem povrtarskim i ratarskim usjevima. Nemoj da kukaš što se uhvate kao kolateralna šteta. Ovo je period kad je aktivno više vrsta gundelja, ima ih dovoljno, a spadaju u štetočine.

Remiks, u pitanju je jedna vrsta zrikavca (dođe brat skakavcu, po babine linije). Može da gricne list, ali jedna jedinka ne može da napravi problem, tako da možeš da se opustiš.
 
Ne znam za koju temu je adekvatnije pitanje pa ajde ovde...

Mislio sam za 2 dana da orezujem mlade trešnje, da li je pametno da ovogodišnje grane samo bacam između redova pa ih kasnije tanjiračom unesem u zemlju da se raspadaju, znači bile bi barem 2 metra od stabala? Da li one mogu truljenjem drveta ili lišća da budu inkubator nekoj bolesti, čini mi se kreće kokomices pa bih posle rezidbe i oprskao, da mi lišće sa ovih grana ne bude posle izvor zaraze?

Pitam jer me mrzi da skupljam iskreno, lakše mi je ceo dan da razbijam beton nego da moram da se savijem, visok sam 190 i nikako mi to ne prija :)
 
Nazad
Vrh