Polana

Pozdrav malinari
Pre oko mesec i po dana mi se u malinjaku pojavila grinja. Tretirao sam je sa omite nakon cega se povukla. Prskanje ponovio nakon 14 dana, doduse po hladnijem vremenu, oko 15tak stepeni. Ovih dana se ponovo pojavila. Interesuje me sta raditi? Kojim preparatom, koji je najefikasniji? Posto na omite pise da su dozvoljena svega dva tretiranja...
I interesuje me kada prskati protiv sive trulezi? Trenutno ima dosta pupoljaka i po koji cvet.
 
Ja sam grinju uspesno resio sa abastate + nu film 17 a za botritis je jos rano po meni,sacekaj da otvori bar 10% cvetova. I pozuri za grinju zbog pcela,sada im je malina uz lipu znacajna pasa.
 
Goliću
možda jeste možda nije, nije ni bitno. Ako radiš zaštitu sa predloženim programima i zalivanje je najvažnije, sve imaš u prethodnim mojim dvema porukama- neće do ovoga dolaziti. Taj list može biti suv zato što si zakasnio sa zalivanjem dva dana kada je on bio najmlađi i najnežniji. Sada se osušio. Ili je bolest, ali ne bi je bilo da si odradio prskanja kako je moj predlog. Jer ti preparati obuhvataju sve bolesti koje malina Polana može da ima.
Zalivaj to ne gledaj prognozu što će sutra kiša. Preprskaj sa azoksistrobinom i prihranom. U sobotu ponovo zalivanje. Pa ćeš videti kakva će biti.
 
Pronasla sam par mladih izdanaka blago ljubicaste boje stabla,bojim se da krece didimela...ne znam da li smem preci sa signumom ili da sacekam jos malo,jer sam 20.maja prskala alijansom,listovi se susili ponegde licilo na plamenjacu pa mi je to bilo vanradno prskanje...Prva zastita funguran,druga zastita kvadris,sad sam u nedoumici,prosle godine koristila za zadnju zastitu kvin i svic.
 
koliko se meni cini, svi mladi izdanci,tj.oni koji tek sto su izbili iz zemlje su ljubicaste nijanse,pa cim malo porastu,dobiju zelenu boju.... tako je kod mene

Sent from my K013 using Tapatalk
 
Goliću
možda jeste možda nije, nije ni bitno. Ako radiš zaštitu sa predloženim programima i zalivanje je najvažnije, sve imaš u prethodnim mojim dvema porukama- neće do ovoga dolaziti. Taj list može biti suv zato što si zakasnio sa zalivanjem dva dana kada je on bio najmlađi i najnežniji. Sada se osušio. Ili je bolest, ali ne bi je bilo da si odradio prskanja kako je moj predlog. Jer ti preparati obuhvataju sve bolesti koje malina Polana može da ima.
Zalivaj to ne gledaj prognozu što će sutra kiša. Preprskaj sa azoksistrobinom i prihranom. U sobotu ponovo zalivanje. Pa ćeš videti kakva će biti.

Vladimire, hvala na odgovoru. Prskano je azoksistrobinom pre 15 dana. Planiramo prskanje u narednih par dana kako vreme dozvoli. Za to zutilo listova, danas smo prskali gvozdjem po Zeljkovom (Parage) savetu i nadam se da ce uroditi plodom.Prva je godina, malo smo u raskoraku, najbitnije da je kpk napokon postavljen.
 
Postovani malinari, nakon sadnje Polane u martu mesecu, nisam posekao sadnice do zemlje napravio sam gresku, zanima me iz vaseg iskustva koliko ce to uticati na rast mladih izdanaka i na ukupan rod na kraju? Hvala
 
ni ja to nisam radio jer mi proizvodjac sadnica rekao da ne treba. A i logika mi kaze - zasto da secem nesto sto cekam da poraste...jer to je prolecna zelena sadnica,a ne jesenja "nezelena"... osim ako nisi jesenje sadio u martu

Sent from my K013 using Tapatalk
 
ni ja to nisam radio jer mi proizvodjac sadnica rekao da ne treba. A i logika mi kaze - zasto da secem nesto sto cekam da poraste...jer to je prolecna zelena sadnica,a ne jesenja "nezelena"... osim ako nisi jesenje sadio u martu


Hvala na odgovoru, kada sam kupio sadnice iz rasadnika one su vec bile krenule imale su po jedan-dva lista na sadnici.
 
Najmladji listovi mogu imati blago ljubičastu boju koja je posledica prisustva antocijana zbog intenzivnog rasta. Ovo traje dan dva i treba ga razlikovati od ljubičaste boje izdanka, sto može biti loš znak didimele ili neke druge bolesti ili štetočine.
 
Ljubicasta boja stabla na jednom duznom delu koji je vise izlozen suncu a i na krajevima peteljke lista po meni nije naznaka didimele vec jednostavno kolebanje temperature u uslovima gde je gajimo. Ne poznajem sortu jer sam baziran na vilamet i glen i samo prenosim moja zapazanja gajenja maline u niziji. Didimela ima specificne naznake koje se javljaju prvo na listu pa tek onda na stablu i jako je uocljiva pogotovo na stablu tj oko pazusnog dela peteljke lista i stabla u vidu vecih ljubicastih do tamnih pega lokalno pozicioniranih. Te manje promene boje sto na stabu, delimicno celom duzinom ili pak pojave na mladom listu u vidu crvenila ili bordo pruga (kako vec ko opisuje) vise navodi na problem blokade fosfora koje se zapravo javlja i na zemljistima bogatim fosforom ali biljka reaguje i daje znake prosto receno kao kad covek nazebe i nista vise. Nema potrebe za reagovanjem jer ce prvi topli dani izleciti i dovesti u red. Nema potrebe dodavati joj jos vise fosfora kada je sumnja da joj to fali jer napravicemo vise stete nego koristi, vecina zemljista u nizijskom delu je bogata fosforom problem je samo oko kolebanja temperature i blagi nazeb. Moj, da kazem testni zasad od 500 dm je u Klenku na kom se ucim i gde testiram permakulturu , selo pored Sapca u niziji, moja zapazanja se svode samo na niziju i gde po nekom tamo nepisanom pravilu malina ne bi trebalo da uspeva jer nismo na 400-600 + m visine.
 
Sledece nedelje proredjivanje mladara, pregusto je.

021.jpg
[/URL][/IMG]
Kako radis proredjivanje sta se kida a sta ostaje i ja imam problema malina mi besni mislim da jedna drugu gusi
 
danas sam ovo slikao. posadjena ovog proleca... Sta joj fali? :)
172e694ec74621207b253ed1aaa7d291.jpg


Sent from my K013 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
shonepa meni se cini da je to grinja,mada nisam neki strucnjak i ja sam primetio danas na nekim izdancima ila takvih listova ali samo na vrhovima stabljike,tj. na mladim listicima.
 
Po ovoj slici nedeluje mi da je u pitanju manjak gvozdja mada moguce je da su to pocetni simptomi al' nije lose procitati i ovo ako je gvozdje u pitanju. Pre ce biti blokada nego nedostatak http://www.poljosfera.rs/agro-teme/vocarstvo-i-vinogradarstvo/1214-gvozde-hloroza
Nije manjak gvozdja a grinje sigurno nisu samo posledica mrazeva i niskih temperatura.Neznam zasto su ljudi navikli da cim vide malo zutila odmah je manjak gvozdja ili grinje.
1.Jasno se vidi da je ovaj izdanak samo na vrhu promenio boju sto iskljucuje nedostatak gvozdja jer ako fali gvozdja cela je biljka blago zute boje a ne ovako spaljena.
2.Mrazevi deluju najvise i najpre na najvisi deo biljke cak nemora biti mraz nego samo hladnija jutra a oni listovi blizi zemlji su netaknuti.
Po mom misljenju samo malo aminokiselina i 20 20 20 i nikakvih problema.
 
Nazad
Vrh