Polana

Da li stavljate neke aminokiseline?Da li je rano za bor...

- - - - - - - - - -

da li je tacno da se kalcijum usvaja dobro samo preko lista,ja stavljam sa prihranom kalcinit jednom nedeljno,naravno kad vremenski uslovi dozvoljavaju zbog ovih kisa,preko kpk


Kad sam bio na predavanju firme HOYa pricali su kako se BOR vrlo teko ili skoro nikako ne usvaja preko lista zbog istih naelektrisanaj BORA i lista na malini pa su forsirali da se BOR dodaje preko YAraNitroBor djubriva u zemlju,sto se tice kalcijuma on je jako slabo pokretljiv u zemljistu jer se veze za cestice zemljista pa se smatra neaktivnim i za malinu se preporucuje u cvetanju i pred berbu kalcinit ili Vuxal Ca-teorija kaze cvrsci cvet cvrsci plod samim tim manji napad bolesti.A kalcijum se dodaje u zemlju preko kreca ne znam koliko ga biljka usvaja???baca se vise d abi napravio povoljan pH tj balans izmedju svih ostalih elememnata
 
Molim za malu pomoc oko prihrane maline posto mi je stigla analiza zemljista konacno :) .....u pitanju je mala parcela 5 ari,posadjena polana u novembru 2014,znaci druga god.ali tek sad uradjena analiza,pre sadnje bio je travnjak(jer je u pitanju basta iza kuce),nije sadjeno nista zadnjih 20 god.....rezultati su sledeci:
ph u kcl : 7,30
ph u h20 :8,05
humus :1,31 %
p2o5:+40 mg
k2o :26,90 mg
ukupan N :0,066 %
Caco3 : 8,20 %
 
Poslednja izmena od urednika:
Ph visok, dosta fosfora, malo azota, jako mali humus..... Morao si da isteras prvo stajnjak na tu parcelu. Djubriva u sulfatnom obliku. S' obzirom da ti fali azota najbolje bi bio Amon sulfan, ali si ovo trebao odraditi zimus.. Uzmi PH Green -Agro Market ga distribuira i ubacuj ga uz svako djubrivo koje pustas fertigaciono (kroz sistem) kako bi snizavao PH vrednost u zemljistu i na taj nacin pomogao biljci da usvaja hranljive sastojke koji su joj u toj situaciji nedostupni.

- - - - - - - - - -

"BACKOPOLJSKI MALINARI" Govore o malini u ravnici, nacinu uzgoja, radu udruzenja i planovima u buducnosti..
Mozete pogledati video preko linka:


https://www.facebook.com/l.php?u=https%3A%2F%2Fdrive.google.com%2Fopen%3Fid%3D0B88CmbZRAng9a1cyTEJibVFSWGc&h=gAQFP59Oq&s=1
 
Pa da,na forumu sam i procitao o tom preparatu ph green,uzecu ga definitivno,ali me sad buni koji stajnjak da razbacam na jesen( kokosiji mi je dostupan,ali nisam siguran koliko je dobar)a parcela mi je u zemunu,sem kokosaka niceg blizu,amon sulfan cu poceti sad da primenjujem ali me najvise buni koju formulaciju djubriva da koristim fertigaciono bas zbog ovog previsokog fosfora....na koji nacin sem stajnjaka mogu da popravim % humusa....
 
Kad sam bio na predavanju firme HOYa pricali su kako se BOR vrlo teko ili skoro nikako ne usvaja preko lista zbog istih naelektrisanaj BORA i lista na malini pa su forsirali da se BOR dodaje preko YAraNitroBor djubriva u zemlju,sto se tice kalcijuma on je jako slabo pokretljiv u zemljistu jer se veze za cestice zemljista pa se smatra neaktivnim i za malinu se preporucuje u cvetanju i pred berbu kalcinit ili Vuxal Ca-teorija kaze cvrsci cvet cvrsci plod samim tim manji napad bolesti.A kalcijum se dodaje u zemlju preko kreca ne znam koliko ga biljka usvaja???baca se vise d abi napravio povoljan pH tj balans izmedju svih ostalih elememnata
Hvala vockice,i ja sam nesto slicno citala o tome,samo me malo zbunilo sto dosta tih agro firmi u programima prihrane preporucuju jednom nedeljno kalcinit kroz sistem kpk...a za bor citam da se primenjuje u dva ili tri navrata u cvetanju tj pred berbu.
 
Golicu i ja sam to imao na novom zasadu Polane,pola sadnica uzeo na jednom mestu a pola na drugom.Mucilo me samo na jednoj polovini,prvo sam mislio nesto je jede pa zatim zbog ovog vremena.Ne, tvrdim da je iskljucivo zbog loseg rasada,sto posto zarazene sadnice i to fitoftora,nemoj da te neko ubedjuje u suprotno.
 
Poslednja izmena:
Meni se cini da je ova sadnica prosle ili ove godine primila malo totala ili nekog drugog herbicida.Jeste prskali ove godine sa nekim herbicidom?
 
Sa kojom zastitom tretirate malinu u vrijeme berbe ? I da li svake 10 dana prehranjujete ? Meni malina uveliko cveta, na 10% malina se zametnuo plod. Da li ce mi te koje su prerano krenule dati manji rod, prva godina je. Za sada se snalazim dobro sa zastitom i prehranom, ali niko ne gaji polanu kod mene, pa me zanima. Unaprijed zahvalan.
 
Hoce,te sto su ranije krenule dace manji rod ali nemoj da te to brine, ostale a i nove koje tek treba da nicu donece ti sasvim pristojan rod...
 
Meni se cini da je ova sadnica prosle ili ove godine primila malo totala ili nekog drugog herbicida.Jeste prskali ove godine sa nekim herbicidom?

Nismo primenjivali nikakav herbicid.

- - - - - - - - - -

Golicu i ja sam to imao na novom zasadu Polane,pola sadnica uzeo na jednom mestu a pola na drugom.Mucilo me samo na jednoj polovini,prvo sam mislio nesto je jede pa zatim zbog ovog vremena.Ne, tvrdim da je iskljucivo zbog loseg rasada,sto posto zarazene sadnice i to fitoftora,nemoj da te neko ubedjuje u suprotno.

Sadnice koje su se primile su neujednacenog rasta sto je i ocekivano za prvu godinu, i sasvim solidno napreduju, neke su i procvetale. Poneke sad krecu, a ostale su sa tim neobicnim izdancima.Sav sadni materijal smo kupili od jednog coveka.
Kako si postupao sa tim sadnicama?
 
Nista,sve takve ako se ne prime povadi i izbaci ,najesen popuni te praznine,mozes i od svojih jer ce ti dati dosta mladih i to je to....
 
izvinjavam se ako je vec pisalo na ovu temu,sve mi se pobrkalo u glavi,a ima veze sa prethodnim postom.
Kada presadjujete maline iz svog malinjaka,to se radi na jesen? Da li se i u ovom slucaju seku do zemlje prilikom sadnje? Jer sadio sam jesenas jednu kolicinu,i stigle su mi sadnice sa oko 30cm stabla pa sam ih skratio do zemlje posle sadnje. Da li su to takve sadnice(kao sto ce biti moje na jesen) ili su to oziljene reznice?
Mozda je ovo glupi pitanje,ali ne bih da pogresim :)
HVALA!

Sent from my K013 using Tapatalk
 
Da upravo tako,Povadis svoje sa korenom , e onda illi ih skratis na 30 cm pa posle sadnje orezujes do zemlje,sto je najbolje ili posto sadis sebi skratis odmah na nekih 12-15 cm sto je neka okvirna dubina sadnje i samo ih malo nagrnes zemljom posle sadnje.
 
Prva godina je takva kakva je.
Ja uvek krećem od zalivanja kao problem. Treći put sam zalivao ove godine, neki nisu ni počeli bili. isto sam ja tako prošle godine- e nećeš ga više!
Pa kvalitet vode( analiza), pa zalivne norme, pa pH vode i zemljišta. Kad se sadi, potapanje u ridomil ili alijansu. E onda, predlog zaštite što sam dao ili evo imate od "majstorbojan" predlog zaštite, pa đubrenje prema analizi zemljišta i rezultat je malina lepa kao dukat.
Nisam imao telefon kod sebe danas da slikam.
Kažu neki zaražene sadnice dobili, kupili. A gde sam ja kupovao? SAmo ispoštovati što sam napisao i to stavku po stavku.
Juče sam je zalio i u sistem pustio 5 kg AN, 0,5 kg Urea, 200 grama magnezijum sulfat, na pola jutra. Nakon toga sat vremena ph Green. Danas kad sam otišao kao da sam u APN-ca sipao kerozin :osmeh:. Nije mi se išlo na posao, hteo sam da ostanem i gledam. A toliko me je nervirala prošle godine, toliko sam se namučio da skontam šta i kako, platio malo skuplju školu ali sad znam čega da se držim i za sada je sve o.k.
 
Prva godina je takva kakva je.
Ja uvek krećem od zalivanja kao problem. Treći put sam zalivao ove godine, neki nisu ni počeli bili. isto sam ja tako prošle godine- e nećeš ga više!
Pa kvalitet vode( analiza), pa zalivne norme, pa pH vode i zemljišta. Kad se sadi, potapanje u ridomil ili alijansu. E onda, predlog zaštite što sam dao ili evo imate od "majstorbojan" predlog zaštite, pa đubrenje prema analizi zemljišta i rezultat je malina lepa kao dukat.
Nisam imao telefon kod sebe danas da slikam.
Kažu neki zaražene sadnice dobili, kupili. A gde sam ja kupovao? SAmo ispoštovati što sam napisao i to stavku po stavku.
Juče sam je zalio i u sistem pustio 5 kg AN, 0,5 kg Urea, 200 grama magnezijum sulfat, na pola jutra. Nakon toga sat vremena ph Green. Danas kad sam otišao kao da sam u APN-ca sipao kerozin :osmeh:. Nije mi se išlo na posao, hteo sam da ostanem i gledam. A toliko me je nervirala prošle godine, toliko sam se namučio da skontam šta i kako, platio malo skuplju školu ali sad znam čega da se držim i za sada je sve o.k.

Vladimire zanima me da li Ph Green daješ zajedno sa prihranom ili odvojeno? I koja količina na pola jutra...Ja sam počeo sa 50 grama na kg prehrane zajedno.
 
Da, idem zajedno sa prihranom ali ja moram tako zato sto mi voda u ovom bunaru nije podesna za dugorocno zalivanje. Prvo u bure ph green pa djubrivo pa onda da vuce pumpa kad se rastopi. Pola kile idem po zalivanju, s tim da prvi sat ide cista voda, dok popravim sistem i rastopim djubrivo a onda tri sata sa djubrivom. Sve ukupno 24 litre po duznom metru 12 po jednoj traci.
Cim nadjem malo vremena busim dublji bunar. Ovaj mi na 15 metara.
Ove godine sam stavio i filter za vodu, bogami ima pomalo i peska, zato treba po meni stavljati i filter na izduv pumpe.
Bitno je da se zavrsi zalivanje sa ph greenom jer se sprecava nastanak kamenca i zapusivanje sistema.
 
Nazad
Vrh