Bolesti, insekti i preparati - prepoznavanje simptoma, čime i kako zaštiti i lečiti

Evo još koja slika ovog insekta, ako neko može da pomogne da ga raspoznamo i kaže da li je štetan ili ne. Hvala
3786f2b053349462ab47be0810d74fd8.jpg
82af28d87e906d08391f44c2321bb282.jpg
0f24fc5002bf8dfe9fc7a9b7d8e27e2a.jpg

Na svakom srablu ima po 2-3. Čak sam zatekao dve na "gomili"
 
@oktopod i meni liči, hvala na savetu i smernicama.
Koliko ih samo različitih vrsta ima.. Šta će se sve više pojaviti. Kraj sveta
 
Da nije ipak crna prolećna mušica? Ukucaj na google pa pogledaj, i to baš ova neka zove se muljarka, stručan naziv Sialis.

Sialidae_-_Sialis_sp..JPG
 
Potrebna mi je pomoc oko vockica, zasadjene su proslo prolece. Nov sam u svemu ovome i svaki dan citam, tako da mojne puno da me zajasete sto nisam ovo ili ono :)

Tresnja, rekao bih da je biljna vas ali nisam siguran jer su crvene boje jajasca
68b178c0db1579d3506fdaa3c568cca2.jpg


Breskva, po neki kovrdzav list, mravi i zelena jajasca
151fb4f411a5dc57b667a7f8a8011907.jpg


Kruska, po neku sparusen list, ima i jedan crnkast po krajevima
bd2ec4676d7da850c4bcb30e1c8a71c4.jpg


Tresnja, jedan ili dva supljikava lista, ne izgleda obolelo ali me zanima od cega je to
cbf0e79cc11be7a5950e477098d377c7.jpg


Sljiva ne deluje najveselije
b966216a6b161a0d6c046e5a1d150d73.jpg


Velik problem sa jabukom
0b0342dabba9e0b2fd390a1e745c094c.jpg


Pomagajte ko ima strpljenja i volje :)
 
Insekticid i on neka ti postane praksa u pocetku vegetacije svake godine. Potamanis u startu sta te muci i cao. To na tresnji nisu jajasca. to je na svakoj tresnji, deo nje:osmeh:
Malo si zamenio uloge sljive i jabuke koja deluje da je kruska al ajde. Ovo na zadnjoj slici lici na sarku sljive ali probaj da ides sa nekim jacim fungisidom ako ne pomogne vadi je i spali.
Breskva sto se tice lista si zakasnio, ona se prska u fazi bubrenja pupoljaka od tafrine. Jedino ti ostaje insekticid za ta jajasca.
Toliko od mene odoh u vocnjak da stitim, dan je kao stvoren.
 
U pravu si jeste sljiva. Sad citam zajebana stvar ta sarka. Zanimljivo da cim su krenuli listovi proslo prolece odma su bili takvi. Verovatno su zarazene sadnice bile.
Kaze drugar da vasi prskam afinexom, a koji fungicid treba za sljivu?
Evo jos par slika pa ako neko moze 100% da mi potvrdi da je u pitanju sarka sljive da je vadim odma da se ne zajebavam. Komsija do mene ima zdrav sljivik pa da ne bude pizdarija neka.

329617113144d6943d9642d460bf758b.jpg


94348b48ec09e367c9b3ad664fa3335d.jpg


b14a6ca6685428d80261997ef4b0c7c0.jpg
 
Trešnja - Dve velike crvene tačke na dršci lista su ekstrafloralne žlezde, normalna pojava. Šupljikavost lista je upravo to - šupljikavost lista, gljivično oboljenje ( http://vocarskisavetnik.com/content/zastita-supljikavostlista/ ).

Šljiva - šarka, nema leka, koja je sorta, možda je tolerantna na šarku?

Breskva - sasvim je dobra, taj jedan dva kovdržava lista nije problem obzirom kakvo je bilo vreme.

Kruška - možda su ožegotine ili gljivično oboljenje, da li si je čime tretirao?

Uglavnom, svo voće ti traži sada fungicid i insekticid. Uzmi npr Merpan fungicid (30 grama) i Tonus insekticid (3-4 grama) na 10 litara vode.
 
Ljudi imam u šteku Nurelle D insekticid, pa bih da ga iskoristim za prvo ovogodišnje prskanje oraha. Ostao je od prošle godine, otac sa njim prskao neko povrće.
Od fungicida bih koristio Mankogal.
Da li neko ima iskustava sa ovim insekticidom u voću? Da li se sme mešati sa Mankogalom?
daaced09b3cd7784493d89eb096cc051.jpg

724042595f9c9b2421e66a938bf9153a.jpg

cb2d45cd45d55a92f1646e7fe22141e2.jpg

Da li neko zna koja je ovo pojava na listu oraha?
Na poslednjoj slici, nadam se da možete da primetite jedan tamno sivi insekt, pljosnat je vertikalnoj osi, leti i ima ga po ovogodišnjim lastarima na orahu. Da nije neka štetočina?

Nurele D se kod mene pokazao kao najbolji moguci insekticid. Pretprosle godine kad je bila najezda gubara sa njim sam spasio voce, tad su mnogi insekticidi podbacili...
 
Šljiva - šarka, nema leka, koja je sorta, možda je tolerantna na šarku?
Sorta je dajte mi dve sadnice sljive na pijaci :) jbg kad sam mulac bio, sad sam malo vise informisan.

Kruška - možda su ožegotine ili gljivično oboljenje, da li si je čime tretirao?
Nisam je nicim tretirao. Sve sto imam u dvoristu je neprskano, izuzev proslo leto sam koprivom naprskao sve.

Uglavnom, svo voće ti traži sada fungicid i insekticid. Uzmi npr Merpan fungicid (30 grama) i Tonus insekticid (3-4 grama) na 10 litara vode.
Znaci mogu sve vocke isprskati sa tim bez posledica? Da li da ih umesam zajedno ili odvojeno da prskam? I da li mogu i ruze sa tim? Hvala na odgovorima.
 
A možeš i da ne prskaš ničim, jer sve ovo nije neka ozbiljna bolest ili napad napasti...
I da uopšte ne prskaš neće biti na voćkama neke štete...
 
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG] Da li ova buba skodi cvetu voca, aronije konkretno? Nalazim je da vrslja po cvetovima.

www.dodaj.rs
[/URL][/IMG] Savila se grana aronije kao kod kruske kad je napadne da li bese ervinija? Sta li moze biti? Prosle godine me je zadesila plamenjaca. A da kazem i da na pojedinim listovima na vrhu gde treba da bude spic lista ima braon sasusenog...
 
Ovo ti je izgleda majski gundelj, hrušt, on se hrani lišćem, samo ove zelene sam viđao samo na moru, obično se misli na one braon tako da nisam siguran.

Da li si prskao nečim ovu aroniju? Ovo hoće da se desi od prskanja prehranom.
 
Nisam jos ni sa cim prskao, ni prehranu, niti bilo sta. Jedino sam bakrom u jesen oprskao kad je opao list.

Sad nadjoh da je ovo neka zlatna buba, zlatna mara
 
Nazad
Vrh